У Тернополі для бійців безкоштовно виготовляють накладки на протези

У Тернополі для бійців безкоштовно виготовляють накладки на протези

У Тернополі подружжя Євгена та Христини Лози безкоштовно виготовляє накладки на протези для бійців. Друкують їх на 3Д-принтері. Засновник проєкту "DIY3DRUK" Євген Лоза каже, накладки захищають протез, відтворюють об’єм втраченої руки чи ноги. Це допомагає воїнам адаптуватися у суспільстві. Для того, щоб отримати таку накладку, бійцю достатньо зареєструватися на сайті. Після цього представники проєкту зроблять заміри, розроблять дизайн і надрукують накладку.

Один із тих, кому знадобилася така накладка — Віктор. Військовослужбовець отримав поранення під Стельмахівкою на Луганщині. Там підірвався на міні, після чого йому ампутували частину ноги. Місяць тому боєць отримав постійний протез. Каже, потрібна накладка, бо планує повертатися на фронт.

"Для мене найголовніше, щоб закрився карбон знизу, бо при попаданні пилу та якихось камінців він може тріснути, а я думаю повертатися, щоб я більше не звертався за ремонтом протезу. Бо є ще багато таких, як я, які потребують протезів, а я буду займати час".

Для того, щоб виготовити накладку, потрібно відсканувати протез і здорову ногу, розповідає Євген Лоза.

"Сам протез ми скануємо для того, щоб було добре видно місця кріплення, по яких дизайнер потім буде моделювати самі кріплення для фіксації накладок на протез. На цьому протезі ми бачимо, що вибір, куди потрібно прикріпити накладку, не дуже великий — це блискуча трубка. На ній ми будемо моделювати. Сама накладка виконує захисну функцію, також естетичну, допомагає хлопцям адаптуватися в суспільстві, вона закриває всі отвори, болти".

Наступний етап — сканування здорової ноги.

"Сканування здорової ноги проводиться після сканування протезу для того, щоб дизайнер міг віддзеркалити це на 3Д-програмі та перенести на протез. Сканування можна робити, якщо в нас є поверхня, яка обертається. Тоді ми ставимо ногу по центру цієї поверхні і коли боєць обертається, маємо можливість зі всіх сторін просканувати ногу. Якщо такої можливості би не було, то тоді власноруч потрібно було би обходити ногу зі всіх сторін декілька разів", — розповідає співзасновниця проєкту "DIY3DRUK" Христина Лоза.

До команди проєкту долучилася тернопільська студія 3Д-друку. Вони на волонтерських засадах моделюють накладки та друкують їх на 3Д-принтерах.

"Маємо скан протезу, маємо скан здорової ноги і з них ми моделюємо копію здорової ноги і віддзеркалюємо її, тобто якщо це права — робимо ліву. Це приблизно доба і моделька готова, ми запускаємо її в друк".

Студія 3Д-друку СОВА
Дизайнер студії 3Д-друку Віталій Прокудін. Фото: Суспільне Тернопіль

Засновник студії 3Д-друку Дмитро Басюк розповідає про процес друку. Каже, на виготовлення накладки для протезу Віктора витратили більше двох днів. Все залежить від розміру та дизайну.

"Накладки друкуємо на великому 3Д-принтері. Для цього підбираємо спеціальний матеріал, який буде міцним в експлуатації. Є різні матеріали, які ми використовуємо у виробництві. Зокрема накладка для Віктора виготовлена з еластану, який є надміцним в експлуатації. Ми можемо взяти молоток і молотком вдарити по цій накладці, і не буде жодних пошкоджень, бо це суперміцна накладка. Конкретно ця накладка була спроєктована таким чином, щоб був доступ до кнопки швидкозйому, є заглушка, яка досить легенько знімається та вставляється і ми маємо доступ до кнопки швидкозйому самого протеза. Щільність заповнення накладки всередині досить висока, це також додає міцності. Накладка розбірна, людина може відкрутити чотири болти, провести чистку та обслуговування".

