Кому мільйон, а кому сто тисяч. Як в Україні виплачують компенсації за збитки під час катастроф

Кому мільйон, а кому сто тисяч. Як в Україні виплачують компенсації за збитки під час катастроф

Кому мільйон, а кому сто тисяч. Як в Україні виплачують компенсації за збитки під час катастроф Ілюстративне фото, Unsplash

Від початку 2021 року в Україні вже трапилося чимало надзвичайних ситуацій — пожежа в Харкові у будинку для людей літнього віку, вибух у лікарні в Запоріжжі, обвал житлового будинку в Одесі. А торік країну сколихнули підтоплення на Франківщині, руйнівні пожежі на Луганщині, Київщині та Житомирщині, падіння АН-26 під Харковом, катастрофа українського Boeing у Тегерані та вибух багатоповерхівки на столичних Позняках.

В усіх цих випадках постраждали люди або майно і за законом, держава має компенсувати громадянам збитки завдані під час катастроф. Розміри компенсаційних виплат у разі загибелі або поранення військового, рятувальника, медика або цивільного регулюються законодавством. Як отримати ці гроші та у яку суму влада оцінює життя громадян з'ясовувало Суспільне.

Військовослужбовці

Грошові виплати щодо військових регулюються законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та постановою уряду №975. Суми компенсацій прив'язані до прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року. Наразі їх обчислюють з розрахунку 2102,00 грн.

Наприклад, якщо військовий загинув на Донбасі під час бойових дій чи виконання обов’язків, то держава надає грошову допомогу у розмірі майже 1,5 мільйона гривень (750-кратного прожиткового мінімуму). В інших випадках (загибель під час навчань на полігоні - ред.) родина загиблого отримає близько мільйона гривень. Якщо під час виконання службових обов’язків військовий травмувався або зазнав поранень і отримав інвалідність — розмір допомоги становитиме від 525 до 840 тис. грн −  залежно від групи; якщо військовий був поранений під час проходження військової служби − від 147 до 252 тис. грн.

Читайте також: "У нас бійців з ПТСР ніхто не рахував". Військовий психолог розповів, як спілкуватися з ветеранами

У Центрі безоплатної правової допомоги Суспільному розповіли, щоб родичі загиблого військового отримали грошову допомогу від держави, необхідно:

  1. надати документи, що підтверджують родинні зв’язки;
  2. надати докази, що людина загинула на Сході, або за інших обставин.

Та іноді родичі військових гроші можуть не отримати. "Мама проживає в Криму, а військовослужбовець загинув воюючи за Україну. І тоді не можна отримати допомогу, це ціла історія”, — розповідає приватний адвокат Олександр Лещенко кейс з власної практики.

Кому мільйон, а кому сто тисяч. Як в Україні виплачують компенсації за збитки під час катастрофНікіта Галка, Суспільне

Олександр Лещенко допомагає отримати грошові компенсації постраждалим від катастроф

Юристка Оксана Максименюк у коментарі Суспільному зазначила, що люди, які проживають на непідконтрольних та окупованих територіях можуть виїхати на підконтрольну територію і зробити документ державного зразка. Тоді проблем із виплатами вдасться уникнути.

Цивільне населення

Компенсації за загибель цивільних громадян визначають в залежності від обставин трагедії. Наприклад, якщо нещасний випадок трапився на роботі, де людина працювала офіційно, відшкодуванням матеріальної шкоди буде займатися Фонд соціального страхування. Робочі органи Фонду зобов’язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або, у разі його смерті, виплати отримує родина загиблого.

Відповідно до закону "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві, його сім'ї виплачується одноразова допомога у розмірі 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (210,2 тис. грн - ред.), та одноразова допомога кожній особі, яка перебувала на його утриманні у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб (42,04 тис. грн - ред.)

Якщо ж мова йде про загибель цивільних громадян під час стихійного лиха, пожежі, тощо, розмір компенсації буде вирішувати суд або місцева влада в залежності від бюджетних відшкодувань. Родичам, щоб отримати грошову компенсацію у такому випадку необхідно зібрати не лише документи, що підтверджують родинні зв’язки, а й докази, що доводять моральні страждання членів родини — медичні довідки, чеки витрат на ліки, тощо.

