На Тернопільщині волонтери виготовляють "дрони помсти" із позивними загиблих бійців

На Тернопільщині волонтери виготовляють "дрони помсти" із позивними загиблих бійців

У громаді на Тернопільщині п’ятеро волонтерів виготовляють "дрони помсти". Це безпілотники, на які кріплять таблички з позивними загиблих захисників.

Організаторка виробництва волонтерка Ольга Цісаренко розповіла Суспільному, що перший такий безпілотник виготовили у 2023 році. На один дрон витрачають від 15 тисяч гривень.

Ольга Цісаренко розповідає кожен зібраний безпілотник присвячують загиблому захиснику.

"Ми робимо дрони в пам’ять про хлопця родом з Коломиї, який 26 років прожив у Штатах в місті Чикаго. Коли почалось повномасштабне вторгнення, то він пішов добровольцем захищати Україну. Там загинув, на жаль. Діаспора підтримує пам’ять хлопця. Вони вирішили також задонатили нам на дрони. На табличках ми прописуємо позивні хлопців, за яких ми робимо дрони. Кріпимо їх на дрон. Збірка в 6 тисяч доларів дала можливість зробити велику кількість дронів. Сьогодні ми закриваємо частину з тієї суми. Комплектуючі, які були закуплені, то ми доробляємо ще кілька дронів з позивним Яворського Михайла — "Чикаго".

Дрони помсти, табличка з позивним, безпілотники
Табличка з позивним. Суспільне Тернопіль

Дрони помсти, волонтери, донати
Представник діаспори з Чикаго приїхав до волонтерів. Ольга Цісаренко

"Першою збирається рама. Потім механічна робота більше. Далі ми чіпляємо мотори, плату", — каже волонтер Роман Кухарський.

Волонтер Роман Кухарський, дрони помсти, безпілотники, волонтери
Волонтер Роман Кухарський. Суспільне Тернопіль

"Є плата до якої будуть припаюватися контакти моторів, силовий кабель, який буде йти до батареї, до живлення. Сюди буде паятися і камера і антена. Це є мозок дрона", — говорить волонтер Олександр Лахманюк.

волонтер Олександр Лахманюк, дрони помсти, безпілотник
Волонтер Олександр Лахманюк. Суспільне Тернопіль

Ольга Цісаренко розповідає, виготовляти дрони вирішила після того, як 11 червня 2022 року під Вугледаром загинув її брат Роман Друзь.

Роман Друзь, дрони помсти
Боєць Роман Друзь. Ольга Цісаренко

"Виникла ідея започаткувати ініціативу "Дрони помсти", щоб вшанувати пам’ять про наших загиблих хлопців. Якщо Роман мав позивний "Сармат", за нього летів мстився дрон "Сармат". І так за кожного хлопця з нашої громади. Коли виникла ідея про створення такої ініціативи, то першим відреагував і сам звернувся друг і сусід мого брата Ігор Закутинський. Він подарував перший дрон, щоб помститися за брата. Далі ми зрозуміли, що ми можемо робити ці дрони самостійно. Ми виявили бажання, Ігор сказав, що нас навчить. Він приїхав сюди до нас і разом з братом Максимом навчили хлопців".

Ігор Закутинський, дрони помсти, безпілотники
Ігор Закутинський навчає робити дрони. Ольга Цісаренко

"Коли відбувалися навчання по збору дронів, то однозначно одразу собі подумали, що кожен має бути взаємозамінний в команді. Відповідно, кожен вміє робити будь-яку роботу. Тому, що не завжди всім виходить. Всі наші хлопці, які долучаються до збору дронів, вміють і паяти, збирати, крутити, на комп’ютері перевірити цього дрона", — говорить голова Борсуківської громади Роман Кухарський.

Роман Кухарський, дрони помсти
Роман Кухарський. Суспільне Тернопіль

Ольга каже, в їхній команді п’ятеро людей. На виготовлення одного дрона витрачають від 15 тисяч гривень. Гроші на це беруть з донатів і пожертв.

"Ми робимо дрони двох типів. Це дрон-камікадзе і дрон-бомбер. Зробили десь кілька десятків. Але я працюю по принципу, що ніколи не рахувати своєї допомоги, бо це дуже низько. Хлопці ніколи не рахують скільки разів вони ризикували життям заради нас. І це було б дуже безсовісно, знаєте, сказати: "Я передала стільки".

Волонтерка Ольга Цісаренко, дрони помсти
Волонтерка Ольга Цісаренко. Суспільне Тернопіль

Ольга каже, військові надсилають їй відео з роботою їхніх дронів.

"Ми завжди отримуємо відеозвіти. Ну, не відразу, а там по закінченню операції, яку вони проводять в той момент. Хлопці люблять ділитися відео. Скидають нам різноманітні моменти, коли горить техніка від наших дронів. Це дуже приємно".

На початок