На Тернопільщині рак молочної залози все частіше виявляють на третій — четвертій стадіях, ніж на початкових. Про це Суспільному розповів медичний директор обласного онкодиспансеру Віктор Підвальний. Напередодні Всеукраїнського дня боротьби із захворюваннями на рак молочної залози наші кореспонденти поспілкувалися із пацієнтами медзакладу.
Галині 77 років. Нещодавно її прооперували і видалили ліву молочну залозу. На прохання пацієнтки ми змінили її ім’я. Жінка розповіла, що вперше відчула біль, коли під час поїздки у маршрутці вдарилася в груди:
"Провели обстеження і виявили, що маю злоякісну пухлину. Мені призначили терапію. Однак не хіміотерапію, а таргетну терапію. Бачите, у мене залишилось волосся. Страх був страшенний. Здавалось, що вже не видно світла в кінці тунелю. Дасть Бог і все пройде. Кажуть що зараз рак молочної залози виліковується. Я вірю, що все буде добре".
У серпні цього року 45-річній Ірині також діагностували рак молочної залози. Жінка відчула ущільнення в грудях і звернулась до лікаря. Зараз Ірина проходить хіміотерапію. За її словами, залишилось ще чотири курси:
"В мене лише початкове лікування. Я проходжу хіміотерапію, яка надається безкоштовно в лікарні. Пухлина зменшується, лікування проходить успішно без симптомів. Наразі почуваюся добре".
Найчастіше рак молочної залози діагностують у жінок після сорока років, розповів онкохірург Тарас Мариняк.
"Доброякісних захворювань молочної залози однозначно більше, ніж злоякісних. Доброякісні захворювання не перероджуються в злоякісні. Також є захворювання доброякісні, які насторожують і відносяться до облігатних ракових захворювань. Серед них часто зустрічаються кісти, хвороба Мінца. Ці захворювання можуть частіше перероджуватись, тому ці люди потребують більше спостережень", — сказав лікар.
За словами медичного директора обласного онкодиспансеру Віктора Підвального, на обліку в медзакладі чотири тисячі пацієнтів. За минулий рік у 320 пацієнтів вперше виявили рак. 221 з них прооперували.
"Протягом 2024 року у нас були 270 пацієнтів з проявами первинного раку молочної залози. З них 120 вже прооперовані. Якщо брати кількість захворювань протягом року, то статистика не змінюється. На жаль, зростає запущеність. Більше виявляємо рак на третій — четвертій стадіях, ніж на першій і другій", — сказав Віктор Підвальний.
За його словами, спочатку рак може розвиватися безсимптомно, тому потрібно щороку проходити обстеження.
20 жовтня — Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, це найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Хворіють на рак грудей і чоловіки.