Суспільне запитало у членів комітету Верховної ради з питань соціальної політики та ветеранів, чому в законах Україні немає чітко визначеної суми гарантованої допомоги щодо цивільного населення, але коментувати це питання нардепи нам відмовились.

“Це не вигідно державі. Якби прописано було - це додаткові витрати, а їх в державі немає,” — вважає адвокат Олександр Лещенко.

То як держава оцінює життя простого українця? Щоб зрозуміти це ми звернулися до Міністерства юстиції. Звідти наш запит перенаправили до Центру безоплатної правової допомоги.

“По майну суму визначити легше в тому плані, що розмір відшкодування це і будівельні матеріали і роботи і все інше. Відповідно по життю такого немає і сума по компенсації за життя і здоров'я людини - залежить саме від розміру бюджету", — розказав юрист Центру безоплатної правової допомоги Миколи Личик.

Кому мільйон, а кому сто тисяч. Як в Україні виплачують компенсації за збитки під час катастрофСуспільне, скріншот

Микола Личик зазначив, що розмір компенсації за житло залежить від висновків інспекції

Бюджет, залежить від масштабів надзвичайної ситуації. Якщо, подія загальнодержавного рівня - виплати будуть з держбюджету України, пояснює юрист, відтак більші. Якщо НС місцевого рівня, то гроші виплачують з районного, або обласного бюджету. Тоді суми - менші.

Юристка Оксана Максименюк говорить, що розмір моральної компенсації, тобто глибину людських страждань оцінити неможливо, тому суми визначаються індивідуально: “На жаль у нас немає дуже великих сум моральної шкоди. Хто краще доводить, тобто надає більше доказів - тому й суми компенсації більші".

Майно

Відшкодування за знищення чи пошкодження майна внаслідок надзвичайних ситуацій або стихійних лих, власник також отримує через суд. Сума залежить від можливостей місцевого бюджету та висновку спеціальної комісії, яка проводить інспекцію ушкоджень.

“Якщо майну спричинено шкоду, то окремо визначається комісія, яка працює. Робота якої пов'язана з встановленням причин, обставин, обсягом шкоди”, — розповідає Микола Личик.

До складу комісії мають входити представники влади, рятувальники, архітектори та інші спеціалісти. Вони вираховують приблизну вартість ремонтних робіт, будматеріалів, а ще встановлюють ступінь пошкодження житла за трьома категоріями.

Кому мільйон, а кому сто тисяч. Як в Україні виплачують компенсації за збитки під час катастрофЄгор Рижов, Суспільне

Як в Україні виплачують компенсації за збитки під час катастроф

Як працюють такі комісії, Суспільне розпитало у Романа Шевчука. Чоловік був в одній із комісій, які визначали збитки під час підтоплень на Івано-Франківщині торік. Він розказав, що комісію утворили лише з місцевих депутатів, які не мали фахової освіти.

“Ну ми так, на око визначали більш-менш і рішенням сесії усе затверджували. Там не треба було вимірювати. Там де друга категорія, там у хатах по метр води був. На стінах все видно, там нема де збрехати. Ми все визначали так, щоб не було конфлікту інтересів. Депутати не перевіряли вулиці, де самі проживають”, — розповів експерт.

За словами Романа, пізніше таки приїхали профільні фахівці, які підтвердили висновки комісії. А всі постраждалі допомогу вже отримали у розмірі 20, 50 та 300 тисяч гривень в залежності від категорії пошкодження майна.

Адвокат Олександр Лещенко зазначив, що найбільша сума, яку може виплатити держава за повністю зруйноване житло становить 300 тисяч гривень. Однак в усіх цих випадках кошти може бути важко отримати, навіть попри відповідне рішення суду.

“По-перше, звичайна бездіяльність державної виконавчої служби. Друге, закінчення строків виконавчого провадження, відсутність майна у боржника (тобто винної особи або організації). Ну і врешті це звичайне затягування рішення суду, коли ви стаєте у якусь чергу і вона триває нескінченно", — сказав Лещенко і додав, якщо родичі загиблого чи власники майна виплачену суму вважають недостатньою, її можна збільшити через суд.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди