Кінотеатр "Космос" в Житомирі пропрацював майже 19 років — із 1987 по 2006 роки. Мозаїчне панно "Сузір’я космосу" на його будівлі створили за ескізом житомирського художника-монументаліста Олександра Костюка. Кореспонденти Суспільного дізнавалися, як створювали пано та в якому стані будівля сьогодні.
Кінотеатр "Космос" відкрили у 1987 році. Автором проєкту кінотеатру був Василь Микитенко. Заклад мав дві кінозали на 200 та 700 місць. Головний фасад оформили мозаїкою "Сузір’я космосу" зі смальти та із алюмінієвими фігурками знаків зодіаку. Василь Кондратюк, голова обласної організації Національної спілки художників України, розповів Суспільному, що панно створили за ескізом житомирського художника, члена спілки художників Олександра Костюка.
"Неординарний був художник. У нього була своя думка. Якщо якась ідея йому в голову прийшла, то він тією ідеєю загорався. І поки не добився реалізації, щоб вона відбулася на об'єкті, він міг про це нікому не казати. Ескізи тоді треба було затверджувати на художній раді — їхати у Київ, де сиділи відомі митці і вирішували: бути цьому об'єкту чи не бути. Тому Саша привіз ці ескізи, показав на художній раді — всім сподобалося", — пригадав очільник обласної спілки художників.
Василь Кондратюк розповів, що після того, як художня рада у Києві затвердила мозаїку "Сузір’я космосу", Олександр Костюк почав підбирали мозаїку за кольором, щоб полотно було "космічне". Потрібно було дістати не одну тонну смальти в холодних тонах: голубі, сині кольори. Крім того, потрібно було її поколоти спеціальними апаратами. Також використовували метал, металопластику: зварний метал чорно-білий і алюмінієві вставки, де розташовані знаки зодіаку.
Художник сказав, що виготовили мозаїчне полотно чотири майстри-мозаїчники. Викладали мозаїку зверху — шматок за шматком. Ще одна робота Олександра Костюка зберіглася у середині зруйнованої будівлі, розповів художник.
"Це теж робота, керамічне пано, Олександра Костюка. Це не тільки його ескіз. На Баранівському заводі він всі ці речі випалював, сам робив форми. Тут він сам клав", — сказав Василь Кондратюк.
Житомирянин Григорій розповів кореспондентам Суспільного, що кінотеатр не працює із 2006 року і будівля стоїть занедбаною. Декілька фігур знаків зодіаку вже зникли. Але коли він проходить повз кінотеатру, завжди звертає увагу на мозаїчне полотно. Відзначив, що робота була зроблена якісно.
"Довго чекали, поки його побудують. Це ж почалася Олімпіада у 1980 році. Будівництво призупинили. Потім нарешті його збудували, але він довго не працював", — сказав Григорій.
Геннадій Махорін, краєзнавець та історик, розповів, що кінотеатр "Космос" — один з елементів космічного образу Житомира.
"Кінотеатр "Космос" є яскравим уособленням радянського модернізму. Кінотеатр задумувався не тільки для показу кінофільмів, а і як культурний центр для проведення різних заходів. І він є одним з таких найбільш прикметних, особливих на теренах України і не тільки на пострадянському просторі. Тому ми повинні врятувати і зберегти функціонально здатним кінотеатр для сьогоднішнього покоління. Це наше завдання, завдання влади", — сказав краєзнавець Геннадій Махорін.
Раніше Суспільне розповідало про історію мозаїчного панно "Українка з бандурою", розміщеного на фасаді Житомирського музичного фахового коледжу імені Віктора Косенка. Заклад побудували у 1972 році.
Також кореспонденти Суспільного підготували матеріал про історію пішохідної вулиці Житомира Михайлівська, зокрема, коли були перші згадки, звідки пішла назва, чи завжди вулиця була пішохідною.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube