15 травня у Корольовському районному суді Житомира продовжили розгляд справи 10 чоловіків із Коростишева, яких обвинувачують у вимаганні, вбивстві, зґвалтуванні і викраденні людей. На судовому засіданні допитали трьох потерпілих.
ОНОВЛЕНО на 19 травня — додані відеосюжет кореспондентів Суспільного, коментарі адвоката одного з підсудних та представника Житомирської обласної прокуратури.
Про події із зали суду повідомила журналістка Суспільного Житомир Ілона Касаткіна.
Свідчення потерпілого Романа Бідкевича
Першим заслухали потерпілого Романа Бідкевича, який розповів про побиття його підсудними Михайлом Лукомськом і Андрієм Лавриненком. А також про вимагання з його батька 2 тисяч доларів. Він, зокрема, розповів про подію, яка сталася на початку січня 2018 року. Зі слів Романа Бідкевича, його разом із другом Артемом Петруком відвезли в багажнику машини на затоплений кар'єр в Коростишеві, там били, звинувачуючи у зґвалтуванні сестри Михайла Лукомського.
"Мені зателефонував незнайомий номер, там почув голос свого товариша Артема Петрука, який просив вийти до будинку поговорити. Я погодився. За 5 хвилин під'їхав автомобіль, з якого вийшов житель Коростишева Михайло Лукомський. Він потягнув мене до автівки, відчинив багажне відділення автомобіля і там вже сидів Артем Петрук. Він наказав мені залізти до багажного відділення, я виконав вимогу", — розповів потерпілий.
Зі слів Романа Бідкевича, в машині сиділи рідна сестра Михайла Лукомського Ілона, сам Михайло Лукомський та Андрій Лавриненко. По прибуттю на кар'єр потерпілі вийшли з багажника і їм наказали роздягнутися.
"Лавриненко Андрій ударив мене кулаком по тулубу. Михайло Лукомський почав вести відеозйомку на телефон, наказавши нам зняти весь верхній одяг та стати на коліна. Це була зима і мінусова температура. Михайло Лукомський ще вирвав різку з дерева і почав лупцювати мене по спині, по ногам. Наказав просити вибачення у Ілони. Потім вони нас там кинули і уїхали", — розповів Роман Бідкевич.
З його слів, потерпілих били кулаками і долонями по рукам, ногам і по тулубу, звинувачували у згвалтуванні сестри Лукомського, не слухали розяснень, що ті цього не робили. Зі свідчень Романа Бідкевича, через певний час Михайло Лукомський сказав йому із батьком прибути на заправку. Там він вимагав у батька Романа Бідкевича 2 тисячі доларів, сказавши, що якщо не дадуть цих грошей, то вони напишуть заяву, що потерпілі згвалтували Ілону Лукомську. Зі слів Романа Бідкевича, його батько погодився і виплатив Лукомському ці гроші.

Обвинувачений Андрій Лавриненко під час засідання сказав, що вперше на суді побачив потерпілого Романа Бідкевича і спитав у нього, чи той не переплутав його із кимось.

Свідчення потерпілого Артема Петрука
Другим на суді заслухали потерпілого Артема Петрука. У своїх свідченнях чоловік розповів, як на початку січня 2018 року йому зателефонував Михайло Лукомський і сказав, що хоче зустрітися, але не сказав, з приводу чого. Коли прийшов на зустріч, Михайло Лукомський і, зі слів потерпілого, ще якась людина посадили потерпілого в багажник автівки. Там почали погрожувати, бити і говорити про те, чого той не робив. Наказали подзвонити Роману Бідкевичу, щоб з ним зустрітися. Його і Романа у багажнику автівки відвезли на кар'єр, де наказали зняти весь одяг.
"Принижували, били та знімали все на відео. І це тривало 30-40 хвилин. Нам сказали, що якщо ми звернемося до поліції, нам буде тільки гірше і відео буде по всьому місту. Після того, як нас відпустили, був дзвінок до мого батька, де йому сказали, що у нього є фальшивий борг у розмірі 2 тисячі доларів", — розповів на суді Артем Петрук.
З його слів, в основному побої робив Михайло Лукомський, який на той момент був депутатом.

