Перейти до основного змісту
На Тернопільщині для двох людей з інвалідністю облаштували робочі місця за кошти держави

На Тернопільщині для двох людей з інвалідністю облаштували робочі місця за кошти держави

Чортківська міська рада, що на Тернопільщині, вдруге отримала державне фінансування для облаштування робочого місця для людини з інвалідністю. За цією програмою переобладнали кабінет для начальника відділу ветеранської політики Олега Постоловського та придбали техніку раднику міського голови з питань безбар’єрності Івану Космині.

Історія Олега Постоловського

Олег Постоловський ветеран війни. Він розповів Суспільному, що очолює відділ ветеранської політики Чортківської міськради з жовтня 2024 року. Працювати тут йому пропонували ще раніше:

"Я не був готовий ще на той час, тільки почав ходити. Не був готовий до роботи, не знав, що воно таке. Після реабілітації в Трускавці, вийшов до роботи".

олег постоловський, ветеран, інклюзія, кабінет, робота, інвалідність
Олег Постоловський. Суспільне Тернопіль

Після служби в армії він здобув педагогічну освіту — вчителя географії і природознавства, розповів чоловік. Потім працював приватним підприємцем, очолював чортківський відділ "Спорту для всіх", був на заробітках в Австрії, після повернення і до повномасштабного вторгнення знову займався підприємництвом.

"У мене дружини батько військовий, вже на пенсії. Він повар військовий. Його викликали, щоб організувати харчування, ну і я за ним через день. І так почали в роті охорони до червня місяця, а 8 червня — Житомир, полігон. Далі Покровськ і на бойове".

За словами Олега Постоловського, служив у 81-шій слобожанській бригаді десантно-штурмових військ. Коли йому облаштовували кабінет за гроші державної програми, особливу увагу приділяв вибору крісла, аби було зручно працювати за комп’ютером. 22 травня 2022 року під час обстрілу російськими окупантами Богородичного, він отримав кульове поранення, травми ноги та плеча:

"На той момент ми були протидиверсійною групою, дев’ять чоловік по троє утримували певний периметр. І так сталося, що диверсійна група підстрелила трошки – 7 кульових поранень, восьме телефон взяв на себе, який був в лівій кишенці. Права рука у мене працює нормально. Лівою рукою можу обпертися, щось підтримати. Є рука – це вже добре. Це вже не протез, нехай вона як не функціонує, але вона своя".

Поряд з робочим місцем — палиця, яку чоловік отримав від "Карітасу" й використовує після реабілітації:

"Це дали мені, фактично, на вічне користування. Собак відганяти, на всякі випадки життя, десь щось дістати нормальна річ. Ходити зручно, собі йдеш, опираєшся".

ветеран, інвалідність, інклюзія
Олег Постоловський показує палицю, яку використовує під час ходьби. Суспільне Тернопіль

Телефон, який врятував йому життя, ветеран теж тримає у своєму робочому кабінеті. Каже, перед війною його подарувала донька.

телефон, куля, скло для телефона, талісман
Телефон, в який влучила одна з куль. Суспільне Тернопіль

телефон, куля, оберіг, поранення, ветеран, чохол для телефона
Олег Постоловський показує телефон, в який влучила одна з куль. Суспільне Тернопіль

Ще одна особлива річ для Олега Постоловського — іграшковий Васька.

"Це наш позаштатний працівник Васька — подарунок побратима, товариша, з яким я знався ще до війни, ми в одному під’їзді жили — Романа Кулика, він загинув. Отакі сувеніри робить нашого побратима мама, який також загинув і вона їх продає на аукціонах та допомагає війську".

лялька, зсу, ляльки військові, васька
Лялька, яку назвали Васька. Суспільне Тернопіль

роман кулик, чортків, банер, алея героїв
Загиблий побратим Олега Постоловського Роман Кулик. Суспільне Тернопіль

За словами Олега Постоловського, за кошти державної компенсації для кабінету придбали всі меблі, телефон та принтер, комп’ютерну техніку дала міська рада.

ветерани, політика, кабінет, чортків, меблі для офісу
Відділ ветеранської політики Чортківської міськради. Суспільне Тернопіль

У цьому кабінеті також працює Галина Криса — головна спеціалістка відділу з питань ветеранської політики:

"Ми з радістю приймаємо відвідувачів, люди приходять переважно з непростимими проблемами і запитаннями. Приємно зустріти їх в оновленому кабінеті".

Робоче місце Івана Космини

Ще одне робоче місце за кошти державної програми облаштували для радника міського голови з питань безбар’єрності Івана Космини, який пересувається на кріслі колісному.

інвалідність, іван космина
Іван Космина. Суспільне Тернопіль

Чоловік мешкає і працює в соціальному гуртожитку "Чортків єднає".

чортків, гуртожиток, переселенці, чортків єднає
Соціальний гуртожиток "Чортків єднає". Суспільне Тернопіль

Для нього придбали нову техніку.

"Відкрив листи на програмі, яка встановлена у всіх працівників на вже новому комп’ютері. З Тернополя прийшов лист до виконання про рекомендації створення безбар’єрних маршрутів. Ми вже давно промоніторили місто Чортків на безбар’єрність транспорту. І це дуже тішить, що ми йдемо на випередження. І зараз ми працюємо над документами, щоб у нас вже було все в порядку. І тішить те, що в нас є два маршрути безбар’єрних, які належать комунальному підприємству Чортківської міської ради".

