Питання гендерної рівності в топоніміці: в Житомирі на честь жінок названі 10 вулиць із понад 800.

Питання гендерної рівності в топоніміці: в Житомирі на честь жінок названі 10 вулиць із понад 800.

В Житомирі на честь жінок із 847 вулиць названі 10. Наскільки збільшилась частка таких вулиць в рамках процесів декомунізації та деколонізації і чи варто підходити до топоніміки в контексті гендерної рівності в ефірі Українського радіо Житомир журналістка Наталія Кулініч говорила із представницею міської ради, краєзнавцем та гендерною експерткою.

Завідувачка сектору департаменту містобудування і земельних відносин Житомирської міської ради Олена Бабушко розповіла, що коли у 2008 році рішенням Житомирської міської ради було затверджено 847 топонімічних об'єктів Житомира, лише 5 з них були названі на честь жінок: провулок Галанчикової, провулок Евеліни Ганської, вулиця Княгині Ольги, вулиця Лесі Українки, вулиця Олени Пчілки.

З її слів, в ході декомунізації місто пройшло декілька етапів. Перший етап був у 2016 році на підставі закону України про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного нацистського режимів в Україні. Тоді розпорядженням міського голови перейменували 84 об'єкти топоніміки Житомира. І тільки двом з них надали назви на честь видатних жінок України.

У 2023 році після прийняття закону "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізації топоніміки" відповідними рішеннями Житомирської міськради були перейменовані вулиці в Житомирі. Зокрема, рішенням від липня 2023 року ще три топонімічні об'єкти отримали назви на честь жінок.

  • Провулок Безіменського перейменували на провулок Софії Левицької — видатної художниці і перекладачки, яка навчалася живопису у Житомирі.
  • Провулок Склянського — на провулок Єлизавети Епштейн, народженої у Житомирі художниці-модерністки.
  • Провулок Льва Нікуліна — на провулок Ніни Мірошниченко, фахівчині з селекції квітів, яка приживала деякий час у Житомирі.

Олена Бабушко вважає, що підходити до топоніміки в контексті гендерної рівності напряму неможливо, адже є низка моментів, які доводиться враховувати.

"В Житомирі мало фахівців, які спеціалізуються саме на темі топоніміки. Міська комісія топоніміки в цьому питанні керується книгою Георгія Мокрицького "Вулиці Житомира", спираючись на досвід та праці цього краєзнавця. Вважаю, що підходити саме в контексті гендерної рівності в топонімії взагалі неможливо — потрібно враховувати внесок тієї чи іншої постаті в культуру України, в її досягнення, враховувати, чи проживала ця людина в нашому місці. І також враховувати думку громадськості", — сказала Олена Бабушко.
Питання гендерної рівності в топоніміці: в Житомирі на честь жінок названі 10 вулиць із понад 800.
Палітурка книги Георгія Мокрицького "Вулиці Житомира". Суспільне Житомир

Зі слів Ольги Бабушко, механізм впливу містян на процес перейменування вулиць в Житомирі працює постійно: якщо люди подають заяву з якоюсь пропозицією, вона обов'язково розглядається на засіданні міської комісії з топоніміки. І якщо міська комісія підтримує перейменування, воно обов'язково виносяться на розгляд громадян в електронній системі — громадське обговорення проводиться на сайті Житомирської міської ради.

На сьогоднішній день тільки 10 вулиць в Житомирі носять назви на честь видатних жінок України, сказала Олена Бабушко.

Питання гендерної рівності в топоніміці: в Житомирі на честь жінок названі 10 вулиць із понад 800.
Завідувачка сектору департаменту містобудування і земельних відносин Житомирської міської ради Олена Бабушко . Фото надала Олена Бабушко

Сергій Собчук, член міської топонімічної комісії, краєзнавець, сказав, що відстоювати жіночі назви у топонімах Житомира у жінок громади є всі можливості.

"Взагалі у складі комісії з топоніміки з 15 людей — 8 жінок. І питання гендерної, так би мовити, рівності періодично обговорюється: жінки-членкині комісії, звичайно, це питання піднімають та лобіюють. На мій погляд, дійсно, варто було більше б уваги приділити іменам жінок при наданні назв нашим вулицям. Бо жінок, які творили історію нашого регіону і впливали на розвиток подій, в Україні і у світі, набагато більше, ніж на сьогодні їх увічнено в назвах наших вулиць", — висловився краєзнавець.

Він навів кілька імен жінок, які були пов’язані з Житомиром і мали досягнення в різних сферах діяльності. Сергій Собчук згадав житомирянку Тамару Вікторовську, провідну діячку жіночого руку в Україні, яка була оперною співачкою і одна з перших виконала "Щедрика" Миколи Леонтовича. Назвав краєзнавець також ім’я Олени Левчанівської, просвітянки, вона проживала в Житомирі і стала депутаткою Польського сейму, політичною діячкою високого рівня.

Питання гендерної рівності в топоніміці: в Житомирі на честь жінок названі 10 вулиць із понад 800.
Сергій Собчук, краєзнавець, член міської топонімічної комісії Житомира. Facebook/Сергій Собчук

Гендерна експертка, голова ради Житомирської обласної молодіжної громадської організації "Паритет" Наталя Тарасенко розповіла, що в цьому році в Україні відзначається 140-річчя українського жіночого руху. Тому збільшення частки вулиць, які би були перейменовані на честь жінок в межах кожної окремої громади, регіону і України в цілому стало б визнанням внеску жіноцтва у всі сфери життя, сказала експертка, особливо зараз, коли жінки як і чоловіки продовжують боротись за існування України.

"Водночас, в комісії різних рівнів з перейменування вулиць нас як громадську організацію не запрошували жодного разу. Навіть в якоїсь консультації ніхто не питав, чи це важливо. Тому мій прогноз, чи збільшиться значно частка жіночих назв у перейменованих вулицях в рамках декомунізації, не дуже оптимістичний. Потрібно більше просвітницької роботи з людьми громади загалом, і зокрема з тими, хто дотичний до прийняття рішень. Ми як громадська організація, не маємо повноважень, як депутати, наприклад, адвокатувати ці речі далі", — сказала Наталя Тарасенко.

Питання гендерної рівності в топоніміці: в Житомирі на честь жінок названі 10 вулиць із понад 800.
Голова ради Житомирської ГО "Паритет" Наталя Тарасенко. Facebook/Наталя Тарасенко

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок