День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі

У Житомирі День вишиванки почали відзначати з 2014 року. Організаторами свята стали кілька небайдужих активістів, які збирали людей на святкову ходу у вишиванках через об’яви.

Про це Суспільному розповів один із організаторів свята у 2014 році житомирянин Ілля Грицанюк.

Ілля Грицанюк розповів, що День вишиванки, який започаткований у 2006 році, у Житомирі вперше відзначили у 2014. Це була велика хода людей.

"Небайдужі активісти зібралися і вирішили, що потрібно це робити. Розмістили об'яву у фейсбуці, на дошках біля під'їздів. І неочікувано прийшло дуже багато людей у вишиванках, у своїх вишиванках. Не так, як це часто робиться, наряджаються з реквізиту і пройшлися. Тоді був невеликий маршрут, прогулялися, поспівали українських пісень", — сказав Ілля Грицанюк.

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі
Один із організаторів Дня вишиванки у 2014 в Житомирі Ілля Грицанюк, Житомир, 15 травня 2024 року. Суспільне Житомир

На архівних записах Суспільного Житомир в 2014 році учасниця першої ходи студентка Людмила Літвінова пригадала, що прийшла на захід в знак того, що підтримує Україну.

"Ми за вільну Україну і також шануємо наші традиції, адже вишиванка здавна є символом справжніх українців", — сказала Людмила Літвінова.

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі
Студентка Людмила Літвінова на Дні вишиванки, Житомир, 22 травня 2014 року. Суспільне Житомир

Юлія Чепюк, військовослужбовиця ЗСУ, була однією з організаторок Дня вишиванки у 2015 році. Вона розповіла, як тоді 10 активістів організували свято.

"Ми зустрілися, сіли попили кави. скинулися по 200 гривень виключно на друк плакатів. Нас там людей 10 скинулися. Максимально розмістили на прибудинкових щитах. Плюс враховуючи, що серед тих 10 людей були журналісти, громадські активісти, ми ще це все розмістили на своїх ресурсах, де працювали, анонси. І по суті нам вдалося зібрати десь 1000 людей на марш. Це було так круто. Ми всі йшли, ніхто не говорить дурних промов пафосних від влади. Дуже круто було. А особливо коли люди повиходили зі своїми собачками, теж у вишиванках. А люди, які були без вишиванок, говорили так: ой класно, а що це? Вони підходили, питали і ставали в колону. Нехай без вишиванки, а все одно ставали в колону", — пригадала Юлія Чепюк.

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі
Одна із організаторів Дня вишиванки у 2015 в Житомирі Юлія Чепюк, Житомир, 15 травня 2024 року. Суспільне Житомир

На архівних записах Суспільного Житомир за 2015 рік учасниця ходи Вікторія Безсмертна розповіла, що вийшла у вишиванці своєї бабусі, яку та сама вишивала. І навіть в ній бабуся, за словами Вікторії, виходила заміж.

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі
Житомирянка Вікторія Безсмертна на Дні вишиванки, Житомир, 15 травня 2015 року. Суспільне Житомир

Ілля Грицанюк говорить, що активісти з 2014 року працювали над тим, щоб День вишиванки відзначали на офіційному рівні.

"І уже у 2019 році міська рада повністю взяла на себе цю функцію, що не може не радувати. Адже наша діяльність була волонтерською. Це вже стало доброю традицією у Житомирі відзначати День вишиванки. Кажуть, що це всесвітній день національного одягу", — сказала Ілля Грицанюк.

"Вишиванка, вона ж об'єднує нас. Нас українців видно по всьому світу по чому? По вишиванках", — сказала Антоніна Гордієнко на архівному відео з медіатеки Суспільного Житомир за 2016 рік.

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі
Житомирянка Антоніна Гордієнко на Дні вишиванки, Житомир, 22 травня 2016 року. Суспільне Житомир

"Це те, що ми донесли сьогодні. І це те, що розквітає сьогодні не тільки в Україні, а й в усьому світі. Коли українки поїхали по всьому світу і повезли наш національний одяг. Він стає трендом у світових столицях. Це дуже круто, що український одяг набув такого широкого визнання у світі, на жаль, на тлі ось військової агресії, а не тому, що ми хотіли його розвивати раніше", — сказав Ілля Грицанюк і додав, що Всесвітній день вишиванки відзначається щороку у третій четвер травня. Цього року це 16 травня.

В розмові з кореспондентами Суспільного місцеві жителі розповіли, чи є у них вишиванки і що для них це свято.

"Вишиванка є дома, — сказав місцевий житель Микола. — Святкувати будемо звичайно, як завжди кожного року".

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі
Житомирянин Микола, Житомир, 15 травня 2024 року. Суспільне Житомир

"Я кожен рік вдягаю, навіть в церкву одягала вишиванку. Це наша ідентичність. Обов'язково треба підтримувати. Свято, я так скажу, зі сльозами на очах, тому що війна. Дуже боляче", — сказала житомирянка Олена.

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі
Житомирянка Олена, Житомир, 15 травня 2024 року. Суспільне Житомир

"День вишиванки це свято для всіх українців, — сказав житомирянин Ілля. — І я вважаю, що треба його свідомо підтримувати кожному громадянину нашої держави".

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі
Житомирянин Ілля (ліворуч) , Житомир, 15 травня 2024 року. Суспільне Житомир

Житомирянка Марина за фахом вчитель.

"Це для нас традиційне свято. Кожного року ми відзначали з дітками. Це українські традиції наші", — сказала Марина.

День вишиванки: історія відзначення свята в Житомирі
Житомирянка Марина, Житомир, 15 травня 2024 року. Суспільне Житомир

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок