На Православній набережній в Ужгороді сьогодні вшанували учасників бойових дій на території інших держав та 32-у річницю виведення радянських військ із Афганістану. Війна там розпочалась 25 грудня 1979 і тривала майже 10 років. Знімальна група Суспільного поспілкувалася з двома учасниками бойових дій на території інших держав – Ігорем Несенюком та Михайлом Куцкіром.
Ігор Несенюк, який брав участь в операції виведення радянських військ із Афганістану, показує світлину на якій він разом зі своїми побратимами.
"Вийшла колона наша, наш перехват, коли мангрупа вже готувалася виходити, перехват наш засік розмову, що голова їхньої банди каже: колона вийшла – починайте, кажуть йому – тут стільки військ, якщо хочеш сам починай, і ніхто не почав, так без стрілянини вийшло", — розповів чоловік.
Найважче, за словами Ігоря Несенюка, під час служби було повідомляти про загибель товариша: "Ніхто не хотів їхати супроводжувати тіло загиблого. Брали офіцерів з інших підрозділів. Було таке, якщо проблеми якісь із солдатами, то треба було з батьками спілкуватися. Ми писали листи додому, а потім солдат приходив і казав: я не говорив, що я в Афганістані".
Михайло Куцкір брав участь в операції у населеному пункті Маруф в Афганістані в 1986 році.
"Поки операція йшла місяць, ми возили снаряди, — сказав ветеран. — Поки там стріляли арттерористи, ми возили за 500 км туди й назад, проїжджали зелений коридор туди й назад".
Чоловік розповів: за 2 роки служби часто потрапляв під обстріли: "Другий тип війни, не такий як ми собі малювали. Тут війна більш партизанська, ти йдеш і не знаєш, хто в тебе може вистрілити, хто тебе може вбити, хто вбив твого товариша, чи підірвав. Вони всі там носять зброю. В Афганістані це дозволено місцевим мешканцям".
53 закарпатців не повернулися додому після війни в Афганістані, каже керівник громадської спілки ветеранів війн в Ужгороді Микола Дидяк:
"Середній вік – 19-20 років, молоді хлопці, які не встигли потрапити в Афганістан, і звідси не повернулися, четверо зникли безвісти, але слід одного знайшли і ведемо перемовини, щоб повернути його на Батьківщину»
Загалом, за словами Миколи Диідяка, участь у війні в Афганістані взяли 440 закарпатців.
Читайте також: Пішли добровольцями в АТО. Ветерани війни в Афганістані. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