іван космина, ноутбук, інвалідність, доступність, інклюзія
Іван Космина працює за новим ноутбуком. Суспільне Тернопіль

За його словами, з новою технікою працювати стало легше:

"Тут все літає. Моєму ноутбуку вже 8 років, він вже такий досить старенький, відповідно якість самого монітора і роботи, а тут швидко все відкривається, він довго не думає".

Зараз радник з питань безбар’єрності працює над тим, аби люди з інвалідністю були активніші:

"Я вже закупив, знайшов кошти для того, щоб розвивати гру петанк в місті Чортків".

петанк, гра петанк, набір для гри петанк
Набори для гри петанк. Суспільне Тернопіль

За словами Івана Космини, серед придбаного для поліпшення умов праці, принтер, навушники і протипролежнева подушка, яку він потребував:

"Накачується насосом і регулюється за допомогою вентиля. Вона складається з багатьох надувних подушечок, які регулюють вагу тіла людини для того, щоб було комфортно сидіти. Підібрати подушку я б взагалі рекомендував з фахівцем, тому що людина, яка тільки опинилася в кріслі колісному після травми, вона може неправильно підібрати собі подушку".

іван космина, інвалідність
Іван Космина. Суспільне Тернопіль

"Це дуже цінно, що держава стимулює підприємців, роботодавців брати на роботу людей з інвалідністю. Ті фірми, підприємства, які все роблять для того, щоб облаштувати безбар’єрнісю робоче місце чи свій заклад просто для відвідувачів з інвалідністю, вони в майбутньому будуть розвиватися, будуть конкурентоспроможні і вони будуть успішні. Ті, хто це не робить, зникнуть з ринку праці і з бізнесу взагалі".

Іван Космина зазначив, нинішню проблему з кадрами можна вирішити саме за рахунок людей з інвалідністю:

"Серед людей з інвалідністю є багато кваліфікованих спеціалістів. Якщо взяти європейську практику, то там вже давно промоніторили це, і вони бачать, що люди з інвалідністю набагато краще справляються зі своєю роботою. Можливо, на це довше, більше часу потрібно їм, можливо їм ще навчання потрібно, перекваліфікуватися, але вони хочуть реалізовуватися для того, щоб бути корисним суспільству".

банер, без перешкод, суспільне, інклюзія, інвалідність, фільм, іван космина
Банер на стіні в кімнаті Івана Космини. Суспільне Тернопіль

Нагадаємо, Іван Космина з села Вільхівчик Гусятинської громади піднявся на колісному кріслі на полонину Стеришора в Карпатах.

кюаркод, без перешкод, фільм, суспільне
Посилання на документальний фільм про Івана Космину "Без перешкод". Суспільне Тернопіль

Суспільне зняло документальний біографічний фільм про Івана Космину "Без перешкод". Він фокусує увагу на гострих соціальних проблемах, з якими зустрічаються люди з інвалідністю.

Міський голова Чорткова Володимир Шматько повідомив Суспільному, що держава вже компенсувала кошти, які витратили з місцевого бюджету на облаштування цих робочих місць:

"Там є різна сума компенсації від держави. Якщо людина має першу групу інвалідності і якщо людина має другу групу інвалідності. У випадку з Іваном Косминою ця сума була майже 120 тисяч".

володимир шматько, чортків, міський голова
Володимир Шматько. Суспільне Тернопіль

Окрім техніки, за його словами, за ці гроші придбали меблі й сантехніку:

"Для нашого санвузла на першому поверсі саме для людей з інвалідністю, які можуть на кріслі колісному без проблем заїхати й скористатися послугою. Щодо Олега Постоловського, то це близько 70 тисяч гривень, оскільки в нього друга група інвалідності. Закликаю голів громад користуватися цією програмою, бо сьогодні, коли в громадах не вистачає коштів на розвиток, це інвестиції".

За словами виконувачки обов’язків директора Чортківської філії Тернопільського обласного центру зайнятості Тетяни Сусли програма державного фінансування для облаштування робочого місця для людини з інвалідністю діє з року. На разі скористалася лише Чортківська міська рада, але місцеві підприємці нею цікавляться.

тетяна сусла, чентр зайнятості, чортків
Тетяна Сусла. Суспільне Тернопіль

Мета цієї програми — стимулювати роботодавців працевлаштовувати людей з інвалідністю, дбати про доступність та інклюзивність, розповіла Тетяна Сусла:

"Комфортні умови для осіб з інвалідністю, інклюзивність, безбар’єрність нині відіграють дуже важливу роль. Отож якщо роботодавець приймає людину з інвалідністю на роботу, повинен звернутися протягом 90 календарних днів в центр зайнятості, найближчий наш підрозділ, де йому надають безкоштовну консультацію, роз’яснення щодо подальших дій. Або ще можна подати ці документи через портал "Дія".

Як повідомила Суспільному начальниця відділу комунікацій Тернопільського обласного центру зайнятості Марія Підлужна, державна програма, яка фінансує облаштування робочого місця для людини з інвалідністю, діє з кінця 2023 року. За цей час в області нею скористалися 29 роботодавців, поліпшивши умови праці 29-ти працівникам з інвалідністю.

На початок