На Житомирщині прокинулися вужі: як їх відрізняти від отруйних змій та чи несуть загрозу

На Житомирщині прокинулися вужі: як їх відрізняти від отруйних змій та чи несуть загрозу

Вуж, плазуни, природа
На Житомирщині прокинулися вужі, квітень 2024 року. Фото надала Ольга Бєльська

На Житомирщині прокинулися вужі. Після зими вони виходять зі своїх укриттів та шукають місця для зігріву на сонці. Як їх відрізняти від отруйних змій, чи є плазуни у містах та чи несуть загрозу розповіла в інтерв'ю Суспільному старша наукова співробітниця Поліського природного заповідника Ольга Бєльська.

Якою є поведінка вужів після зимового пробудження?

Весна — час пробудження природи і виходу на поверхню зголоднілих за зиму плазунів. Їх температура залежить від температури в довкіллі, тому в сонячні дні вони гріються на сонечку, часто розміщуються на каміннях, на узбіччях доріг або на прогрітому ґрунті, ледь сховавшись під минулорічним листям. Тому прогулюючись на природі, варто бути пильними, аби не наступити на ще не зовсім відійшовшого від зимової сплячки плазуна.

Ніколи не мріяла бути герпетологом, проте ще з дитинства любила спостерігати за плазунами, ловила ящірок та вужів під пильним оком батька, то ж перше, чому він мене навчив — розрізняти вужа від гадюки. Наука нескладна: спочатку подивись на голову: якщо бачиш жовті "вушка" — то вуж, якщо ні — не підходь, бо то може бути і гадюка. Тож особливого страху до плазунів я ніколи не відчувала, а от про необхідність уважно дивитися під ноги в лісі чи біля водойми запам'ятала змалечку.

На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Вуж звичайний гріється на сонечку на вербовій гілці над водою, квітень 2024 року. Фото надала Ольга Бєльська

Чи небезпечні плазуни Житомирщини?

Люди часто з незрозумілих причин бояться всіх плазунів, що їм трапляються, хоча більшість з них є безпечними. Єдину отруйну змію, що проживає в нашій області — гадюку звичайну, не можна назвати смертельно отруйною. Її отрута не така сильна, як в окремих представників тропічних змій, тим не менше вона може призвести до летального випадку, якщо людина має алергію або неправильно поводиться після укусу та не звертається за медичною допомогою.

На моїй пам'яті є декілька людей, що мали досвід укусу гадюки, проте жодного летального випадку, на щастя, я поки не знаю.

На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Гадюка. Фото: Сергій Жила

Чи несе небезпеку зустріч з вужом?

Що стосується найбільш розповсюдженого на Житомирщині вужа звичайного — це досить мирна істота, що легко уживається поряд із людиною, не несе жодної небезпеки для людей та їх домашніх улюбленців, якщо це, звісно, не природна здобич плазуна. Адже вужі, як і будь-яка інша змія, — хижаки. Вони полюбляють вологі місцини, де багато амфібій, а також гризунів, які є їх основною їжею. Також їх здобиччю може бути дрібна риба, ящірки та пташенята.

Вуж звичайний добре плаває та пірнає, може перебувати під водою досить довго, до пів години, вправно полює як на суші, так і у воді. Проте рибу ловить рідко, тому для рибалок не є конкурентом.

Про безпечність вужів можна судити з реакції на них котів, що панічно бояться отруйних змій, адже укус гадюки для них буде смертельним. Тим часом мій кіт періодично приносить мені свою здобич, яку вполював на околицях села — майже метрового вужа.

На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Кіт з вужиком. Фото Ольги Бєльської

При наближенні небезпеки вужі рідко ведуть себе агресивно, імітуючи напад. Частіше вони намагаються хутко втекти, сховавшись в найближче укриття. Та якщо втекти не виходить, вони часто імітують смерть, при цьому виділяючи неприємний запах. І як тільки небезпека минає — вуж одразу оживає.

На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Вуж імітує смерть. Фото надала Ольга Бєльська

Вужі відкладають яйця в місцях, де скупчується значна кількість гниючої органіки, яка забезпечує для розвитку плазунів необхідну температуру та вологість. На відміну від вужа, гадюка є живородною, тож яйця не відкладає. Також в перегній чи пісок відкладають яйця ящірки та болотна черепаха. Тому, знайшовши десь в перегної чи ґрунті яйця, не варто лякатися, адже з них точно не з'явиться отруйна змія.

Окрім вужа, в околицях заповідника і на території нашої області ще можна зустріти неотруйну червонокнижну змію мідянку звичайну та безногу ящірку веретільницю, яких часто плутають з гадюкою або помилково вважають отруйними.

