Перейти до основного змісту
"Кожна друга людина має алергію": які причини та чи можна позбутися хвороби

"Кожна друга людина має алергію": які причини та чи можна позбутися хвороби

Нині алергія — поширена хвороба і щороку кількість хворих зростає. Вона може проявитися в будь-якому віці, навіть якщо в дитинстві симптомів не було. Про це в ефірі "Українського радіо. Ужгород" розповіла лікарка-алергологиня та імунологиня Богдана Булеза.

Чому виникає алергія, як її відрізнити від застуди, які алергени найпоширеніші на Закарпатті та чому самолікування небезпечне — читайте в матеріалі Суспільного.

Алергія — це порушена реакція імунної системи на повторне потрапляння в організм певної речовини. Передусім вона виникає у людей, схильних до цього. Наприклад, якщо один або обоє батьків мали алергію, вона може виникнути в дітей.

Причини появи алергії

Алергічні реакції можуть не проявлятися в дитинстві, а з’явитися вже в дорослому віці. Богдана Булеза каже, що причиною можуть бути віруси. Особливо на імунній системі позначився ковід. Усі вірусні інфекції впливають на слизову оболонку очей, носа, бронхів і знижують місцевий імунітет. Інші причини можуть бути в нервовій і ендокринній системах.

"Є зміни в ендокринній системі, а тепер багато автоімунних процесів, тобто тих самих тиреоїдитівЗапалення імунної системи., які так само з’явилися після вірусів. І дуже часто причина цього, особливо в щитоподібній залозі, — не тільки ковід, але й герпес", — розповіла лікарка.

На імунну відповідь впливають також стрес і постійна напруженість — так з’являється набута алергічна реакція.

Від чого з'являється сезонна алергія

Основні алергени — зовнішні, тобто сезонні пилкові. На Закарпатті — це береза, яка починає утворювати пилок приблизно з кінця лютого, далі цвітуть фруктові дерева, а потім — лугові трави.

"Це так звана тимофіївка і її дуже багато, звичайна газонна трава. Просто її скошують і ми не бачимо, як вона зацвітає. Але це колоскові. І наступний етап — амброзія. До неї відносять і полин. Іноді такий ефект можуть давати лопухи й подорожники", — сказала імунологиня.

Зі слів Богдани Булези, імунна система починає боротися з алергеном, бо у всіх алергіків вона розбалансована. Тобто не розуміє, з чим контактує: чи з інфекцією, чи з алергеном, і починає захищатися. Якщо алерген потрапляє на слизову оболонку очей, у людини кон’юнктивіт, на слизову носа — риніт або чхання. Коли ці прояви тривають кілька років, можуть виникнути загострення по типу бронхітів або бронхіальна астма — нічні задишки, напади кашлю.

Як зміцнити імунітет

Якщо алергія вже є, зміцнити імунітет, щоб організм не так сильно реагував на зовнішні чинники, важче. Проте позитивно впливають на імунну систему правильне харчування, здоровий спосіб життя й зменшення стресу.

"Якоїсь чудо-пігулки, яка б нам допомогла і заблокувала різко алергічну реакцію, немає, але є так звана АСІТ-терапія, алергоімунотерапія, яку ми, алергологи, рекомендуємо своїм пацієнтам, щоб перебудувати їхню імунну відповідь на той алерген, на який вони мають реакцію. Пацієнти, які приймають оцю алерговакцинацію, з часом перестають реагувати на алерген. І, в принципі, одужують. Тобто протиалергічними препаратами ми блокуємо алергічну реакцію. Ми просто закриваємо клітину, блок робимо, нам стає краще. Але вилікуватися ними не можемо, це симптоматичне лікування", — розповіла лікарка.

На алергію, як і будь-які непереносимості, впливають умови життя, екологія, харчування. Імунологиня каже: це хвороба цивілізації і з роками вона стрімко зростає. Нині майже кожна друга людина має алергію.

Діти спочатку реагують на алергени атопічними дерматитами, тобто висипаннями на шкірі, тому що причини переважно в харчових компонентах: молоці, яйцях, цитрусових. З часом ці реакції можуть спадати. "Тобто з часом наші діти можуть, як ми говоримо, просто переростати. Частково переростають, частково формуються ферменти, тобто вони на них перестають так реагувати дерматитами або висипаннями", додала Богдана Булеза.

За її словами, в одних дітей таке заблокування реакції на алергени може бути у шість років, у інших — з 11 до 16 років. Але в дорослому віці алергія знову може з'явитися.

Як визначити, це алергія чи застуда

Якщо риніт триває більше ніж сім днів, це точно не вірус, каже лікарка, адже віруси проходять протягом семи-десяти днів навіть без лікування. Коли нежить, чхання і виділення з носа (у дітей замість виділень може бути постійна закладеність), то це або алергічна реакція, або ускладнений синусит.

Щодо реакцій на шкірі у дітей, то атопічний дерматит має свою локалізацію. Це червоні подразнення на щоках, висипання на згинальних поверхнях рук і ніг та на шиї. В усіх цих випадках необхідно звернутися до лікаря.

Якщо не уникати контакту з алергенами, а лише приймати антигістамінні препарати, алергія посилиться. Під час контакту з домашніми тваринами реакція буває не лише на шерсть, а й на білки, що містяться в їхній слині й сечі. І навіть якщо тварина вже не житиме з вами, ці речовини можуть залишати в приміщенні до 10 років.

Побутовий алерген — це пил. Ізолювати його не вийде. Зменшити вплив можна, використовуючи гіпоалергенні подушки, спеціальні спреї для обробки матраців, частіше робити вологе прибирання. Також серед основних алергенів — грибок.

"Це пліснява, і її дуже багато стало в Ужгороді, тому що змінився клімат, у нас стало досить вологіше і, як на мене, брудно. І оця вологість — найгірше. Алергени грибка найгірші, тому що дуже швидко викликають астматичні напади й бронхіальну астму", — сказала лікарка.

Чому самолікування небезпечне

Великою проблемою Богдана Булеза називає самолікування. Люди купують в аптеках гормональні препарати і колють їх, навіть якщо просто заклало ніс. Це призводить до того, що фахівцям потім дуже складно лікувати таких пацієнтів. Коли людина приймала гормональні препарати на постійній основі, звичайні антигістамінні потім не діють.

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads, WhatsApp, TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок