Перейти до основного змісту
Запорізькому обласному краєзнавчому музею виповнилося 100 років

Запорізькому обласному краєзнавчому музею виповнилося 100 років

Запорізькому обласному краєзнавчому музею виповнилося 100 років
. Фото: Запорізька ОДА

Запорізькому обласному краєзнавчому музею сьогодні виповнилося 100 років. З цієї нагоди кореспонденти Суспільного поспілкувалися з хранителями цього музею.

Перша експозиція обласного краєзнавчого музею була створена у 1921-му році з власної етнографічної колекції вченого, історика, фольклориста й письменника Якова Новицького, який став першим директором музею, розповідає завідувачка відділу історії краю Світлана Козиряцька.

краєзнавчий
Вікторія Козиряцька. Фото: Суспільне Запоріжжя

За її словами, колекція вченого до наших днів не збереглася, була втрачена під час Другої Світової війни:

"Війна, два роки окупації. Щось було вивезене, розкрадене, й ми не знаємо де, але вся колекція зникла. Лише згодом знайшли тільки дві гармати 18-го століття, які зараз розташовані в експозиції. Це все, що залишилось від довоєнної багатої колекції музею", — каже вона.

Нову колекцію почали збирати у повоєнний період. У 1977-му році її перевезли до будівлі колишньої Олександрівської земської управи, де розташовується й зараз.

Там понад 150 тисяч експонатів, серед яких 17 тисяч — у постійних експозиціях. Загалом їх у музеї 25. Найдавніші експонати з колекції палеонтології показала старша наукова співробітниця відділу природи Тамара Деркач.

краєзнавчий
Тамара Деркач. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Після шторму у нас на березі Азовського моря знайшли три бивні слонів. Почали їх витягувати, а вони зламалися, тому що мокра порода. І багато зубів тут. І вся експозиція у нас побудована на тих знахідках, які, в першу чергу, знайшли жителі Запоріжжя та Запорізької області. Завдяки небайдужим людя у нас зібрана гарна колекція", — розповіла Тамара деркач.

Читайте також: Приморськ — батьківщина слонів. На Запоріжжі встановили незвичайний туристичний магніт

Завідувачка відділу заселення Запорізького краю Ольга Чайка працює у краєзнавчому музеї 43 роки. Розповідає, що починаючи з 91-го троку, в музеї побудували всі експозиційні зали.

краєзнавчий
Ольга Чайка. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Першим був зал археології, потім козацтва, і тільки у 2008-му році ми побудували зал заселення краю, до якого ще у 80-ті роки були написані тематико-експозиційні плани й навіть екскурсії експозиції, що не існувала. Потім минуло ще 5 років і тільки у 2013-му році ми завершили цю тему", — каже вона.

краєзнавчий
Фото: Суспільне Запоріжжя

Нині в музеї з’являються нові методи роботи, розповідає заступниця директора краєзнавчого музею Вікорія Водоп'ян.

"Ми дивуємо наших відвідувачів не тільки екскурсіями, а й організовуємо різноманітні майстер-класи, розробили цикл квестів. У музеї проводяться різні фестивалі, семінари, круглі столи", — каже Вікорія Водоп'ян.

краєзнавчий
Вікторія Водоп'ян. Фото: Суспільне Запоріжжя

За її словами, наразі планують створити реконструкцію залу Другої Світової війни, облаштувати кімнати для занять із дітьми та надати закладу імені його засновника Якова Новицького.

"Це, по суті, установа, де історія найближче до громади. І коли зайде сюди дитина, або представник іншого покоління, й доторкнеться до цих стін, подивиться ці експонати, як облаштовані ці предмети, і зрозуміє, що історія — це велика наукова праця великого колективу, який це експонує і про це розповідає", — каже Сергій Білівненко, голова Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького.

краєзнавчий
Сергій Білівненко. Фото: Суспільне Запоріжжя

Сьогодні у Запорізького обласного краєзнавчого музею ще один ювілей: 20 років тому вийшов друком перший випуск фахового історичного видання “Музейний вісник”. Цього року в березні в музеї презентували його двадцятий номер, у якому опубліковано 23 статті від 29 авторів з різних міст України.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Топ дня

Вибір редакції

На початок