Що означатиме заборона партії "Наш край" для представництва партії в органах місцевого самоврядування Житомирщини

Що означатиме заборона партії "Наш край" для представництва партії в органах місцевого самоврядування Житомирщини

Житомир, сесія, облрада, 20 червня 2024 року
Зліва напрво: члени фракції партії "Наш край" в Житомирській облраді Ігор Ходак, Анатолій Подік, Віктор Мельник. Житомир, 20 червня 2024 року. Суспільне Житомир/Дмитро Клименко

19 червня рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду діяльність політичної партії "Наш край" було заборонено в Україні. 20 червня фракція політичної партії "Наш край" в Житомирській облраді оголосила про розпуск — із фракції вийшли всі 8 депутатів. Експерти громадського руху ЧЕСНО в коментарі Суспільному розповіли, чи матиме вплив заборона партії на подальшу роботу органів місцевого самоврядування.

Житомирська обласна рада

Після виборів до місцевих рад у 2020 році фракція політичної партії "Наш край" була представлена в Житомирській обласній раді дев'ятьма депутатами включно з головою фракції Сергієм Диняком. Першим фракцію залишив заступник голови Житомирської облради Олег Дзюбенко, який вийшов зі складу партії "Наш край" у 2021 році. Втім, на сайті Житомирської облради станом на 20 червня 2024 року в інформаційному розділі про фракцію Олег Дзюбенко все ще значився як член фракції партії "Наш край".

Представництво партії "Наш край" в органах місцевого самоврядування Житомирщини: що означатиме заборона партії
Скрин інформаційного розділу партії "Наш край" із сайту Житомирської облради. Житомир, 20 червня 2024 року. Сайт Житомирської облради

Членами фракції політичної партії "Наш край" в Житомирській облраді, згідно даних сайту облради, були:

  • генеральний директор ТОВ "Юнігран" Сергій Диняк;
  • помічниця-консультантка народного депутата України Олеся Грабовська;
  • головний лікар Олевської центральної лікарні Олег Казюк;
  • директор держпідприємства "Городницьке лісове господарство" Віктор Мельник;
  • перша проректорка Житомирської політехніки Оксана Олійник;
  • підприємець Анатолій Подік;
  • гендиректор обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Ігор Рибинський;
  • гендиректор товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" Ігор Ходак.

20 червня на сесії облради Сергій Диняк подав звернення і повідомив керівництво облради про вихід зі складу фракції політичної партії "Наш край" усіх восьми її депутатів.

Районні ради Житомирської області

За результатами виборів 2020 року до місцевих рад партія "Наш край" перемогла у двох районах Житомирщини — Коростенському та Новоград-Волинському (нині Звягельський район — ред.). В Коростенському районі партія набрала 20,7%, у Новоград-Волинському — 17%, утворивши таким чином найбільші фракції в районних радах.

На виборах у Житомирську райраду "Наш край" здобув 5%, а от у Бердичівській райраді партії не вистачило сил, аби отримати можливість створити фракцію.

Голови територіальних громад Житомирської області

Станом на початок 2024 року із 66 голів територіальних громад Житомирщини членами партії "Наш край" були восьмеро. Серед них і троє міських голів: Коростеня — Володимир Москаленко, Малина — Олександр Ситайло та Чуднова — Віталій Войтко. Втім, наприкінці січня 2024 року Олександр Ситайло написав заяву про вихід із партії "Наш край".

Окрім, міських голів, в списку членів партії "Наш край" голова Вільшанської громади Сергій Мельник, в.о. голови Романівської громади Юрій Чумаченко, голова Миропільської громади Світлана Власюк, голова Тетерівської громади Валентина Ільницька, голова Народицької громади Олег Ярмолюк.

Журналістам Суспільного вдалося додзвонитися до Олега Ярмолюка, який підтвердив, що станом на зараз поки що ще не приймав рішення про вихід з партії, і до Світлани Власюк, яка сказала, що також ще поки не писала заяву про вихід з партії, але готова це зробити.

"Жодних спільних інтересів з партією не маю і не підтримую. Штабні збори в нас дійсно не проводяться давно. Якщо ми збиралися, то лише на підтримку один одного задля співпраці і розвитку Миропільської та Романівської громад разом з нашим депутатом облради Ігорем Ходаком. Але так, думаю, що далі це питання будемо обговорювати і також виходити з партії", — сказала Світлана Власюк.

Чи вплине заборона партії "Наш край" на роботу місцевого самоврядування

У коментарі Суспільному Житомир лідерка громадського Руху ЧЕСНО Віта Думанська розповіла про те, як вплине і чи вплине взагалі заборона діяльності партії "Наш край" на роботу місцевого самоврядування.

"Партія "Наш край" — це не перша партія, яку заборонили в Україні. Наразі ми маємо майже два десятки заборонених партій і фактично депутати від цих партій продовжують працювати далі. Тому що через суд забороняється фактично юридична особа. Є вичерпний перелік підстав втрати мандату, і заборона партії не є для цього підставою. Ми фіксували по Україні, що представники від заборонених партій складають мандат за особистою заявою, але такі випадки не є масовими. Щодо функціонування громад, то вони продовжують працювати як працювали раніше", — сказала Віта Думанська.

З її слів, наразі єдиним способом оновлення рад є проведення виборів, що неможливо під час війни. Ще одним варіантом є самостійне складання мандатів.

"Але питання в тому, чи захочуть вони це робити, адже відкликання їх неможливе. Бо фінальне рішення про відкликання приймає партія. Але партія як суб'єкт перестала існувати. Тому ці люди залишаться депутатами і продовжать свою роботу. У парламенті зараз є 4 законопроєкти, які мали би врегулювати питання позбавлення мандатів депутатів від заборонених партій. Ці проєкти наразі не рухаються вже майже півтора року і вони перебувають в комітеті державної влади, очолюваному Оленою Шуляк. Не рухаються вони, бо в парламенті є інтерес не конфліктувати з представниками ОПЗЖ, яка є однією з найбільших заборонених партій. Адже потрібні голоси нардепів для того, щоб ухвалювати рішення. Ми в "ЧЕСНО" проаналізували, що за перші два роки повномасштабної війни "Слуги народу" змогли самостійно без допомоги ухвалити рішення тільки у 8 голосуваннях. Далі їм потрібна була допомога. І основним союзником у таких випадках є саме заборонена ОПЗЖ. Відповідно, ймовірність того, що ця ініціатива буде з комітету передана в зал, мені здається дуже низькою. Але, якщо ми будемо заходити в тривалий період війни, то, можливо, будуть напрацьовані інші механізми з приводу оновлення влади", — зазначила Віта Думанська.

Позиція партії "Наш край"

19 червня партія "Наш край" на своєму сайті повідомила, що оскаржуватиме рішення про свою заборону у Верховному Суді. У своїй заяві партія вказала, що є проукраїнською патріотичною політичною силою.

"Звинувачення на адресу партії з вимогою її заборони через нібито проросійську та антидержавницьку позиції, безпідставні та незаконні. І за духом, і за буквою закону. "Наш край" вбачає в діях влади спробу зачистки електорального поля України. Незважаючи на спроби заборонити "Наш край", партія відстоюватиме свою правоту у Верховному Суді", — йдеться у заяві партії.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок