У бою під Крутами брали участь 5 жителів Кіровоградщини

У бою під Крутами брали участь 5 жителів Кіровоградщини

У бою під Крутами брали участь 5 жителів Кіровоградщини Суспільне: Кропивницький

П’ятеро жителів Кіровоградської області були учасниками бою під Крутами. Один із них – Володимир Шульгин – уродженець Єлисаветграда (нині Кропивницький – ред.) загинув у тому бою – розповів Суспільному історик Юрій Митрофаненко. Серед п’ятьох крутянців з Кіровоградської області був автор схеми бою під Крутами Сергій Горячко.

В обласному краєзнавчому музеї у Кропивницькому зберігається копія Четвертого Універсалу Української Центральної ради. Його підписали 22 січня 1918 року, вперше у ХХ столітті проголосивши українська державу незалежною – сказав історик: ”У бою під Крутами хлопці захищали незалежну українську державу”.

У бою під Крутами брали участь 5 жителів КіровоградщиниСуспільне: Кропивницький

Експозиція краєзнавчого музею у Кропивницькому з копією Четвертого Універсалу УНР

За словами Юрія Мирофаненка, наступ більшовиків крутянці стримували впродовж п’яти годин. Їх було близько 6 сотень: ”Вони виконали свою бойову задачу – затримали більшовиків і виграли час для переговорів у Бересті, коли інші УНРівці на дипломатичному фронті домовлялися про військову допомогу”.

Серед учасників бою було п’ятеро жителів Кіровоградської області: Володимир Шульгин, Семен Могила, Сергій Горячко, Михайло Михайлик, Левко Прядко. Фото двох останніх не збереглися: ”Іноді трапляються в інтернеті, але не факт, що це саме вони”.

У бою під Крутами брали участь 5 жителів КіровоградщиниСуспільне: Кропивницький

Володимир Шульгин, Сергій Горячко, Семен Могила

Історик розповів, що сотник Сергій Горячко створив схему бою під Крутами. Вона – одна з двох існуючих схем бою, найвідоміша й більш точна. Її використовують у шкільних підручниках історії: ”Крути – це залізнична станція на Чернігівщині. Війна тоді була рейкова, тобто більшовики наступали залізницями і, відповідно, Крути знаходились на шляху більшовиків до Києва. Більшовики наступали з півночі,вояки армії УНР тримали оборону за залізничною колією”.

103 роки тому у бою загинули майже сотня крутянців. Юрій Митрофаненко розповів – ті, хто кажуть, що у бій йшли добровольці не лише зі студентства, ними керували досвідчені командири. Вони мали кулемети, рушниці, артилерію.

У музеї зберігають наказ військового міністра про розслідування бою під Крутами від 5 березня 1918 року.

”Центральна Рада за допомогою союзників повернулась до Києва. Подвиг крутянців не був марним. УНР отримала військову допомогу і, звісно, хотіли вшанувати учасників бою під Крутами, які загинули і не були поховані”,– додав Юрій Митрофаненко.

Що відомо

  • Наприкінці 2014 року у Кропивницькому з’явилася вулиця Шульгиних (колишня Калініна – ред.).
  • У 2018 році, до 100-річчя бою під Крутами, у місті відкрили меморіальну дошку братам Шульгиним.
  • У Кропивницькому вшанували пам’ять Героїв Крут біля меморіальної дошки братам Шульгиним. Володимир брав участь у бою під Крутами, його брат Олександр був першим міністром закордонних справ Української Народної Республіки.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди