Приморськ — батьківщина слонів. На Запоріжжі встановили незвичайний туристичний магніт

Приморськ — батьківщина слонів. На Запоріжжі встановили незвичайний туристичний магніт

Приморськ — батьківщина слонів. На Запоріжжі встановили незвичайний туристичний магніт
Фото з архіву Олексія Зюзіна

Поблизу міста Приморськ Запорізької області встановили оригінальний туристичний об'єкт на кручі біля Азовського моря із землі стирчить репліка черепа прадавнього слона. Бетонні бивні височіють над землею приблизно на 1,7 м, а частина голови — на 70 см.

Про це Суспільному розповів приморський краєзнавець, проєктний менеджер громадської організації "Приморськ 24/7" Олексій Зюзін.

Приморськ — батьківщина слонів. На Запоріжжі встановили незвичайний туристичний магніт
Олексій Зюзін. Фото з Facebook-сторінки Олексія Зюзіна

За його словами, проєкт, який дістав назву "Узбережжя слонової кістки", вигадали та втілили завдяки співпраці місцевих громадських організацій. "Спілка краєзнавців Приморська" надала історичні довідки та матеріали, учасники ГО "Приморськ 24/7" зробили макет кісток на 3D-принтері, а активісти "Безпеки і добробуту" виготовили череп і бивні із бетону.

Роботу виконали майстри Андрій Соловйов та Андрій Гатаулін. Профінансували проєкт в рамках Програми розвитку ООН.

Череп
Фото з архіву Олексія Зюзіна

Бетонні кістки за формою повторюють череп викопного південного слона, або південного мамута, який жив від 2,6 до 0,7 мільйона років тому у Євразії та Північній Америці. Найбільші зі знайдених екземплярів тварини мали висоту до чотирьох метрів. Чи була у них шерсть — наразі не відомо.

Череп
Мамут південний. Джерело: Вікіпедія

Олексій Зюзін пояснив, що рештки прадавньої тварини з'явилися на азовському узбережжі не випадково. На початку сорокових років XX сторіччя під час виконання земляних робіт, приблизно за три кілометри від Ногайська (таку назву раніше носив Приморськ), робітники знайшли доісторичні скам'янілості.

До розкопок залучили вчених, зокрема палеонтолога Георгія Манохіна, який очолював природознавчо-історичний відділ Бердянського музею. Але завершити дослідження завадила Друга світова війна.

Череп
Георгій Манохін, 1939 р. Фото з колекції Є.Денисова. Джерело: pro.berdiansk.biz

Повністю скелет південного слона викопали під час окупації німецькі солдати, рештки вивезли до Берліну. Артефакт повернувся до Радянського Союзу лише у 1949 році, але не в Ногайськ, а в Ленінград (нині Санкт-Петербург). Там, у Зоологічному музеї, кістяк виставлений і досі.

Череп
Кістяк приморського південного слона у Зоологічному музеї Санкт-Петербурга. Фото: Вікіпедія

"Декілька років тому я для себе особисто вирішив, що треба повертати слона. Були скептики, типу, як ти його з Пітера повернеш, але я почав казати про те, що головне починати підіймати "інформаційний ком", а далі буде. Так з'явилися однодумці, колеги, друзі, ми почали розкручувати цю тему", — розповідає Олексій Зюзін.

Торік, за допомогою волонтерів проєкту "Будуємо Україну Разом" (БУР), у Приморську створили стінопис на честь південного слона. Мурал втілила Єлизавета Соловйова, членкиня ГО "Безпека і добробут".

Череп
Мурал у Приморську. Фото: localtravel

"Потім ми знімали відеосюжети, розповідали на екскурсіях і ось — "інформаційний ком" доріс до того, що місце знахідки вирішили прибрати від сміття, провести благоустрій та найголовніше: вирішили встановити пам'ятний артоб'єкт. Сама ідея позначити дане місце виникла ще на засіданнях "Клубу краєзнавців", думали встановити хоча б інфощит, проте все вийшло ще краще", — каже чоловік.

Достеменно місце розкопок невідоме, тому для встановлення туристичного магніту обрали символічне — адже вважається, що кістяк знайшли на кручі, приблизно у 3-4 км від Ногайська.

У Краєзнавчому музею Приморська зберігаються додаткове підтвердження існування пращурів слонів у Приазов'ї — скам'янілі рештки бивнів. До того ж місцеві шанувальники історії у спільноті "Спілка краєзнавців Приморська" кажуть: самостійно знаходили мінералізовані рештки кісток у ймовірному місці знахідки.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Читайте нас у Telegram

Вибір редакції

На початок