Протягом року на Закарпатті виявили 86 стихійних сміттєзвалищ поблизу річки Тиса

Протягом року на Закарпатті виявили 86 стихійних сміттєзвалищ поблизу річки Тиса

Марафон
Протягом року на Закарпатті виявили 86 стихійних сміттєзвалищ поблизу річки Тиса
. Фото: Сергій Гудак

86 стихійних сміттєзвалищ виявили працівники Держекоінспеції та районних управлінь водного господарства протягом року на території басейну річки Тиса та її приток на Закарпатті. Про це Суспільному повідомив директор департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Юрій Шпонтак. За його словами, обстежували території з 17 лютого до 8 листопада.

Суспільне продовжує серію публікацій про проблему сміття в регіоні.

Стихійні сміттєзвалища виявили на територіях Горінчівської, Буштинської, Тячівської, Королівської, Дубівської, Нересницької, Тересвянської, Солотвинської, Хустської, Вишківської, Рахівської, Великобичківської, Богданської, Свалявської, Чопської, Пийтерфолвівської, Руськомокрянської, Виноградівської, Холмківської, Пилипецької, Рахівської, Нижньоворітської, Синевирської, Міжгірської, Устьчорнянської, Вільховецької, Полянської, Колчавської територіальних громад.

57 стихійних сміттєзвалищ у 57 тергромадах вже ліквідували, 29 — продовжують прибирати, — повідомив директор департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА.

"До нас кожного тижня надходить інформація про виявлення нових стихійних сміттєзвалищ, або щодо ситуації у вже існуючих: чи приступили там до їх ліквідації, хто приступив і як довго це триватиме. Ліквідацією стихійних звалищ займаються, здебільшого, територіальні громади, на територіях яких виявлили ці стихійні сміттєзвалища. А контролює цей процес Державна екологічна інспекція. Вони видають приписи, встановлюють терміни, за які сміття потрібно прибрати. Там, де найбільш складна ситуація, стихійні звалища ліквідовують спільними зусиллями з територіальними громадами та відповідними обласними організаціями", — розповів Юрій Шпонтак.

"Кожного разу та чи інша громада повідомляє про нестачу коштів на збір та перевезення твердих побутових відходів. У той же час вони інколи забувають, що їх можуть притягнути до відповідальності та нарахувати збитки за забруднення земель. І ці кошти будуть розраховані на мільйони гривень. Така ситуація у нас була у Синевирській територіальній громаді. Там тривають перевірки, відкрили кілька кримінальних справ за забруднення водних об’єктів. Розслідування триває", — каже директор департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА.

"Що стосується перевірки Держекоінспекції, то вони притягнули до адміністративної відповідальності посадових осіб територіальної громади, а також розрахували збитки за засмічення ділянок. Наразі є розуміння від конкретних посадовців територіальної громади, що вони готові до активних дій у сфері твердих побутових відходів, а також налагодження функціонування цієї системи в територіальній громаді. Перевірка Держекоінспекції триває і у Колочавській ТГ. Інспектори перевірятимуть кожну територіальну громаду на дотримання і виконання законів та нормативних актів щодо поводження з твердими побутовими відходами", — зазначив Юрій Шпонтак.

Проблема із сміттям на Закарпатті. Що відомо:

  • На Закарпатті наразі немає сміттєпереробних заводів. Працюють два полігони твердих побутових відходів (в Ужгородському та Мукачівському районах), вони заповнені на 95 та 80%. Також є в регіоні 62 сміттєзвалища (половина з них не мають місць для відходів). "Аби вирішити цю проблему, необхідно залучити якісь інвестиції для створення сміттєсортувальних ліній та сміттєпереробних заводів", — розповів Суспільному начальник обласного відділу поводження з відходами Віталій Ковач.
  • За словами екологині Оксани Станкевич-Волосянчук, в області потрібно створити програми з рекультивації сміттєзвалищ: "Це не втрачені території, це території, на яких можна потім облаштовувати парки".
  • Представник ГО "Платформа розвиткових проєктів "Пріоритет" Михайло Данканич вважає, що аби вирішити проблему, потрібно у закарпатських школах впроваджувати уроки поводження зі сміттям.
  • Забирають сміття від жителів 42 сіл: як у громаді на Закарпатті займаються сортуванням.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram

На початок