Починаючи з 1 вересня 2023 року, у зв'язку з календарною реформою та переходом Православної церкви України на новоюліанський календар були перенесені дні відзначення нерухомих свят. Церковні свята відзначають на 13 днів раніше.
Коли за новим календарем відзначають свято Андрія, Миколая і Анни і як люди сприймають календарну реформу, Суспільному розповів архієпископ Житомирський і Поліський Православної церкви України (ПЦУ) Володимир.
Свято Андрія Первозванного
Свято святого апостола Андрія Первозванного за новим стилем відзначають 30 листопада, раніше — 13 грудня.
Архієпископ Володимир розповів, що назва свята говорить за себе — перший покликаний. Тобто апостол Андрій Первозванний був першим із учнів Ісуса Христа. До того ж, за словами священника, Православна церква України говорить про те, що він є основоположником православної Церкви в Україні.
"У "Повісті временних літ" Нестор Літописець зазначає, що апостол Андрій прибув до майбутнього міста Києва. І на київських пагорбах водрузив хрест, сказавши пророчі слова, що на цьому місці засяє благодать Божа і багато церков саме будуть побудовані", — сказав архієпископ Житомирський і Поліський.
Цього дня церкви проводять святкові богослужіння. До храмів, які несуть ім'я на честь Андрія Первозваного на престольне свято запрошують духовенство і відзначають цей день більш масово. Також є певні народні звичаї на Андрія, сказав архієпископ Володимир.
День Святого Миколая
День Святого Миколая за новим стилем відзначають 6 грудня, раніше — 19 грудня. За словами архієпископа Володимира, святого Миколая називають Чудотворцем, бо він робив чудеса.
"Його можна назвати соціальним захисником, бо він багато допомагав знедоленим, а також дітям. Він творив добро і виконував заповідь Господа — любив ближнього і самого себе. Цього дня, зазвичай, діти мають подарунки, тобто саме батьки беруть приклад від Миколая Чудотворця, даруючи оці подарунки в знак того милосердя, яке робив сам святий Миколай", — прокоментував традицію свята архієпископ Володимир.
День Святої Анни
День непорочного зачаття Пресвятої Богородиці або день Святої Анни за новим стилем відзначають 9 грудня, раніше — 22 грудня.
"Свято також говорить саме за себе, це є родинне свято. Анна є покровителькою подружнього життя. Адже вони не могли мати з молоду дітей, і все покладали на волю Божу. І отримали за це те, що народили нам Пресвяту Богородицю. Тому багато людей, особливо жінок, звертаються до праведної Анни, щоб народити дитину", — сказав архієпископ Володимир.
Календарна реформа
Архієпископ Житомирський і Поліський ПЦУ Володимир сказав, що кожна реформа має якісь свої болісні ефекти. Але через реформи відбувається відродження держави, запроваджуються різні проекти, зокрема, освітянські або медичні, які йдуть на користь.
"Так само і з календарем. Там нічого страшного немає. Але треба визнавати і нашу астрономічну науку. Ось Різдво, як доводили це святі отці, повинно бути в період, коли починає ставати більший день. А виходить, раніше у нас Різдво на цілих 13 днів не співпадало із цим природним явищем, яке починалося після зимового сонцестояння. Українська православна церква ніяких наслідків, як ми бачимо вже за другий рік календарної реформи, не понесла. І це говорить про те, що люди зрозуміли, що це, в першу чергу, не богословський трактат, а науковий. І те, що давно запровадила Європа, нам давно треба було прийняти", — сказав архієпископ Володимир.
Перехід на новий церковний календар
Із 1 вересня 2023 року Православна церква України перейшла на новоюліанський календар. Раніше за таке рішення проголосували більшість делегатів під час Помісного Собору ПЦУ, що відбувся 27 липня в Софії Київській.
Що відомо про новоюліанський календар
Новоюліанський календар — вдосконалена форма юліанського календаря, заснована на циклічному обертанні Землі навколо Сонця; тривалість року становить 365,242222 доби; містить 218 високосних років на 900 років. Календар розроблений сербським астрономом, професором математики й небесної механіки Белградського університету Мілутіном Міланковичем 1923 року.
Новоюліанський календар використовує 10 з 16 автокефальних східних православних церков, зокрема Православна церква України з 1 вересня 2023 року.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp