Бандура з карбону: тернополянин створив новий інструмент

Бандура з карбону: тернополянин створив новий інструмент

Тернопільський бандурист і композитор Дмитро Губ’як з командою однодумців створив карбонову бандуру чернігівського зразка. Чоловік грає на бандурі понад 30 років. Також він досліджує історію інструмента.

За його словами, над новою бандурою працювали майстри з Польщі та України.

"Треба настроїти інструмент. Для того, щоб його настроїти є спеціальний ключ. Ну і ми користуємося тюнером для того, щоб настроїти її на певну частоту".

бандурист
Дмитро Губ’як настроює карбонову бандуру. Суспільне Тернопіль

Це бандура київського способу гри. Вона має 66 струн, настроїти потрібно кожну, каже музикант.

"Діапазон від до великої октави до ля третьої. Бандура карбонова, тобто виготовлена з карбону. Новинка її в тому, що це бандура чернігівського зразка, інструмент конструкції Івана Скляра".

Над карбоновим інструментом працювали польські, львівські та тернопільські майстри, розповів Дмитро Губ’як.

"Я співпрацюю з фабрикою в Польщі, де спеціально розробили форму і технологічний процес вироблення цих інструментів. Також у мене є дуже хороший друг і майстер у Львові — Віктор Рубай, з яким ми разом працюємо над цим інструментом. І, навіть, от наші тернопільські друзі-майстри, зокрема Сергій Масик".

Дмитро Губ’як
Дмитро Губ’як. Суспільне Тернопіль

За словами бандуриста, в інструменті майже немає дерев’яних деталей.

"Тут з дерева є тільки дерев’яні підструнники, поріжки ми їх називаємо. Все решта зроблено з композитних матеріалів. І в цьому місці використаний спеціальний такий теж сучасний композитний пластик, замість дерева. Він дуже міцний, покращує тримання сторою і на нього не впливає волога, не впливає температура".

Карбонова бандура міцна і легка, каже розробник. Вага інструмента без механізму, струн, кілків і підструнників 4 кілограми, в зібраному вигляді — 6 кілограмів.

"Традиційно дерев’яна бандура такого зразка, такої конструкції, вона важить десь 6900, сім кілограмів, може бути сім з половиною кілограмів, навіть до восьми деякі бандури доходять".

бандура
Карбонова бандура. Суспільне Тернопіль

Легша вона й за першу в світі карбонову бандуру, яку Дмитро Губ’як з однодумцями зробив у 2020 році. Відрізняється від попередньої формою і механізмом.

"На тій першій бандурі граю я, але була ще друга бандура такої конструкції і вона має власника — це бандуристка з Німеччини".

Для гри на бандурі Дмитро Губ’як використовує накладні нігті.

"Сучасні бандуристи професійні для гри на бандурі використовують такі спеціальні пластикові нігті, які дозволяють грати міцнішим звуком і вони набагато більше витриваліші, ніж власні природні нігті.

накладні нігті
Бандурист одягає накладні нігті. Суспільне Тернопіль

За словами Дмитра Губ’яка, нині в світі є 4 карбонові бандури, п’яту готують на виробництві, а цю вже чекають в Австралії.

На початок