Сьогодні, 17 листопада, у світі відзначають Міжнародний день передчасно народжених дітей. Завідувачка відділення інтенсивної терапії новонароджених Тернопільського перинатального центру "Мати і дитина" Неля Скубенко розповіла, що кожна десята дитина у світі — передчасно народжена. Таких немовлят ще називають "поспішайками".
Якого догляду та умов потребують ці діти — розповіли Суспільному їхні матері.
37-річна тернополянка Марія щодня приходить у реанімаційне відділення Тернопільського перинатального центру "Мати і дитина". Тут, в одному з кювезів, її новонароджений син Давид. Він народився із вагою 680 грамів. Жінка розповіла, це її перша вагітність. Пологи відбулись на 24-му тижні.
"Наш синочок в нас довгоочікуваний, ми його дуже давно чекали, хотіли. Вагітність в мене проходила дуже добре. Ми вже тут три тижні, він активно росте, активно набирає і все з ним добре. Я приходжу сюди кожного ранку. Я завжди стараюся відмовити молитву і почитати казки. І приходимо кожного вечора з чоловіком, щоб він ще звикав і до татового голосу", — розповіла породілля.
25-річна Вікторія з Тернополя донечку назвала Соломією. Породілля каже, до 20 тижня її вагітність проходила без ускладнень.
"Лікарі робили все для того, щоб якомога довше відтягнути пологи, але вже йшов ризик для мене, організм мій не справлявся. Тому вирішили робити кесарів розтин. На 27 тижні мені зробили кесарів розтин. Кожен день тут важливий, стресовий. Як приходиш після ночі, як ніч пройшла переживаєш і так само, коли йдеш від дитини ввечері — теж переживаєш, як воно буде", — розказала Вікторія.
Ще одну новонароджену Соломійку вже виписали із реанімації. У кювезі вона була три дні, оскільки народилась передчасно із вагою 2 кілограми, розказала мама дівчинки Анна Савчук. 25-річна породілля — військова.
У Тернопільський перинатальний центр її направили з Чортківського району. Анна каже, це її друга дитина.
"Після цього, як ми з реанімації перевелись вже сюди, ми почали їсти через пляшечку, ми вже почали груди брати, тобто, дитина вже йде на поправку", — розповіла породілля Анна Савчук.
Для 32-річної тернополянки Людмили Джежули — це вже четверті пологи. Її двійнята — Святослав та Ангеліна — народились на 34 тижні.
"Коли я народила 28 жовтня, вони зразу потрапили в реанімацію і там лежали до середи. Потім в середу мені їх привезли сюди, щоб вже були з мамою. І в четвер в малого знизилося серцебиття, його забрали знову і в понеділок мені його знову привезли назад. З дівчинкою все добре", — розповіла Людмила Джежула.
Передчасно народжені діти — це ті, які народилися від 24 тижні вагітності до 37-го, каже завідувачка відділення інтенсивної терапії новонароджених перинатального центру Неля Скубенко. За її словами, у відділенні одночасно можуть надати допомогу 11-тьом новонародженим.
"З вагою до кілограма і від кілограма до кілограма п’ятсот у нас проліковано, на цю мить, 50 діток. Це діти з екстремально низькою масою тіла і діти з дуже малою масою тіла. Ці діти потребують довготривалого і вартісного лікування, терпіння і любові. Тому, що вони абсолютно неготові до життя по за утробою матері, не можуть самостійно дихати, самостійно харчуватися і ці діти знаходяться у нашому відділі місяць, і два", — розказала завідувачка відділення Неля Скубенко.
Загалом за 10 місяців у реанімації пролікували 230 діток. У той час, як у попередні роки ця цифра коливалася в межах 200, каже Неля Скубенко.
Вагітність тернопільської співачки Мар'яни Нестайко припала на перший рік повномасштабної війни.
"Я ще згадую, як ми бігали в підвальні приміщення, в мене температура була 37, і оці всі стреси, до 2 ночі в тих підвалах. Мене попередили, що в третьому триместрі в мене може бути високий тиск, тобто є вірогідність того, що може бути прееклампсія", — Мар’яна Нестайко.
Пологи відбулись передчасно, на 37 тижні вагітності, шляхом кесаревого розтину, розповіла Мар’яна Нестайко.
"Пам’ятаю, Віктор Вікторович прийшов, не пам’ятаю, котра це була година. Він сів поруч і каже: ну що, Мар’яна, пішли? Ми такого не планували, я не планувала тому, що в нас мали бути спільні пологи. Тут якраз найважливішу роль зіграло саме те правильне рішення лікаря в правильний момент", розповіла мама Леї.
Зараз Леї два роки. Мар’яна та її чоловік Назар розповіли, що донька розвивається добре та не має проблем зі здоров’ям.
"Вона взагалі розумниця. Ми вже пішли в садочок. Вона дуже любить діток, тягнеться до діток. До речі, дитина досить таки швидко адаптувалась до садочка. Ми планували, що будемо віддавати по годинці, по дві, а ми вже її почали лишати на повний день. Головне — любити свою дитину, допомагати, як це можливо у всьому".