На Хмельниччині перебудують старовинний млин. Що планують зробити

На Хмельниччині перебудують старовинний млин. Що планують зробити

На Хмельниччині перебудують старовинний млин. Що планують зробити
Фото: з FB-спільноти Нетішин.

Власник млина планує перетворити історичну будівлю на житлово-готельний комплекс із збереженням старовинного фасаду.

Про це Суспільному розповів Нетішинський міський голова Олександр Супрунюк.

За його словами, реалізація в Нетішині такого проєкту зробила б місто привабливішим для туристів та покращила б надходження до міського бюджету.

«Фасад – це єдине, що залишилося від тієї споруди. Забудовник планує його зберегти у тому ж вигляді, в якому він є, але використати для створення абсолютно нового об’єкту, який, я переконаний, стане окрасою Нетішина. Наскільки знаю, млин перебудують у готель з рестораном, також там збудують житловий комплекс. Старовинний млин знаходиться на окраїні міста, в досить гарному місці, на березі річки. Туди містяни їздять відпочивати, там є гарний підвісний міст. Забудовник також обіцяє облаштувати там пляж та місця відпочинку», - каже Олександр Супрунюк.

У Нетішині, що на Хмельниччині, показали, як виглядатиме після реконструкції старий млин, що є пам’яткою історії місцевого значення та найстарішою будівлею міста. Фото: з FB-спільноти Нетішин.
У Нетішині, що на Хмельниччині, показали, як виглядатиме після реконструкції старий млин, що є пам’яткою історії місцевого значення та найстарішою будівлею міста. Фото: з FB-спільноти Нетішин. Фото: з FB-спільноти Нетішин.

За словами міського голови, млин був проданий у приватну власність місцевому мешканцю, депутату Нетішинської міської ради та директору ТОВ «Атоммонтажсервіс» Сергію Вознюку ще на початку 2000-х років. Додає: тоді млин не був пам’яткою історії, такий статус він отримав лише у 2013 році.

«Оскільки це приватна власність, то Нетішинська міська рада не має погоджувати проведення на місці млина будівельних робіт. Дозвіл на їх проведення видаватиме ДАБІ, яка і буде контролювати їх хід», - каже посадовець.

За словами заступниці начальника департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій області Валентини Лукашук, для проведення будівельно-реставраційних робіт на старовинному млині у Нетішині забудовнику потрібно буде отримати погодження від органів охорони культурної спадщини.

Так виглядає старовинний млин у Нетішині зараз. Фото: Суспільне. Поділля.
Так виглядає старовинний млин у Нетішині зараз. Фото: Суспільне. Поділля. Фото: Суспільне Поділля

«Власник пам’ятки історії, у цьому випадку млина, може пристосувати його під що завгодно, але усі будівельні роботи на цьому об’єкті усе одно мають погоджуватися з органами охорони пам’яток архітектурно-культурної спадщини. Поки у соцмережах ми бачили лише ескізи майбутнього проєкту, за якими важко сказати, які саме роботи проводитимуться на об'єкті зовні та всередині. Проєкт реконструкції млина нам не надходив, тому важко сказати, наскільки він є вдалим і чи він порушує автентичний вигляд пам’ятки. Коли буде подано проєкт, засідатиме спеціальна комісія, яка його оцінюватиме і рекомендуватиме забудовнику, за потреби, внести у нього зміни. Але такі перебудови, коли старовинні будівлі використовують для створення нових сучасних об'єктів, не заборонені і проводяться в усьому світі», - каже Валентина Лукашук.

Що відомо

  • Стародавні нетішинські млини, що розташовувалися на річці Горинь, згадуються у літописах 17 століття. Тоді тут були так звані млини "Маримонти".
  • Наприкінці 19 століття старі млини згоріли. Тоді нетішинський поміщик Вільгельм Леві розпочав будувати цегляний млин, частина якого збереглася донині.
  • Млин функціонував до початку 1970 років 20 століття, у післявоєнний період там діяла гідроелектростанція.
На початок