На Житомирщині зростає кількість випадків домашнього насильства: які причини та санкції

На Житомирщині зростає кількість випадків домашнього насильства: які причини та санкції

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Житомирському районі збільшується кількість випадків домашнього насильства. Якщо торік відповідних заяв і звернень було в межах півтори тисячі, то з початку 2024 року їх вже 2764.

Про це під час етеру в розмові із кореспонденткою Українського радіо Житомир Наталією Кулініч розповіла, начальник сектору протидії домашньому насильству Житомирського райуправління поліції Марія Зуб.

За її інформацією, загострення проблеми домашнього насильства пов'язане із тим, що люди почали опинятися в більш складних життєвих обставинах, збільшилась кількість стресових ситуацій, частіше виникають конфлікти між родичами. Також збільшилась кількість жінок, причетних до домашнього насильства, тому що конфлікти виникають не лише в подружжі, а також між сестрами, братами, батьками та їхніми дітьми.

"Коли наша служба виїжджає на виклик домашнього насильства, не завжди жінка готова йти далі. Вона каже, просто поговоріть, вирішіть цей конфлікт, допоможіть, підкажіть, як правильно поводити себе, просто вгамуйте кривдника", — розповіла правоохоронниця.

Яке покарання за вчинення домашнього насильства

Марія Зуб розповіла, за оцінкою ризиків на кривдника складається протокол. При першому протоколі, при рішенні суду, кривдник автоматично стає на облік на цілий рік. Це означає що поліцейський протягом року може перевіряти кривдника. Нині за добу правоохоронці перевіряють по 8 кривдників. Зараз на обліку перебуває кривдників:

  • 418 чоловіків;
  • 71 жінка.

Якщо таких протоколів більше трьох — наступає кримінальна відповідальність за рішенням суду.

"Є три рішення суду, наприклад, штраф, штраф і громадські роботи. І поліцейський, якщо виїжджає, наприклад, вже в четвертий раз, зобов'язаний викладати слідчо-оперативну групу та йти вже далі за статтею 126Умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень — карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до 200 годин, або виправними роботами на строк до одного року. За частиною 2 цієї статті — карається пробаційним наглядом на строк до п’яти років або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Кримінальний кодекс України "Домашнє насильство", — розповіла Марія Зуб.

За кримінальною статтею законом передбачено позбавлення волі строком до 2 років або обмеження волі. Також є громадські роботи і виправні роботи.

На Житомирщині зростає кількість випадків домашнього насильства, які причини та санкції
Начальниця сектору протидії домашньому насильству Житомирського райуправління поліції Марія Зуб. Альона Савосіна/ZhytomyrTravel

Раніше Суспільне писало, що у січні 2024 року в Україні було зареєстровано рекордну кількість кримінальних проваджень про домашнє насильство — 435. Це майже вдвічі більше, ніж за аналогічний період торік. За даними Офісу генпрокурора України, до суду доходять понад 80% відкритих справ.

В травні 2024 року Рада Європейського Союзу ухвалила директиву щодо боротьби з насильством проти жінок та домашнім насильством, яка стала першою такою законодавчою ініціативою в історії блоку.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок