Поліцейські встановили, хто пошкодив хрест Українських січових стрільців у Тернополі

Поліцейські встановили, хто пошкодив хрест Українських січових стрільців у Тернополі

Хрест Українських січових стрільців
Хрест Українських січових стрільців, який пошкодили. Нацполіція області

Поліція знайшла водія, який пошкодив один із хрестів Меморіалу Українських січових стрільців. Він встановлений на Микулинецькому кладовищі в Тернополі. Подія сталася 6 червня.

Про це Суспільному розповіла доглядачка кладовища Оксана Гук. За інформацією поліції, це був не акт вандалізму, а ДТП з необережності.

"Люди подзвонили, охоронець прибіг, бо сказали, що на Меморіалі Українських січових стрільців якесь є пошкодження. Одразу прибіг охоронець і побачив, що хрест зруйновано. Викликали поліцію, щоб скласти протокол. Бо за свідченням людей, які були поряд – це пасажирське авто, невдало розвернулося, через необережність гепнуло об той хрест і тихенько з місця події втекло", — каже Оксана Гук.

Хрест Меморіалу Українських січових стрільців.
Пошкоджений хрест Меморіалу Українських січових стрільців. Суспільне Тернопіль

Цей випадок трапився приблизно о 17 годині 6 червня, розповідає доглядачка кладовища в Тернополі Оксана Гук. З 8 хрестів Меморіалу січових стрільців — пошкоджений один, на якому була меморіальна дошка. Він стоїть найближче до дороги. Поряд з хрестом, за словами жінки, було розсипане скло і пластик від авто. Ознак вандалізму, за її словами, нема.

"Від удару верхня частина бетонного хреста впала і побилася. Верх побився від сильного удару. Чи підлягає реставрації, то я не можу сказати, але ми вже запустили роботу з відновлення цього хреста. Чи ми його реставруємо, чи відновимо, чи поставимо новий? Це вже буде залежати, як подивляться майстри".

ДТП, Меморіал Українських січових стрільців
Меморіал Українських січових стрільців. Суспільне Тернопіль

За словами завідувача відділу історії обласного центру пам’яток культурної спадщини Володимира Салука, цьому похованню вже понад сто років. Але хрести були тут раніше дубові.

"Там поховано близько 150 українських воїнів, які були в складі Українських січових стільців, але більшою мірою — це були воїни Української галицької армії, які боролися за незалежність України в часі українсько-польської війни. В 1927 році на кладовищі було упорядкування і встановлено одинадцятиметровий дубовий хрест, а також ця територія братських могил була оточена таким бетонним парканчиком, на якому були тризубці. Згодом, на жаль, у 1976 році радянською владою, бульдозерами було цю територію зачищено і зруйновані всі надгробки. І так ця територія стояла пусткою, але ділянка збереглася і нових поховань там ще не було".

Звідувач відділу історії обласного центру пам’яток культурної спадщини Володимир Салук
Володимир Салук. Суспільне Тернопіль

За словами Володимира Салука, почали відновлювати меморіал в 1989 році, тоді встановили новий великий дев’ятиметровий бетонний хрест.

"У 2000 роках було встановлено 8 хрестів козацького типу і встановлено меморіальну дошку. Таких кладовищ взагалі не багато є по Україні. Маємо в обласному центрі. І в 1993 році розпорядженням представника президента України було йому надано статус пам’ятки історії місцевого значення".

Меморіал воїнів Українських січових стрільців
Меморіал воїнів УСС і УГА. Суспільне Тернопіль

Сьогодні на сайті Нацполіції області повідомили, що дільничним офіцерам вдалося встановити, хто пошкодив хрест Меморіалу Українських січових стрільців на Микулинецькому кладовищі. Там зазначають, що це сталося через наїзд автомобіля. Чоловік, здійснюючи розворот, зачепив хрест. З його пояснень — зробив він це ненавмисне, повідомляють поліцейські. Яка відповідальність за це порушення — у поліції вирішують.

Нагадаємо, до співробітників Тернопільського районного управління поліції надійшло звернення від працівника Микулинецького кладовища про те, що невідомий пошкодив хрест Меморіалу Українських січових стрільців. Була зруйнована верхня частина пам’ятника.

На початок