Жителька Тернопільщини Ірина Юськів готує квас і сироп з цвіту бузини, яка цвіте в травні та червні. Щороку вона заготовляє як цвіт, так і напої. З Суспільним жінка поділилася рецептами.
Ірина Юськів із села Куряни, що поблизу Бережан, займається зеленим туризмом.
Також вона збирає трави на чай у місцевому лісі.
"Коли збираюся йти по трави — обов’язково вдягаю зверху захисний одяг від кліщів, від всяких укусів. Також маю ще такий капелюшок від сонця. І рухаємося до лісу!".
За її словами, бузина цвіте в кінці травня — на початку червня.
"Бузину збираємо, коли не дуже палке сонце десь далеко від дороги, обов’язково, десь під лісом, тоді вона чистенька. Зараз бузина дуже популярна, дуже в тренді. Раніше її викорчовували, вирізали. Дітям не дозволяли їсти ягоди з неї, бо вважали, що вони отруйні. А зараз роблять з неї дуже смачні напої".
Із цвіту бузини Ірина готує квас, а на зиму — сироп.
Квас із бузини
Мити суцвіття не потрібно, каже жінка.
"Бузина чистенька, розкладаємо на столі, перебираємо, щоб комашки повтікали. Тоді беремо апельсин, два лимони потрібно нарізати кружальцями й додати в банку до трьох літрів води".
"Також використовуємо цукор і лимонну кислоту. На таку трилітрову банку можна взяти 5-7 китиць. Залежно, які китиці. Бувають дуже великі, а бувають менші. Треба трошки зелені гілочки відірвати, але без фанатизму. І закидаємо в банку. Використовуємо склянку цукру і пів чайної ложечки лимонної кислоти. Можна взагалі без кислоти, якщо використовуємо лимон, — дати трошки більше лимона. Три дні, помішуючи, в теплі має стояти. А тоді можна перелити в пляшки, закоркувати. І буде газований квас".
Банку жінка ставить настоюватись в темне місце на добу.
"Тут вже готовий, раніше зроблений. Зараз будемо дегустувати. Це ще свіженький напій, звичайний, ферментована бузина. Пізніше цей напій стане квасом або шампанським. Дуже освіжаючий, смачний і ароматний. Супер!".
Щоб напій став газованим, він має постояти щонайменше три дні, каже Ірина. За сезон вона готує до 20 літрів бузинового квасу.
"Він може лежати в холодному місці, десь в підвалі до місяця часу".
Сироп із бузини
Із бузини Ірина також готує сироп. Для цього у каструлю наливає три літри води, додає бузину, лимон та апельсин, також цукор. На три літри потрібно 3-4 склянки.
"На три літри можемо дати 10-15 китиць. Він буде більше насичений. Тоді його можна розбавляти з іншими напоями чи просто з водою. Тепер ми ставимо сироп на вогонь, добре нагріваємо, доводимо до кипіння, але не кип’ятимо, це обов’язково. І вкінці забираємо жмих, відтискаємо, заливаємо в стерильні банки і консервуємо".
Жінка показала готовий сироп.
"Його можна додавати в будь-які напої. Він довго зберігається десь в підвалі холодному. Відкриваєте і споживаєте, додаєте м’яту, лимон, апельсин, все, що любите. Квас і сироп — це природній стимулятор імунітету з протизапальними властивостями".
Цвіт бузини, який залишився, Ірина теж використовує.
"Висушуємо його і пізніше використовуємо в лікувальних цілях проти застуди".