Краєзнавець з Тернопільщини досліджує невідомі символи на костелі в Струсові

Краєзнавець з Тернопільщини досліджує невідомі символи на костелі в Струсові

Краєзнавець зі Струсова, що на Тернопільщині, Андрій Капуста знайшов символи невідомого походження на підмурівку місцевого костелу. Це хрести, руни та цифри. Знаки вирізьблені на рядах блоків теребовлянського пісковику, яким оздоблено нижню частину храму.

На невідомі символи на будівлі місцевого храму Андрій Капуста натрапив випадково. Знахідкою поділився з іншими дослідниками.

"Перша за все, я надіслав фотографії відомому журналісту та краєзнавцю Дмитру Полюховичу, а також досліднику старовини та історії нашого краю Володимиру Добрянському. Дмитро Полюхович підключив своїх знайомих науковців з Ізраїлю, Польщі. Також він консультувався з Павлом Нечитайлом з Кам’янця-Подільського. І от, власне, цей науковець підвів нас до думки, що це знаки, нанесені каменярами, які вирубували ці блоки", — розповів Андрій Капуста.

У XVIII столітті Струсів був центром каменерізного промислу. За словами краєзнавця, костел святого Антонія і Матері Божої Святого Розарію будував дідич Струсова граф Володимир Баворовський, а пізніше — Юзеф Голуховський.

"Костел будували впродовж десяти років — у 1893-1903 роках. Нанесення таких сигнатур або масонських марок не є характерним для XIX століття", — сказав Андрій Капуста.

Струсівський костел
Костел у Струсові. Суспільне Тернопіль

За однією з версій, символи на каміння нанесли ще до будівництва костелу. За іншою, для будівництва костелу могли використовувати каміння з руїн іншої будівлі.

"До кінця XIX століття на території парку в Струсові були руїни аріанської святині. Ця версія може підтвердитися повторним використанням каміння з цього костелу. Віряни аріанського храму були родовитими шляхтичами, здебільшого поляками. В сучасній історіографії аріани — це так звані соцініани", — розповів краєзнавець.

Краєзнавець Андрій Капуста
Андрій Капуста. Суспільне Тернопіль

Андрій Капуста виокремив 16 груп знаків, які час від часу повторюються. Серед них —геральдичні, християнські символи, позначки римських цифр. Таких або схожих знаків не зустрічав на будівлях в Україні, аналоги були лише в Австралії.

На початок