Відтепер — Шодуарівський: у Житомирі перейменували центральний парк

Відтепер — Шодуарівський: у Житомирі перейменували центральний парк

Шодуарівський парк, перейменування, дерусифікація, декомунізації, міськрада
У Житомирі перейменували центральний міський парк на Шодуарівський. Фото: Facebook Житомир Urban News

У Житомирі рішенням сесії міськради центральний парк культури та відпочинку імені Юрія Гагаріна перейменували на Шодуарівський. За таке рішення 11 квітня проголосували більшість депутатів, які були на сесії.

У коментарі Суспільному головна архітекторка Житомира Ольга Бронштейн сказала, що на таке рішення жителі Житомирської громади чекали тривалий час.

Відтепер — Шодуарівський: у Житомирі перейменували центральний парк
Засідання сесії Житомирської міської ради, 11 квітня 2024 року. Суспільне Житомир/Олена Кучмій
"Ми до цього дуже довго йшли. Можна сказати, декілька років. За цей період відбулося чимало зустрічей із громадськістю, "круглих столів" із краєзнавцями, засідань міської комісії з топоніміки, громадських обговорень та слухань наживо та онлайн, а також голосувань. За цей час ми ухвалили багато різних документів та звернень, і от нарешті наш житомирський парк став Шодуарівським", — розповіла Ольга Бронштейн.

Після ухвалення рішення про перейменування парку наступним питанням буде розроблення та ухвалення нової концепції об'єкту, складання кошторису на видатки та пошуку грошей на виконання робіт. Зокрема, найперше, зі слів архітекторки, потрібно буде реставрувати білу колонаду при вході у парк та виготовити на ній об'ємні букви.

"Ми чекаємо пропозицій від керівника КП "Парк". Але розуміємо: поки в Україні триває війна, цей процес буде складним, особливо, щодо пошуку грошей. У міському бюджеті на сьогодні, як відомо, пріоритетними напрямками видатків є допомога ЗСУ", — розповіла Ольга Бронштейн.

Ще одним топонімічним рішенням, яке ухвалили депутати на сесії міськради 11 квітня, було присвоєння назви скверу на проспекті Миру, 9, який був безіменним. Відтепер він називатиметься сквером "Незламних житомирян".

28 березня Суспільне писало, що на Житомирщині збираються перейменувати два географічні об'єкти: парк імені Юрія Гагаріна у Житомирі та ботанічний заказник "Жовтневе" у Житомирському районі. Відповідно до Постанови Кабміну, яку оприлюднили на сайті Мінінфраструктури України, перейменування цих об'єктів відбувається на підставі Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". 27 вересня 2023 року Суспільне повідомляло, що у центральному парку Житомира на білій колонаді зняли барельєф Юрія Гагаріна та його вислів російською мовою.

Що відомо про парк культури та відпочинку Житомира

Парк культури та відпочинку був створений на початку XX століття. Заснував його меценат, дослідник, художник, голова товариства захисту тварин барон Іван Максиміліанович де Шодуар, який жертвував гроші на розбудову та розвиток Житомира. У 1898 році Іван де Шодуар придбав у Станіслави Плотницької маєток на лівому березі річки Тетерів. Саме тут розташовується сьогодні парк культури та відпочинку. Раніше на території парку стояв палац барона де Шодуара, були мармурові скульптури у стилі бароко, альтанки та екзотичні рослини. У своєму заповіті Іван де Шодуар все, що мав, заповів у спадок житомирянам.

3 березня 2024 року відзначалася 165 річниця від дня народження відомого мецената та громадського діяча Івана Максиміліановича де Шодуара. У Житомирському обласному краєзнавчому музеї того дня відкрили виставку під назвою "Меценат із Житомира", на якій побували кореспонденти Суспільного. У виставковому залі музею представлені документи та картини з колекції барона, надані з Державного архіву.

3 листопада 2023 року в Житомирі комісія з топоніміки розглянула питання про надання нової назви міському парку культури та відпочинку імені Гагаріна та встановлення колонади з барельєфом барону де Шодуару.

16 листопада 2023 року в Житомирі розпочалося обговорення нової назви парку, де житомирянам запропонували підтримати назву Шодуарівський парк.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок