Ядерний терор: майже рік Запорізька АЕС під контролем окупантів

Ядерний терор: майже рік Запорізька АЕС під контролем окупантів

Ядерний терор: майже рік Запорізька АЕС під контролем окупантів
Російський військовий на території Запорізької атомної станції у травні 2022. Фото: АР

Найбільша в Європі і шоста у світі, майже рік Запорізька атомна електростанція захоплена російськими військами. Попри викрадення і тортури, обстріли і тиск окупантів, знеструмлення та зупинки енергоблоків, спроби під'єднати станцію до російських мереж, намагання привласнити і підпорядкувати Росатому, люди продовжують працювати на АЕС. Яким був цей рік — перебіг подій у хроніці Суспільного.

Також читайте наші інші матеріали до річниці повномасштабного вторгнення військ Росії в Україну.

"Росія весь час підвищує ставки і ризики. Лякає", — прокоментувала Суспільному скидання води з Каховського водосховища експертка з ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна, колишня членкиня колегії Держатомрегулювання.

Експертка з ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна
Фото: Facebook / Olga Kosharna

"Гендиректор МАГАТЕ Гроссі 9 лютого був у Москві. Він ніяк не може домовитися про створення безпекової зони, від вересня цим займається. І він не домовиться! Не буде результату. Тому що Росії вигідний цей шантаж. Немає успіхів на фронті, розумієте?

Тому вони підвищують ставки, і вже не знають, що б ще зробити.

Вода для безпечної роботи станції має колосальне значення. Вона використовується для охолодження реакторів, для охолодження басейнів витримки, насосів, інших систем.

Тому, у випадку зниження рівня Каховського водосховища до критичної відмітки 12,5 м глибини — порушиться подача води у басейни, з яких вода подається насосами для охолодження реактора.

Навіть якщо реактор не виробляє енергію, його треба охолоджувати! Температура першого контуру у стані "холодної зупинки" +70℃. Якщо реактор працює, то +260℃. Потрібна підпитка холодної води.

Так само — басейни витримки, де зберігається відпрацьоване паливо. Там також потрібне охолодження. Коли відпрацьоване паливо виймають з реактора, воно поміщається у воду. Бо воно має залишкове теплове виділення. І щоби зняти його, паливо протягом п'яти років зберігається у басейні витримки, наповненому водою. І вже потім його дістають, завантажують у контейнери — і до сухого сховища.

Тому, якщо не додавати свіжу воду, то почне розігріватися паливо всередині реактора. І тоді можна довести ситуацію до розплавлення і, як наслідок, буде радіаційний викид".

Читайте також

Росіяни експлуатують обладнання ЗАЕС так, щоб Україна не змогла підключити її до мережі — міністр енергетики

Введено в дію: Зеленський запровадив санкції проти 200 російських компаній, причетних до відчуження ЗАЕС

На початок