Всесвітній день вітиліго: вінничанка розповіла про життя з недугою

Всесвітній день вітиліго: вінничанка розповіла про життя з недугою

Всесвітній день вітиліго: вінничанка розповіла про життя з недугою
. інницька журналістка Наталя Некипіла (ліворуч) живе з вітиліго понад 30 років. Фото: Суспільне

25 червня відзначають Всесвітній день вітиліго — це хронічне захворювання, при якому на тілі зʼявляються білі пігментні плями. Скільки вінничан мають цю хворобу не відомо, адже статистики захворювання ніхто не веде. Вінницька журналістка Наталя Некипіла живе з вітиліго понад 30 років. Вона розповіла Суспільному про життя із цією недугою.

Перші білі плями на шкірі зʼявилися, коли Наталі було 6 років.

"Я жила в Коростені Житомирської області. Це небагато кілометрів від Чорнобильської зони, і саме Чорнобильська катастрофа запустила цей процес. Дуже сильно перенервувала, весь день проплакала. Наступного дня навколо очей зʼявилися плями. Потім руки, ноги, далі все більше-більше і більше", — розповідає Наталя.

Всесвітній день вітиліго: вінничанка розповіла про особливості недуги
Фото: Наталя Некипіла

У 9 років жінку відправили на Кубу. За її словами, кубинські лікарі відбирали українських дітей із вітиліго на лікування у рамках програми "Діти Чорнобиля". Разом із Наталею були діти з псоріазом, алопецією, онкологією. Лікування тривало 4 місяці.

"На жаль, мені лікування не допомогло. Воно полягало в поєднанні місцевої та фототерапії. Тоді це були ультрачервоні лампи і мелагенін. У мене плям стало більше. Але були діти, яким допомагало. Привезла з собою той мелагенін і мене ще якийсь час лікували вдома. Це виснажливе лікування двічі на день треба було лежати під цими лампами по 10 хвилин з обох боків. Батьки мали повністю підлаштувати свій графік під моє лікування", — говорить жінка.

Всесвітній день вітиліго: вінничанка розповіла про особливості недуги
Фото: Наталя Некипіла

Наталя розповідає, що за 33 роки уже звикла приймати себе такою. Зробила татуювання та взяла участь у фотосесії. Втім, на відпочинок їздить виключно у купальниках для серфінгу.

Також Наталя створила спільноту вітиліго в Україні "Інакші", де люди з цією недугою можуть обмінюватися інформацією та консультуватися з дерматологами світового рівня. З обласним департаментом охорони здоровʼя також підписали меморандум про співпрацю. Це для того, каже Наталя, аби обласні медики проводили розʼяснювальну роботу серед населення щодо цієї недуги.

"Дуже мрію, дуже хочу, щоби була якась статистика. Особливо зараз, коли війна, люди мігрують", — каже Наталя Некипіла.

Всесвітній день вітиліго: вінничанка розповіла про особливості недуги
Фото: Наталя Некипіла

Вітиліго — аутоімунне захворювання

Вітиліго — аутоімунне захворювання, яке може проявитися у будь-якому віці. Найчастіше — до 20 років. До нього однаково вразливі як жінки, так і чоловіки. Про це розповідає лікарка-дерматолог Людмила Майструк. Вітиліго не болить і не завдає особливого дискомфорту, окрім косметичного.

"Це хронічне захворювання, яке характеризується відсутністю пігменту, що відповідає за колір шкіри. На жаль захворювання не досліджене. Дуже складне в тому плані, що немає чітких етіологій і патогенезу. Лікування симптоматичне", — каже Людмила Майструк.

Недуга важко піддається лікуванню і потребує індивідуального підходу. Потрібно звести до мінімуму перебування на відкритому сонці.

першу чергу — сонцезахисні креми. Особливо у весняно-літній період, тому що причина ризику ще й сонячні промені. Коли шкіра травмована, можуть бути сонячні опіки. Це один із факторів", — говорить Людмила Майструк.

Читайте також: “Не жаліються і не просять знеболювальних”: як у медзакладах Вінниччини лікують поранених бійців

На початок