На Тернопільщині у 2023 році онкозахворювання виявили у 1653 жінок. За перших три місяці до лікарів звернулася 301 пацієнтка з таким діагнозом. У першому кварталі 2024 року онкологію виявили у 358 жінок.
Про це розповів головний лікар Тернопільського обласного клінічного онкологічного диспансеру Леонід Шкробот.
"Серед жінок, в яких торік виявили онкологію, у 444 пацієнток були 3 або 4 стадії. Тоді це захворювання діагностували 16 жінкам віком від 20 до 30 років. Із понад 300 пацієнток, в яких виявили онкологію у першому кварталі минулого року, 74 мали 3 або 4 стадію розвитку хвороби. А уже за три місці 2024 року, виявили 358 випадків онкології в жінок, із них — 9 пацієнток віком 20-30 років. У 89 жінок були 3 або 4 стадії", — каже Леонід Шкробот.
Яка причина стрімкого зростання рівня рівня онкозахворюваності у жінок — розповіла акушерка-гінекологиня Людмила Шупенюк під час другого "Форуму незламних жінок" у Тернополі. За її словами, головна причина — пацієнтки пізно звертаються за допомогою до медиків, а саме, на 3 або 4 стадії розвитку онкології.
"Є дані дослідження, які проводили, якщо не помиляюся, китайські вчені. Вони опитували жінок про те, з яких причин вони не ходять на огляд до лікарів. І ось якими були найчастіші відповіді: "мене нічого не турбує, то ж нема чого йти на обстеження", "не вистачає часу", "територіально це дуже далеко", "дуже дорого", "бо я можу почути від лікаря щось страшне". Це абсолютно неправильна позиція і через це рівень онкозахворювань суттєво зростає. Треба пам’ятати, що онкологічні хвороби можна і легше лікувати на 1 і 2 стадіях їхнього розвитку. Тому треба систематично перевіряти стан здоров’я", — розповідає лікарка.
Людмила Шупенюк каже, онкопрофогляд потрібно проходити щонайменше — раз на рік.
Організаторка "Форуму незламних жінок", керівниця громадської організації "Я є жінка" Ольга Навроцька розповіла, чому форум присвятили темі жіночого здоров’я.
"Минулого року в серпні наш форум проходив вперше. Тоді виступали спікери, які говорили на різні теми. А цього року ми зрозуміли, що здоров’я жінки — це питання №1 на сьогодні й варто цій темі присвятити окремий форум. То ж ми запросили 15 спікерів, які виступали окремо і брали участь в панельній дискусії на тему "здоров’я жінки". Крім того, два роки тому я дізналася, що у мене онкологія, пройшла шлях лікування і розумію, як важливо почути корисну інформацію від тих, хто знається на цій темі. Важливо поспілкуватися з тими, хто на власному досвіді може розповісти про своє лікування і дати поради. Тема онкології у жінок і загалом жіночого здоров’я сьогодні дуже актуальна", — каже Ольга Навроцька.