Дмитро показує іншу накладку, яку робили для бійця з вищою ампутацією ноги.

"Тут в нас матеріал ПЕТ, він також доволі міцний, правда в нього менша стійкість, тому потрібно бути трішки обережнішим у процесі експлуатації. Але він є досить надійним і хорошим матеріалом. Колір також був підібраний з побажаннями клієнт. Ми використовуємо різні кольори. Також є можливість фарбування накладок чи нанесення аквапринтів, зображень, логотипів і написів. Тут також є декоративні елементи, вони були вибрані бійцем".

Студія 3Д-друку Тернопіль
Дмитро Басюк показує накладку для бійця з вищою ампутацією. Вона виготовлена з ПЕТ-матеріалу. Фото: Суспільне Тернопіль

Після того, як накладка готова, Євген Лоза віддає її бійцю та показує, як правильно прикріплювати її до протеза.

"Кріпиться на чотирьох болтах, які можна відкрутити. Також була зроблена кришечка, щоб був отвір для знімання самого пртеза. Закривається щільно, легко та герметично. Накладка була зроблена максимально щільно до нижньої частини і до верхньої, щоб захистити сам протез і сам механізм від попадання бруду та зовнішніх чинників".

"Як я вже говорив, мені повертатися і мені основне, щоб захистити карбонову ступню. Карбонова стопа боїться того, щоби були там лишні матеріали, щоб вона не пошкодилася. Вимоги мої виконали, я задоволений", — каже Віктор.

Ідея виготовляти безкоштовні накладки на протези для бійців виникла після спілкування з пораненими воїнами, розповідає засновник проєкту "DIY3DRUK" Євген Лоза.

"Я спілкувався з бійцем в одній з тернопільських лікарень. Він розказав, що йому дуже незручно, що наше суспільство ще не дуже готове бачити людей з протезами на вулицях, особливо в Тернополі, де ще так близько не бачили війни. Розповідав, що ловить на собі погляди, особливо дітей, і це приносить йому дискомфорт. Я згадав, що 5 чи 6 років тому проходив стажування в Америці за програмою "OpenWorld", яка фінансується Конгресом США, відвідував їхні протезні центри та лікарні, зустрічався з хлопцями, які також мають апмутації. І звернув увагу, що в США таке започатковано на рівні держави, вони роблять накладки, які приховують сам механізм протеза, цю трубу, яка найбільше кидається в очі. Потім поспілкувався з тими, з ким познайомився в Америці, вони розказали етапи виготовлення накладок — від сканування до моделювання та виготовлення. Пояснили, який матеріал має бути, бо вони вже мали з цим досвід".

Засновник "DIY3DRUK" Євген Лоза
Засновник проєкту "DIY3DRUK" Євген Лоза. Фото: Суспільне Тернопіль

Людей, які би погодилися моделювати та друкувати накладки, Євген шукав через соцмережі. Згодом громадська організація "Rotary Club Ternopil City" придбала для реалізації проєкту 3Д-принтер і 3Д-сканер, а програмісти з Дніпра допомогли розробити сайт, на якому бійці з протезами можуть замовити ці накладки. Також громадська організація "Сила Відродження" надала пристрій для сушки філаменту. До проєкту "DIY3DRUK" можна долучитися як волонтер. Для цього потрібно зареєструватися на сайті.

"Людина може допомогти як своїми дизайнерськими здібностями, так і друком самої накладки, допомогти в розробці сайту, також допомогти фінансово — відкритий волонтерський рахунок, який зареєстрований в податковій".

Нещодавно до проєкту долучилися студенти Тернопільського медуніверситету Ангеліна та Авніш. Вони відповідають за сканування бійців у Тернополі.

"Ангеліна зацікавилася проєктом, бо в 2015 році її батько, якому зробили ампутацію ноги, загинув в АТО. Тому в дівчини виникло бажання допомагати нашим воїнам у даному напрямку".

На початок