Житомирський музичний фаховий коледж імені Віктора Косенка до 2020 року працював як Житомирське музичне училище. Заклад побудували у 1972 році. Мозаїчне панно "Українка з бандурою" на його фасаді відображає тематику коледжу.
Директорка музичного фахового коледжу імені Віктора Косенка Анна Бродська розповіла, що мозаїчне панно "Українка з бандурою" є логотипом коледжу. Його використовують на всіх документах, запрошеннях. Логотип є на календарях, значках для студентів.
"Спеціально замовили таку фотозону з нашим символом. Тобто всі наші свята: перший дзвоник, вручення дипломів, всі наші концерти обов'язково відбуваються на фоні нашого символа. Це місце, де наші студенти фотографуються, проводять свій час з нашою улюбленою бандуристкою", — розповіла Анна Бродська.
На сцені в актовій залі, де проходять репетиції та концерти, також розміщений логотип.
"Це найцікавіше місце у музичному коледжі, тут готуються та гартуються наші музиканти", — додала директорка коледжу.
Краєзнавець Геннадій Махорін розповів, що авторкою мозаїчного панно на будівлі музичного фахового коледжу є художниця монументально-декоративного мистецтва Зінаїда Мосейчук. Жінка народилася та отримала художню освіту на Київщині. Спочатку вона працювала на Городницькому порцеляновому заводі, потім — на Баранівському фарфоровому заводі. З 1967 року Зінаїда Мосейчук жила і працювала в Житомирі. Геннадій Махорін поінформував, що художниця є авторкою багатьох мозаїчних панно на Житомирщині.
"Вона жила українським духом, була україноцентричною людиною. Жінка на панно, мати — це символ України. А бандура — це символ народного мистецтва. Я думаю, що такий зміст вкладає автор цієї мозаїки у цю свою роботу", — сказав Геннадій Махорін.
Секретар обласної організації Національної спілки художників України Валентин Войтенко розповів, що Зінаїда Мосейчук була членом спілки з 1973 року.
"Вона займалася мозаїкою. Це оці різнокольорові камінці, розміром два на два. Спочатку треба було підготувати стіну бетонну. А потім на розчин цементу клеїлися ці камінці. Сама технологія монументального мистецтва непроста. Це треба на стінці зробити зображення в контексті, розмірі. Для цього потрібні ліса, матеріал. Мозаїка Зінаїди Мосейчук на музичному училищі імені Косенка є однією з її найуспішніших. Тема розкрита дуже вдало і є прив'язка до архітектури. Ми часто приглядатися до Мосійчук, як вона працює. Вона не була нашим вчителем, але ми підглядали. І дуже вдало підглядали, тому що потім це допомогло нам у нашій роботі", — розповів Валентин Войтенко.
Завідувачка фортепіанного відділу Наталія Чуркова працює у коледжі 47 років.
"Я мала честь прийти в цю будівлю, коли вона тільки відкривалася. Коли я була на 4 курсі, три курси вчилися у старому будинку, там де зараз дитяча музична школа №2. На четвертий курс ми сюди прийшли 1 жовтня. Я це добре пам'ятаю. І ми мали відкривати цю будівлю. І ця фреска зараз навіть актуальніша більше, ніж тоді", — сказала Наталія Чуркова.
Володимир Зайцев — піаніст, лауреат міжнародних конкурсів, колишній студент музичного училища. Зараз він живе за кордоном.
"Я дуже добре пам'ятаю навіть через пів століття життя за океаном емблему нашого рідного музичного училища імені Віктора Косенка. На будівлі зображена дівчина з бандурою. Я вважаю, що в цей важкий для усієї країни час, це особливо символічно. Це символ самої України, яка стійко виборює своє право на незалежність та існування", — розповів Володимир Зайцев.