Перейти до основного змісту
Робота для неповнолітніх і підробіток на канікулах на Житомирщині: права та обмеження

Робота для неповнолітніх і підробіток на канікулах на Житомирщині: права та обмеження

Колаж/дівчина на роботі
Дівчина на роботі. Cуспільне

Кодекс законів про працю дозволяє неповнолітнім працювати з 16 років, проте у певних випадках це можна зробити і раніше.

Про це Суспільному розповів заступник начальника управління — начальник відділу з питань праці Управління інспекційної діяльності у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Максим Шевченко.

З якого віку дозволено брати на роботу

За словами Максима Шевченка, Кодекс законів про працю дозволяє працювати з 16 років. Водночас існує декілька винятків. З 15 років можна працювати, якщо на це дав згоду один із батьків або людина, яка їх замінює.

Крім того, допускається оформлення 14-річних учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не шкодить здоров'ю і не заважає навчанню. Проте винятково у вільний від навчання час, наприклад на канікулах, з дозволу одного з батьків або людини, яка їх замінює.

За яких умов можуть працювати неповнолітні?

Неповнолітні віком від 14 до 18 років у трудових правовідносинах мають ті ж права, що й повнолітні. Водночас вони користуються низкою суттєвих пільг щодо охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці.

Яка норма тривалості робочого часу для неповнолітніх працівників

Тривалість робочого часу неповнолітніх визначена статтею 51 Кодексу законів про працю України і не може перевищувати:

  • для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень;
  • для неповнолітніх віком від 15 до 16 років та учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул, — 24 години на тиждень.

Які види робіт заборонені для неповнолітніх

Підлітки не можуть працювати у небезпечних і шкідливих умовах, під землею, на теплових і атомних електростанціях, на нафто- і газовидобувних підприємствах та інших роботах із Переліку важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці. Їх не можна залучати до нічних (з 22:00 до 6:00), понаднормових робіт і робіт у вихідні дні.

Працівники до 18 років також не можуть переміщувати та піднімати вантаж вагою понад граничні норми. Крім того, вантажна робота обмежується за часом — не більше однієї третини робочого часу. Іншими словами, якщо працівник працює 7 годин на день, то вантажна робота не повинна тривати понад 2-3 години.

Які права мають неповнолітні працівники

Діти, які працюють, прирівнюються у правах до дорослих, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України. При прийнятті на роботу дітей з ними обов'язково укладається письмовий трудовий договір.

На кожному підприємстві, в установі, організації має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їхнього народження.

Усі діти приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові.

Заробітна плата неповнолітнім при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як і дорослим працівникам при повній тривалості робочого часу.

Щорічні відпустки дітям надаються у зручний для них час тривалістю 31 календарний день.

"Законодавство України спрямоване на те, щоб захистити права неповнолітніх працівників, дозволяючи їм працювати лише в безпечних умовах, із дотриманням навчального процесу та фізичного розвитку", — сказав Максим Шевченко.

У коментарі Суспільному начальниця відділу комунікацій Житомирського обласного центру зайнятості Тамара Омельченко розповіла, що через службу зайнятості на Житомирщині у 2024 і 2025 роках працевлаштували лише 5 людей віком до 18 років.

"Серед 5-ти працевлаштованих — офісний службовець, набирач пакетів, помічник вихователя, бариста, прибиральник приміщень. Вакансій для підлітків окремо немає. Роботодавці інформують про потребу в кадрах, подаючи інформацію про наявні вакансії. Вимоги до віку та статі не можуть зазначатися. Лише характеристика вакансії: посада, що має виконувати, вимоги до освіти, зарплата. Якщо десь у соцмережах публікуються вакансії з поміткою "для підлітків", то це неофіційні заробітки", — розповіла Тамара Омельченко.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції
На початок