Свідчення потерпілого Максима Голубкова
Третім на судовому засіданні допитували потерпілого Максима Голубкова, який свідчив проти Дмитра Кукси та Руслана Твардовського.
Зі слів потерпілого, в липні 2023 року Дмитро Кукса та Руслан Твардовський звинуватили його у крадіжці у діда Твардовського 70 тисяч гривень. Але він цих грошей не бачив і не брав.
"Дмитро Кукса вдарив мене двічі в обличчя, у мене з носа пішла кров. Вони наполягали, щоб я повернув ці гроші. Коли приїхали до мене згодом, почали вимагати, щоб я почав виплачувати хоча б половину. Мені дали карточку і сказали, що плати, що є. Я пішов до свого начальника, і він перевів свої гроші, 2 тисячі гривень, на їхню банківську карточку", — розповів Максим Голубков.
Потім була ще зустріч потерпілого із двома обвинуваченими. Відповідно до свідчень, Максим Голубков зустрівся із Дмитром Куксою і Русланом Твардовським біля сільського магазину, куди потерпілий прийшов разом із родичами. Там його знову побили і вимагали повернення 70 тисяч гривень, яких, за словами потерпілого, він не брав.

На наступному засіданні, яке призначили на 26 травня, суд продовжить допит потерпілих.
Оновлено на 19 травня
Олександр Гордієнко, адвокат підсудного Михайла Лукомського, сказав, що коментувати свідчення потерпілих зарано. Адже зараз обидві сторони, і обвинувачення і захисту, заявляє про певні обставини. Ці обставини досліджуються в суді. Також триває допит потерпілих, потім свідків, а в подальшому ще будуть досліджувати письмові докази по справі.
"На сьогодні недостатньо часу, протягом якого були досліджені докази, недостатньо доказів, тобто ми не бачимо усіх доказів по справі. Процес вибудований таким чином, що докази почергово подаються до суду. І тільки після того, як буде завершено судове слідство, дослідженні усі докази, допитані усі особи, можна буде робити якісь висновки. Але ми лише представляємо сторону захисту, у інших учасників може бути своя позиція, а рішення у справі виносить суд іменем України", — сказав адвокат Олександр Гордієнко.
За словами Андрія Ткачука, начальника управління нагляду за додержанням законодавства Нацполіцією України Житомирської обласної прокуратури, з 21 потерпілого станом на 15 травня 2025 року допитали 8. Андрій Ткачук сказав, що всі дії фігурантів цієї справи задокументовані, провели велику кількість слідчих дій, процесуальних дій, призначили велику кількість експертиз.
"Всі факти викладені у матеріалах справи, зазначені в обвинувальному висновку, і на даний час давати коментар по тому чи іншому епізоду є недоречним. Бо, в першу чергу, я хотів би звернутися до учасників судового процесу. Я їх прошу з’являтися по кожному виклику до суду, дізнаватись, коли наступне судове засідання. Вони також мають право звертатися із заявами та клопотаннями з приводу затягування судового процесу або можливого тиску на свідків чи потерпілих", — сказав в коментарі Суспільному начальник управління прокуратури Андрій Ткачук.
Що відомо про справу рекетирів з Житомирщини
16 серпня 2023 року на Житомирщині затримали підозрюваних у рекеті, яких підозрюють в тому, що вони "вибивали" неіснуючі борги з населення, в тому числі і 190 тисяч гривень з чинного військового ЗСУ. Наступного дня, 17 серпня, в Корольовському районному суді Житомира обирали запобіжні заходи затриманим, яких підозрюють у рекеті. 18 серпня суд продовжив розглядати справи з приводу обрання запобіжних заходів чоловікам, яких підозрюють у рекеті. Суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою усім вісьмом чоловікам, яких підозрюють у вимаганні.
Під час обрання запобіжного заходу 17 серпня на Соборному майдані у Житомирі зібралися військовослужбовці Збройних сил України, щоб підтримати свого колегу, якому погрожували учасники злочинного угруповання, вимагаючи неіснуючий борг.
12 грудня стало відомо, що правоохоронці затримали чинного депутата Коростишівської міськради, якого підозрюють у тому, що він у складі злочинного угруповання викрадав людей та "вибивав" із них гроші. Наразі встановили понад 30 сімей, які постраждали від рук рекетирів. 18 грудня Корольовський районний суд обрав депутату Коростишівської міськради Михайлу Лукомському, якого підозрюють у рекеті, викраданні та катуванні людей, а також у вимаганні із них грошей, запобіжний захід. Депутата відправили під цілодобовий домашній арешт.
15 січня 2024 року стало відомо, що житомирські поліцейські встановили причетність одного з коростишівських рекетирів до вбивства 23-річного учасника антитерористичної операції на сході України, з якого рекетири вибивали борг. Житомирська обласна прокуратура скерували до суду справу злочинного угруповання, учасників якого та їхнього спільника — депутата міськради, колишнього заступника міського голови — обвинувачують у рекеті.
24 і 25 липня в Корольовському районному суді Житомира відбулося підготовче засідання у справі так званого коростишівського угруповання.
13 лютого 2025 року допитали першого потерпілого.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp