В Ужгороді 29 січня відбулася спільна пресконференція за підсумками зустрічі глави МЗС Угорщини Петера Сіярто, керівника Офісу президента Андрія Єрмака та міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.
Зустріч міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та керівника Офісу президента Андрія Єрмака з главою МЗС Угорщини Петером Сійярто та заступником міністра Левенте Мадяром тривала понад 6 годин.
Говорили про міжнародні відносини між країнами, про членство України в ЄС, про Євроатлантичну інтеграцію нашої країни, про секторальне співробітництво — проєкти в логістиці, розвитку транспортного сполучення, енергетичні проєкти та фінансові тощо.
Зокрема, під час пресконференції Петер Сіярто сказав, що Угорщина просить повернути права закарпатським угорцям, змінені у 2015 році.
"Ми просимо повернути угорській національній меншині усі ті права, які вона мала до 2015 року. В одинадцяти пунктах ми сформулювали угорські угорські питання. Наприклад: щоб статус національної школи був відновлений, щоб була можливість знову складати іспити на атестат знання угорської мови, щоб можна було безперешкодно в галузі вищої освіти, культури та галузі суспільного життя використовувати ", — зазначив Сіярто.
У відповідь Дмитро Кулеба зазначив, що Україна продовжує працювати над цим питанням. За його словами, сторони домовилися створити спільну комісію для вирішення питань щодо прав угорської нацменшини.
"Ми ухвалили відповідне освітнє законодавство, яке по суті повернуло систему навчання для національних меншин до ситуації 2017 року, коли була запроваджена відповідна освітня реформа в Україні. Сьогодні Петер перерахував перелік питань, які потребують з точки зору угорської сторони роз'яснення або уточнення, або додаткового вирішення на рівні підзаконних актів. Ми домовилися про одну просту річ: ми попросили угорську сторону дати нам вичерпний перелік запитань, які в неї є до питання захисту осіб, котрі належать до національних меншин. Ми цей перелік отримали. Ми домовилися, що під егідою двох міністерств закордонних справ ми зберемо спеціальну комісію, у якої є одна дуже проста задача — через 10 днів вона має представити на розгляд урядів обох країн конкретне розуміння, як і що з того переліку запитань, які ми отримали, потребує вирішення або вже врегульовано для того, щоб ми внесли остаточну ясність. ", — відповів Дмитро Кулеба.
На пресконференції Петер Сіярто заявив, що Угорщина поважає адміністративні території України, суверенітет та територіальну цілісність України, проте постачати зброю для України його країна не буде.
Також глава МЗС Угорщини озвучив позицію його країни щодо вирішення питання про розблокування допомоги 50 мільярдів євро для України.
"Що стосується 50 мільярдів Україні, це не двосторонні домовленості. Це питання ми будемо обговорювати в Брюсселі", — зазначив Сіярто.
Керівник ОП Андрій Єрмак на зустрічі з Петером Сіярто говорив про майбутню зустріч Володимира Зеленського та Віктора Орбана, проте, дату можливої двосторонньої зустрічі глав України та Угорщини на пресконференції не озвучили.
"Сьогодні обидві сторони абсолютно чітко сказали, що є зацікавленість в проведенні зустрічі на рівні прем'єр-міністра Угорщини і президента України, і ми сьогодні зробили дуже потужний крок до цієї зустрічі", — зазначив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Що відомо про зустріч Орбана та Зеленського
28 грудня 2023 року керівник ОПУ Андрій Єрмак заявляв, що влада працює над організацією зустрічі президента України Володимира Зеленського та угорського прем'єра Віктора Орбана, яка має відбутися у "найближчому майбутньому".
19 січня Андрій Єрмак обговорив телефоном з міністром закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петером Сіярто підготовку зустрічі, яка має відбутися 29 січня в Ужгороді. З українського боку в заході планують взяти участь міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та керівник Офісу президента.
Раніше британський телеканал Sky News інформував, що Орбан прийняв запрошення Зеленського стосовно двосторонньої зустрічі.
Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads