У понеділок 19 квітня на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я члени Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) проголосували за потенційно глобальний договір про покращення готовності до пандемій.
Про це повідомляє Reuters.
"За" проголосували 124 країни після того, як у понеділок Словаччина закликала до голосування, оскільки її прем'єр-міністр, скептично налаштований щодо вакцини проти COVID-19, вимагав, щоб його країна оскаржила ухвалення угоди.
Жодна країна не проголосувала проти, тоді як 11 країн, включаючи Польщу, Ізраїль, Італію, Росію, Словаччину та Іран, утрималися.
"Уряди з усього світу роблять свої країни і наше взаємопов'язане глобальне співтовариство більш справедливими, здоровими і захищеними від загроз, які несуть патогени і віруси з пандемічним потенціалом", — заявив Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адханом Гебрейесус.
Проєкт угоди буде офіційно ухвалений у вівторок на пленарному засіданні Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я в Женеві. Він спрямований на усунення структурної нерівності в розробці ліків, вакцин та інструментів охорони здоров'я з урахуванням уроків, винесених з пандемії COVID-19.
Однак офіційно угода не набуде чинності, доки не буде узгоджено додаток щодо обміну патогенами, що може зайняти до двох років, після чого держави повинні будуть ратифікувати її, пише Reuters.
Що відомо про угоду протидії майбутнім пандеміям
16 квітня 2025 року Країни-члени Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) досягли угоди щодо підготовки світу до можливих майбутніх пандемій. Після трьох років складних переговорів країни-члени ВООЗ вважають цю угоду перемогою глобального співробітництва.
Юридично зобов’язуюча угода має на меті посилити глобальний захист від нових патогенів після пандемії COVID-19, яка забрала мільйони життів у 2020–2022 роках. Угода передбачає заходи для запобігання майбутнім пандеміям і посилення міжнародної співпраці у відповідь на спалахи захворювань.
Цю домовленість широко розглядають як перемогу для ВООЗ, особливо в той час, коли багатосторонні організації зазнають фінансових труднощів, зокрема через скорочення зовнішнього фінансування з боку США.
Як зазначає Reuters, переговори американських учасників були припинені після того, як президент Дональд Трамп розпочав річний процес виходу США, найбільшого фінансового донору ВООЗ, з організації після свого вступу на посаду в січні. Внаслідок цього США більше не будуть зобов'язані виконувати умови пакту.