У Тернополі біля пам’ятного хреста, що на масиві Східний, вшанували пам’ять Героїв Крут. Священники відправили панахиду. Учасники заходу поклали квіти та запалили лампадки.
Вшанування героїв битви, яка відбулася 107 років тому поблизу залізничної станції Крути, розпочали з виконання гімну України.

На захід прийшов учасник російсько-української війни Тарас Дячун.
Чоловік розповів Суспільному, що брав участь в обороні Київщини з перших днів російського вторгнення. Потім служив на сході нашої держави. Зараз вчить військової справи курсантів Тернопільського коледжу з посиленою військовою підготовкою.

"Можливо, не всі українці це розуміють, але з військової точки зору Крути — це все ж таки була перемога українського війська. Завдяки цьому було зупинене просування на столицю ворожих військ. Попри втрати і трагічну частину це була перемога. Я курсантам своїм кажу, що настільки була слабка держава, що такі, як ви, були змушені захищати державу зі зброєю в руках.
Зараз ми собі такого уявити не можемо. Тобто, українці мають усвідомити, що держава — це цінність. Може не подобатися влада, але держава — це у ваших інтересах. Якщо не буде власної держави, тоді доведеться воювати за інтереси інших", — сказав Тарас Дячун.

Священнослужителі відправили молебень за загиблими під Крутами.
Присутні поклали квіти до пам’ятного знаку та запалили лампадки. Це зробив і волонтер Олександр Плевачук.

"Ці юнаки захищали неньку Україну, своїм прикладом показали, як її любити. Зараз є багато випадків, коли хлопці 18-20 років йдуть боронити Україну. Як була боротьба тоді з московитами, так і зараз з ними йде дуже жорстока боротьба. Вони використовують ті ж методи, що й використовували", — зазначив Олександр Плевачук.
29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів від Києва, відбувся бій між чотиритисячним підрозділом російської Червоної гвардії і 500 українськими курсантами. Майже 100 українських бійців загинули. Ця битва зупинила наступ більшовиків на Київ на декілька днів, розповів працівник музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини Ігор Скобляк.

"Коли насувалася орда московська під керівництвом Муравйова, частина військ УНР була на підступах до Києва. Але бракувало на той час великої політичної волі і деякі військові частини не брали в цьому участі. Зголосилися саме юнаки, які були гімназистами, вчилися у київських вузах. Не маючи сильного досвіду, очолювані деякими старшинами, вони взяли до рук зброю".

Частина з них заблукала і потрапила в полон.
"Якраз саме над ними жорстоко знущалися і знищували. Коли їх поставили перед розстрілом в натільній білизні, один із них заспівав гімн "Ще не вмерла Україна". Всі підхопили. Під свист куль вони співали наш гімн.
Ця символічна могила символізує цих Героїв. Є такий факт, що з Крутів, саме з того місця, де відбувся бій і нищення наших вояків, привезли земля на цю могилу", — розповів Ігор Скобляк.