На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Мідянка звичайна — неотруйна змія. Фото Юрія Кузьменка

На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Веретільниця ламка — безнога ящірка. Фото Ольги Бєльської

Як відрізнити неотруйних плазунів від гадюки?

Варто запам'ятати ознаки, за якими можна відрізнити наших неотруйних плазунів від гадюки.

  • Перша ознака — це зіниця ока, яка у представників родини полозових (вуж та медянка) кругла, а в гадюки вертикальна. Але ця ознака не підходить для визначення неотруйності змії вцілому, адже у кобри, наприклад, зіниця теж кругла.
  • Ще одна ознака — щитки на голові, які у полозових значно крупніші та рівні, а в гадюки значно менші та загострені. Проте сумніваюсь, що хтось буде так пильно придивлятися до змії, намагаючись визначити вигляд зіниць та щитків.
  • Найбільш типовою ознакою буде забарвлення змії, адже у гадюки на спині вздовж всього тіла чіткий яскраво виражений зигзагоодібний (я б сказала, ромбічний) малюнок, а у полозових плями невеликі, розмиті, або й зовсім малопомітні.
  • Ще одна ознака — тіло гадюки досить коротке й потовщене, його довжина рідко доходить до 70 сантиметрів. Довжина дорослої змії родини полозових може сягати до метра, а то й більше, а вигляд вони мають досить "спортивний", адже щоб вполювати здобич, їм потрібно активно рухатись.
  • А для визначення вужа звичайного першою ознакою є саме жовті або помаранчеві плями на голові, які ще називають "вушками". Проте їх не завжди можна розгледіти. А у водяного вужа, який живе переважно в степовій зоні та Карпатах, їх взагалі немає.
На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Вуж звичайний. Фото Ольги Бєльської

Чи є вужі та інші плазуни в містах?

Так, є, але зустріти їх, як і в природі, непросто. Вони тримаються більше там, де є необхідні укриття на кшталт зруйнованих будинків, а також на звалищах та пустирях. Особливе значення для плазунів мають невеликі стихійні звалища, адже там є і прихисток, де можна сховатися, і вдосталь розводиться гризунів — об'єктів полювання. Тож в таких місцях десь на околиці населених пунктів можна зустріти і отруйних, і неотруйних змій. Камені або цегла зруйнованих будівель привертають увагу змій тим, що швидко нагріваються на сонці та тримають довгий час тепло, тому це улюблене місце відпочинку, а в розщілинах та під фундаментами змії зимують та перебувають під час негоди.

Про наявність змії на території іноді можна дізнатися, знайшовши залишений ороговілий шар шкіри після линьки змії.

На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Верхній ороговілий шар шкіри, який залишила мідянка звичайна після линьки. Фото надала Ольга Бєльська

В природі змії переважно тримаються ближче до водойм та заболочених ділянок, у рідколіссі, на полянах, просіках, вирубках та біля боліт. Тому, відпочиваючи на природі, варто бути уважними і добре оглядати місце перебування, щоб ненароком не зіпсувати своє дозвілля. І в жодному разі не можна чіпати змій та треба пам'ятати, що змія не має на меті напад на людину, тим паче отруйна. Адже для накопичення чергової порції отрути в кількості, необхідній, щоб вполювати здобич, потрібно багато часу та біологічного ресурсу.

На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Мідянка звичайна прийняла загрозливу позу . Фото надала Ольга Бєльська

Плазуни у Поліському природному заповіднику

Співробітник Поліського природного заповідника Сергій Жила розповів Суспільному, що у заповіднику останнім часом зменшилася чисельність гадюк і вужів. Причина цього — зниження біомаси основних видів жертв: полівок і земноводних. Найбільш чисельною повсюдно стала зовні схожа на змію безнога ящірка веретінниця.

Весняна повінь йде на спад і тому у заплавах, у невеликих калюжах є можливість зловити жабу чи невелику рибку. Для вужа тут оптимальна здобич — в'юн.

На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Відновлена ділянка заплавного вільхового болота у заплаві річки Болотниця в Поліському природному заповіднику, що полюбилась і вужам, і в'юнам. Фото: Сергій Жила
"Вужі вміють демонструвати рідкісну захисну поведінку, що включає підняття передньої частини тіла та сплощення голови та шиї, щоб вони нагадували капюшон кобри. Кусаються вужі при захисті дуже рідко, не мають отрути, але все одно подряпини від їхніх зубів потрібно продезинфікувати", — розповів Сергій Жила.
На Житомирщині прокинулися вужі: як відрізняти від змій та чи несуть загрозу
Вуж роздув щоки, імітуючи "капюшон кобри" . Фото: Сергій Жила

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок