Як зупинити трудову міграцію українців за кордон. Думка експерта

Як зупинити трудову міграцію українців за кордон. Думка експерта

Ексклюзивно
Як зупинити трудову міграцію українців за кордон. Думка експерта
. Ілюстративне фото, Unsplash

У найближчі роки трудова міграція з України не припиниться. Таку думку висловив президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник і в ефірі Українського радіо розповів, що потрібно зробити, аби українці не хотіли виїжджати на заробітки закордон.

Наприкінці січня уряд схвалив виплати допомоги на власну справу для трудових мігрантів, які повернулися до України. На це пропонується виділити з державного бюджету 108 мільйонів гривень. Передбачається, що таку допомогу зможуть отримати 720 осіб. Одна з головних умов - людина має інвестувати й власні кошти у сумі не меншій, ніж та, що видала держава. В уряді розраховують, що така підтримка дасть стимули для людей залишатися в Україні, відкрити власний бізнес, інвестувати кошти у свою громаду та у нові робочі місця для українців.

Утім, експерт, коментуючи це рішення уряду зазначає, що воно навряд чи сприятиме поверненню трудових мігрантів.

"Єдиною умовою є те, щоб людина в минулому працювала в Україні хоча б 10 років і сплачувала гроші у фонд соціального страхування. Якщо людина працювала і сплачувала податки понад 10 років, тоді вона не повинна буде повертати цю суму державі. Якщо ж людина працювала менше ніж 10 років, тоді вона муситиме повернути цю суму за 5 років. За таких умов молодь не зможе розраховувати на отримання цих грошей, у той час, як саме молодь – найбільш активна учасниця міграційних процесів", - коментує він.

Василь Воскобойник зазначає, що наразі невідомо, яким чином обиратимуть цих 720 людей, яким дадуть виплати.

"Тому тут напрошується висновок, що це не політика, яка розрахована на багато років наперед, і не стратегія, яка може якимось чином допомагати українцям повертатися і інтегруватися. Це скоріше точкове рішення тут і зараз. Навряд це спричинить велику хвилю охочих повернутися, враховуючи, що за кордоном працює 3-5 млн українців? Це скоріше вдалий піар-хід прем’єр-міністра. Найближчі роки трудова міграція з України не припиниться. Тому тут потрібна продумана стратегія з боку держави", - додав він.

Експерт зауважив, що кількість людей, які знаходяться за кордоном, не знижується.

"Крім того, до Польщі лише за три місяці осені 2020 року заїхало 238 тисяч українців. А за святкові дні з 7 по 10 січня 2021-го  вже 150 тисяч. Це свідчить про те, що люди виїздять, оскільки не бачать для себе можливості заробити тут грошей. Ще важливий момент, що розпочинати власну справу під час кризи – ризикована спроба. Тому я сумніваюся, що на це зголоситься велика кількість українців", - коментує він.

Василь Воскобойник пояснює, що потрібно зробити, щоб зупинити трудову міграцію українців.

"По-перше, слід підняти рівень життя хоча б до рівня Польщі. Економісти кажуть що на це піде як мінімум 50 років. Якщо казати про створення умов для розвитку бізнесу, пільгові кредити, спрощене оподаткування, то це не робиться за один день. Якщо казати про зміну суспільних настроїв – це також довготривалі стратегії. Тому владі потрібно напрацювати стратегію розвитку країни, щоб люди бачили майбутнє", - розповів він.

За його словами, у 2014 році змінився вектор української трудової міграції. Якщо раніше це була Росія, то наразі там хоче працювати менш ніж 6% опитаних українців. Інші хочуть працювати в країнах Європи.

"Типові трудові мігранти – це люди в першу чергу середнього віку – від 20 до 35 років, переважно чоловіки - 55%, люди з середньою або вищою освітою, які вважають себе забезпеченими або з середнім достатком. Люди, які не мають освіти і вважають себе бідними не хочуть нікуди їхати. У 2020 році збільшилася кількість людей, які б хотіли залишитися на більш тривалий період. Кожен четвертий заробітчанин у Польщі хотів би отримати посвідку на тимчасове перебування, а кожен третій хотів би попрацювати там по робочій візі", - підсумував він.

Що відомо

  • За 2019 рік дозвіл на проживання на території ЄС отримало 757 тисяч громадян України. 87% з них прибули до Євросоюзу на роботу.
  • Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник вважає, що ідея поповнення бюджету оподаткування за рахунок податків з переказів трудових мігрантів не викличе нічого, окрім обурення і буде спонукати заробітчан назавжди покинути Україну.
  • Громадяни України опинилися на третьому місці серед нелегальних мігрантів у країнах Європейського Союзу. У 2019 році на території ЄС виявили 41 тисячу українців-нелегалів.
  • У Польщі офіційно працюють 507 тисяч громадян України. У 2020 році їх кількість зростала попри пандемію COVID-19.
  • Громадяни України займають дев'яте серед отримувачів "Блакитної карти", яка дає право на роботу в Німеччині.
  • НБУ відзначив значне зростання кількості українців, що почали шукати роботу за кордоном після пом'якшення карантинних обмежень.

На початок