Європейська комісія дозволила регулюючим органам вирішувати надавати чи ні дозвіл на експорт вакцин від COVID-19 з Європейського Союзу.
Про це повідомляється на сайті Європейської комісії.
"Прагнучи забезпечити своєчасний доступ до вакцин проти COVID-19 для всіх громадян ЄС і вирішити проблему поточної відсутності прозорості експорту вакцин за межі ЄС, комісія сьогодні (29 січня – ред.) ввела в дію міру, що вимагає, щоб такий експорт підлягав вирішенню з боку країн-членів ЄС", – йдеться у повідомленні.
За акт, який прийняла комісія, передбачає надання дозволу на експорт вакцин проти COVID-19 за межі ЄС до кінця березня 2021 року. Ця схема застосовується тільки до експорту компаній, з якими ЄС уклав угоди про попередню закупівлю.
У Європейській комісії заявляють, що це нововведення є тимчасовим і відповідає міжнародним зобов'язанням ЄС. Окрім цього під цей акт не підпадає постачання вакцин у рамках глобальної ініціативи COVAX та гуманітарної допомоги.
"Ми надали компаніям авансове фінансування для створення необхідних виробничих потужностей для виробництва вакцин, щоб постачання могли початися відразу після отримання дозволу. Тепер нам потрібна прозорість щодо того, куди надходять вакцини, які ми отримали, і забезпечення їх доставлення нашим громадянам. Ми несемо відповідальність перед європейськими громадянами та платниками податків - це ключовий принцип для нас", – сказала комісар Європейського Союзу з охорони здоров'я Стелла Кіріакідес.
Раніше комітет опублікував свій договір з фармвиробником вакцин AstraZeneca через спір стосовно постачання вакцин.
Чому це зробили
Як повідомляв The Guardian, Європейська комісія може заблокувати постачання мільйонів доз вакцини проти коронавірусу до Великобританії з Європейського союзу через брак препаратів.
Між Великобританією і ЄС виникла суперечка з приводу постачання вакцин проти COVID-19 після того, як фармацевтична компанія AstraZeneca повідомила ЄС, що не зможе доставити замовлені дози вакцини через виробничі проблеми на заводах.
Читайте також: Від двох доларів за дозу. Як світ домовлявся про закупівлю вакцин від COVID-19
AstraZeneca заявила, що її контракт з Великобританією означає, що дози можуть бути відправлені з британських заводів в Європу тільки після того, як Великобританія отримає замовлені 100 мільйонів доз.
Як пише CNN, 27 січня Бельгійські органи охорони здоров'я провели інспекцію на бельгійському виробництві AstraZeneca на вимогу Європейської комісії. Зробили це "щоб переконатися, що затримка з постачанням вакцин дійсно пов'язана з виробничою проблемою на бельгійському підприємстві".
Наразі в ЄС шукають інші варіанти вирішення проблеми з постачанням вакцин. У листі 28 січня президент Європейської ради Шарль Мішель привітав план комісії, додавши, що ЄС повинен "вивчити всі варіанти та використовувати всі правові засоби та заходи примусу, наявні в нашому розпорядженні відповідно до договорів".
Офіційні особи заявили, що сподіваються, що в забороні на експорт не буде необхідності, але визнали, однак можливе блокування експорту вакцин, таких як вироблені в Бельгії Pfizer/BioNTech для Великобританії.
Що відомо
- У бельгійському регіоні Фландрія зупинили планову вакцинацію медиків проти COVID-19 через зменшення обсягів поставки від компанії Pfizer.
- У Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) заявили, що заможні країн скупили більшу частину вакцини від COVID-19, у той час, коли країни з середнім та низьким рівнем доходу ще не отримали вакцину.
- Генеральний секретар Організації об'єднаних націй Антоніу Гутерріш переконаний, що наразі існує велика небезпека мутацій коронавірусу, тому країни мають швидше розгортати вакцинацію населення, збільшуючи виробничі потужності.