Президент США Дональд Трамп заявив, що лише він здатен домовитися з Путіним про припинення війни в Україні.
Таку думку Трамп висловив в інтерв’ю телеканалу Fox News.
Трамп наголосив на своїх особистих зв’язках з главою Кремля і підтвердив готовність до мирної ініціативи за умови, що переговори відбуватимуться за його участі.
"Я завжди відчував, що не може бути зустрічі без мене. Без мене угода не пройде. У мене дуже добрі стосунки з Путіним. Думаю, ми укладемо угоду", — сказав Трамп.
Ведучий нагадав Трампу про його публікацію в соцмережі Truth Social зі зверненням до Путіна — "Зупинись, Володимире" — але Трамп не став звинувачувати Путіна у продовженні бойових дій. Навпаки, він заявив, що, на його думку, Путін хоче миру і втомився від війни та шукає способи зберегти обличчя.
"Путін зараз виглядає не дуже добре. А йому хочеться виглядати добре. Не забувайте, все мало закінчитись за тиждень. Якби він не загруз у багнюці з тими танками, вони були б у Києві за п’ять годин", — заявив політик.
Під час інтерв'ю Трамп ухилився від прямої відповіді на запитання ведучого, чи вважає він Путіна головною перешкодою для досягнення миру в Україні. Натомість Трамп змістив акцент на президента України Володимира Зеленського, зазначивши, що мав з ним "доволі важку розмову". Трамп додав: "Я завжди казав: у нього немає козирів. І їх справді немає" .
Коментуючи пропозицію сенатора Ліндсі Грема про запровадження санкцій проти країн, які купують російську нафту, Трамп зазначив, що вже застосовував подібні механізми тиску проти Ірану та Венесуели. Він заявив, що готовий вдатись до санкцій і щодо Росії, якщо переговори проваляться.
"Я використаю це, якщо буде потрібно. Але я б не хотів. Якщо ми не укладемо угоду, я це зроблю. Це було б нищівно для Росії, бо у них проблеми з економікою. Ціни на нафту низькі. Це змінить ситуацію", — додав Трамп.
Раніше Трамп заявив, що може зателефонувати Путіну для обговорення завершення війни в Україні.
Що відомо про переговори представників України та Росії у Стамбулі
У Стамбулі 16 травня вдень відбулась зустріч делегацій України та Росії. Україну представляв міністр оборони Рустем Умєров, перші заступники очільників МЗС, СБУ, ГУР та інші представники.
Російську делегацію очолював Володимир Мединський, який вже був головою групи на перемовинах у 2022, а також заступники голів російських МЗС і Міноборони, начальник Головного управління Генштабу.
Перемовини відбулися за посередництва Туреччини. Внаслідок зустрічі сторони погодили низку рішень, зокрема:
- домовилися про обмін по 1000 полонених із кожного боку як захід зміцнення довіри;
- узгодили намір обмінятися письмовими пропозиціями щодо умов можливого припинення вогню;
- погодилися "принципово" провести ще одну зустріч.
Окрім того, стало відомо, що Росія не лише висунула умову виведення українських військ з територій, що не захопила воєнним шляхом, а й погрожувала окупувати Харківську та Сумську області у разі відмови. Ця вимога позиціонувалась як передумова для режиму припинення вогню. Також від російської делегації пролунало, що Росія готова воювати роками.