Навіщо потрібен закон про колекторів і чи захистить він від погроз. Пояснюють експерти

Навіщо потрібен закон про колекторів і чи захистить він від погроз. Пояснюють експерти

Ексклюзивно
Навіщо потрібен закон про колекторів і чи захистить він від погроз. Пояснюють експерти
. Unsplash.com

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт № 4241 про регулювання сфери діяльності колекторських компаній. Адвокат Сергій Пушок та президент громадської організації “Гуманітарний центр” Андрій Кривонос розповіли в ефірі "Українського радіо" про те чи допоможуть зміни до законодавства позбутися дзвінків та залякувань від колекторів.

Навіщо узаконювати колекторів

Експерти підкреслюють, що наразі діяльність колекторських компаній в Україні лежить повністю поза правовим полем, тому крок Верховної ради щодо їх легалізації є життєво необхідним.

"Навіть дефініції колекторської компанії наразі немає, є лише припущення зі сторони фінансових послуг щодо їх діяльності. Але на підставі чого вони діють, якими нормами чинного законодавства керуються - невідомо. Тому це ніщо інше як грабунок”, – розповів адвокат Сергій Пушок.

Крім того, практика діяльності колекторських компаній в Україні прямо протилежна традиціям європейської фінансової сфери.

"У світі в багатьох випадках банки чи інші фінансові компанії передають не тільки факт про наявність заборгованості, а й передають самі борги. Колекторські компанії, які нормально функціонують, викуповують борги та вибивають вже власні заборгованості в позичальників. Українська практика протилежна: заборгованість залишається на балансі банку, а колекторська компанія телефоном чи іншим способом вибиває заборгованості", – пояснив Андрій Кривонос.

Що це дасть громадянам

Узаконення та регулювання діяльності колекторів, на думку експертів, значно полегшить їх притягнення до відповідальності в разі порушень.

"Притягнути до відповідальності осіб чи організації, діяльність яких жодним чином не врегульована, дуже важко. А, враховуючи, яким чином працюють наші правоохоронні органи, до яких можна звернутися із заявами про вчинення кримінального правопорушення, відповідальність таких установ дуже сумнівна", – зазначив Сергій Пушок.

Втім, експерти застерігають від надмірних надій на новий закон. Адже ціла низка компаній зі стягнення заборгованості не підпадають під його дію.

"Ті колекторські компанії, які не викупили у банків, фінансових установ заборгованість, фактично є не колекторами. Вони нагадують вам про заборгованість, уточнюють, а сплачуєте ви на рахунки самої фінансової установи, яка надавала кредит. Тому формально дії таких установ не підпадають під прийнятий вчора закон. Тож, навіть якщо закон буде прийнятий в другому читанні та підписаний, це не вирішить повністю проблему. Ми плутаємо стягнення заборгованості та сам факт її передачі”, – підсумував Андрій Кривонос.

Читайте також

  • Верховна рада прийняла в першому читанні закон про врегулювання захисту боржників при їх спілкуванні з колекторськими компаніями, запропонувавши встановити для колекторів вимоги поведінки.
  • Адвокат Сергій Делидивка розповів Суспільному, що має знати кожен українець, аби убезпечити себе від "вибивання" чужих боргів.
  • "Комуналка" та кредити. Експерт розповів, за що найбільше заборгували українці.

На початок