На Тернопільщині 2025 буде роком Івана Пулюя. Таке рішення прийняли депутати обласної ради під час сесії, сьогодні, 4 липня. Про це повідомили кореспонденти Суспільного, які перебувають на засіданні.
Рішення ухвалили одноголосно усі 49 депутатів, які зареєструвалися на сесії.
"До Тернопільської обласної ради звернувся ректор Тернопільського найціонального технічного університету імені Івана Пулюя і повідомив, що вже цього року вони розпочали серію заходів щодо відзначення 180-ліття з дня народження нашого земляка, науковця і перекладача Івана Пулюя, і щоб 2025 оголосити роком цієї видатної людини. Це передбачатиме проведення цілого комплексу заходів у навчальних закладах, установах культури, бібліотеках, музеях. Тернопільська обласна рада це підтримує і ми хочемо, щоб про Івана Пулюя дізнавалися більше людей як в Україні, так і за кордоном", — розповів депутат Тернопільської обласної ради Олег Сиротюк.
Хто такий Іван Пулюй
Іван Пулюй – український фізик і електротехнік, публіцист, перекладач Біблії та Псалтиря українською мовою, автор близько 50 наукових і науково-популярних праць із фізики та електротехніки українською, німецькою та англійською мовами.
Він народився 2 лютого 1845 року в містечку Гримайлів на Тернопільщині. У 1876 році Пулюй захистив докторську дисертацію та здобув ступінь доктора філософії Страсбурзького університету. Знаменитий фізик стояв біля витоків одного із найвизначніших досягнень людства — відкриття Х-променів, отримав перші високоякісні світлини з їх застосуванням. Всі експерименти з Х-променями вчений проводив з вакуумними трубками власної конструкції. Пулюй працював в одній лабораторії з Рентґеном і подарував йому свої лампи. Пізніше Рентґен отримав Нобелівську премію за винайдення Х-променів.
Об’єктом уваги видатного українця були також проблеми молекулярної фізики, дослідження властивостей та природи катодних променів. Помер вчений 31 сiчня 1918 року у Празi, де i похований.