Водії, автомеханіки та будівельники: можливості працевлаштування ветеранів на Тернопільщині

Водії, автомеханіки та будівельники: можливості працевлаштування ветеранів на Тернопільщині

На Тернопільщині 137 учасників бойових дій шукають роботу. Для них є понад 2 тисячі вакансій, найбільша потреба у водіях, автомеханіках та будівельниках.

Про це розповів Суспільному директор обласного центру зайнятості Микола Городецький.

У Тернополі є меблеве підприємство, яке заснували ветеран російсько-української війни Василь Семків та його друг Василь Федунчик.

Меблі Тернопіль
Засновники підприємства. Суспільне Тернопіль

Василь Семків розповів, що у цеху виготовляють до трьох кухонь на місяць. Підприємство запустили за ґрант Українського ветеранського фонду, це майже 2 мільйони гривень, розповів Василь Семків.

"Ми виготовляємо меблі за індивідуальним замовленням. Даємо знижки ветеранам та учасникам бойових дій. Для усіх військових та їхніх сімей у нас є знижка 10%. І потім, якщо потрібно є додаткові знижки. Хотіли би співпрацювати з ветеранами. Тільки в нас шумне виробництво, не кожному ветеранові підійде така робота. Знаю по собі, важко було звикати, взагалі все складно, але це мотивує, це штовхає іти вперед".

Засновник ветераномеблів Василь Семків
Василь Семків, співзасновник підприємства. Суспільне Тернопіль

Шукають двох спеціалістів, перевагу надають ветеранам. Не можуть знайти людей уже приблизно три місяці.

"Це важка робота. Ми працюємо з 07:00, і, буває до 22:00", — розповів співзасновник підприємства Василь Федунчик.

Засновник ветераномеблі Василь Федунчик
Василь Федунчик, співзасновник підприємства. Суспільне Тернопіль

Ветераномеблі Тернопіль
Меблеве підприємство у Тернополі. Суспільне Тернопіль

Одним із чинників, чому ветеранам важко працювати на гучному підприємстві, може бути посттравматичний розлад, говорить докторка психологічних наук Наталія Савелюк. За її словами, одним з симптомів є повернення до травматичних спогадів. Його можуть спровокувати зокрема спалахи, запахи чи звуки.

"Різкий, гучний звук і загроза для життя — тригери. Важливо розуміти, що вони можуть залишитися у підсвідомості військових назавжди. Тому що на полі бою, як пишуть фахівці, тіло людини — це просто суміш адреналіну, норадреналіну, кортизолу і різних гормонів і тому під впливом цих гормонів назавжди формується ось такий зв'язок: тригер, наприклад, гучний звук — отже, небезпека".

Наталія Савелюк
Наталія Савелюк, докторка психологічних наук. Суспільне Тернопіль

Наразі 137 учасників бойових дій в області шукають роботу. З них 15 — мають інвалідність, розповів директор обласного центру зайнятості Микола Городецький.

"На сьогодні понад дві тисячі вакансій в обласній службі зайнятості і практично учасники бойових дій можуть скористатися будь-якою вакансією, яка є в нас представлена. Ми розуміємо, що дуже багато людей мобілізовано, багато виїхало і є все ж таки потреба в таких сферах як перевезення, автосервіс та підприємства, наприклад, будівництво. Тому ми стараємося об’єднати ці потреби роботодавців та учасників бойових дій, які демобілізовуються, вони радо йдуть на ці роботи, тому що на сьогоднішній день там дуже висока заробітна плата. В нас зараз середня заробітна плата практично така сама, як заробітна плата в Україні, це приблизно 12 тисяч гривень".

Микола Городецький
Микола Городецький, директор обласного центру зайнятості. Суспільне Тернопіль

Також, говорить Микола Городецький, діють компенсації за облаштування робочого місця ветеранам та їхньої заробітної плати. А ще є ґранти для ветеранів та ветеранок, їхніх чоловіків або дружин.

"Я всім ветеранам кажу, всім військовим, яких я знаю, всім кажу – подавайтесь на всі можливі гранти, які тільки є, бо це реально крутий шанс реалізувати щось своє. Знаємо це з власного досвіду, тому що ми теж в це все не вірили свого часу, це було складно, це було важко, дуже багато заповнення документації, проходження різних перевірок антикорупційних і так далі, але ми це зробили", — розповів Василь Семків.

Ветераномеблі Тернопіль
Василь Семків та Василь Федунчик виготовляють меблі. Суспільне Тернопіль

На початок