У Тернополі розпочався "Тиждень донорства крові"

У Тернополі розпочався "Тиждень донорства крові"

У Тернополі розпочалася акція "Тиждень донорства крові". Впродовж п’яти днів з 8 до 13 години охочі зможуть здати кров в обласному центрі служби крові. Кожен день присвячений окремій групі. Про це розповів співорганізатор акції Олександр Хома.

За його словами, акцію приурочили Всесвітньому дню донора крові, який відзначають 14 червня.

Тернополянка Наталя Романюк здає кров вперше.

"Прочитала, що пере тим, як здавати кров, треба менше їсти жирної їжі. Алкоголь взагалі рідко вживаю і не палю цигарок, тому мені готуватися було легко".

Донорство, тиждень донорства, кров, здача крові, Тернопіль, червень 2024
Наталя Романюк. Суспільне Тернопіль

Також кров здає Інна Пшик.

"Я думаю, зараз дуже важливо здавати кров. Я це роблю уже увосьме, тому вирішила поєднати з "Тижнем донорства крові".

Кров забирає трансфузіологиня центру Оксана Прунова.

"Важкого сьогодні не робите. Завтра вже можете вести нормальний спосіб життя. Багато пийте рідини, поїжте і все швиденько відновиться".

Донорство, тиждень донорства, кров, здача крові, Тернопіль, червень 2024
Донорка Інна Пшик і трансфузіологиня центру Оксана Прунова. Суспільне Тернопіль

Оксана Прунова каже, за одну донацію забирають 450 мілілітрів крові й передають на переробку старшій медсестрі центру Тетяні Юрковій.

"Цільну кров ми не видаємо ніколи. Ми завжди її розділяємо на еретроцити — вони червоного кольору знизу і плазму. Плазма в нас заморожується, проходить карантинізацію 180 днів і тоді також йде на видачу. А еретроцити після аналізів, сьогодні дівчата будуть всі в лабораторії робити аналізи, вони йдуть на видачу в лікарні кому потрібно", — розповіла Тетяна Юркова.

Донорство, тиждень донорства, кров, здача крові, Тернопіль, червень 2024
Тетяна Юркова. Суспільне Тернопіль

Щоб кров зберігалася довше, каже медсестра, до неї додають консервуючий розчин.

"Цей розчин знаходиться в мішечку. Ми його переливаємо, потім збовтуємо і назад переливаємо вже в кров. На контейнері пишемо всю паспортизацію донора: група, резус, дата заготівлі, термін придатності і з яким консервуючим розчином еретроцити будуть зберігатися. Все залежить від консервуючого розчину. Еретроцити можуть зберігатися 42 дні — це найдовший термін".

Акція триватиме до п’ятниці, розповів її співорганізатор Олександр Хома. Прийматимуть кров з 8 до 13 години.

"Ми умовно поділили акцію на 5 днів. Перші чотири дні приурочені певній групі крові: понеділок — перша група, вівторок — друга, середа — третя, четвер — четверта група крові. Тобто, люди можуть дізнаватися цікаву інформацію про ту чи іншу групу крові. Ніхто не забороняє їм в понеділок здати кров будь-якої групи".

Донорство, тиждень донорства, кров, здача крові, Тернопіль, червень 2024
Олександр Хома. Суспільне Тернопіль

Упродовж тижня діятиме і виїзна донація, розповів виконувач обов’язків генерального директора обласного центру служби крові Василь Хомінець. За його словами, запаси крові потрібно поновлювати постійно.

"Постійно потрібна свіжа кров, тому ми пропагуємо донорство. Зазвичай у нас дефіциту зібраної донорської крові немає, але іноді він це буває, бо ми не можемо спрогнозувати точної кількості, яка буде потрібна, адже наша лікарня забезпечує всі заклади охорони здоров’я і також передає кров в військові госпіталі в зону бойових дій. Ми завжди звертаємося, що потрібна кров усіх груп крові, але резус мінус. Тому що людей такою кров’ю є тільки 15%, ця кров є більш рідкісна, але вона теж потрібна".

Донорство, тиждень донорства, кров, здача крові, Тернопіль, червень 2024
Василь Хомінець. Суспільне Тернопіль

Сьогодні, 10 червня, кров здали 60 людей, розповів Василь Хомінець. За його словами, це на 30 людей більше, аніж зазвичай.

На початок