Тернополяни хотіли допомогти подрузі, але через шахраїв втратили кошти

Тернополяни хотіли допомогти подрузі, але через шахраїв втратили кошти

Через шахраїв з соцмережі тернополяни втратили 50 тисяч гривень. Через зламану сторінку Марії Маладики шахраї просили її друзів позичити гроші. Люди думали, що допомагають подрузі, натомість втрачали кошти. Марія Маладика звернулася в поліцію.

"Проголосуй за мене" — таке повідомлення надійшло Марії Маладиці в Інстаграмі. Після того, як жінка перейшла за отриманим посиланням, її сторінку зламали.

Інстаграм
Профіль Марії маладики в Інстаграмі. Фото: Марія Маладика

"Я зробила те, що мені було в посиланні. Ніби проголосувала, але мені не вдалося це насправді. Але, виявляється, що навіть ота моя невдала спроба вже дала змогу шахраям зайти на мою сторінку. Ну і, буквально, через хвилин 15 мені передзвонила близька людина і каже: "Я з тобою спілкуюся в Інстаграм?". Я кажу: "Ні", — розповіла жінка Суспільному.

Щоб попередити друзів, що її сторінку зламали, жінка написала про це у Фейсбуці та зателефонувала знайомим, також написала про це у Вайбері. Невідомі від її імені просили друзів Марії позичити їм кошти.

"Перша фраза була у всіх однакова: "Позич гроші, завтра поверну". Зі смайликом. Я смайлики використовую дуже часто. Тому, я звернула увагу, що дуже гарно було підібрано під моє спілкування фраза. І хто відповідав, того обробляли дуже майстерно".

пост у Фейсбуці
Допис Марії Маладики про те, що її профіль зламали. Фото: Марія Маладика

Марія каже, зупинити чужу активність на своїй сторінці змогла через три дні.

"Звичайно, зайти на сторінку одразу я не змогла. Змінити паролі — я нічого не змогла зробити зі сторінкою, мене було заблоковано".

Марія Маладика
Марія Маладика. Фото: Суспільне Тернопіль

Через сторінку Марії шахраям вдалося ошукати щонайменше 5 людей. Кожного з них невідомі просили позичити різні суми. Людмила Грабовецька надіслала 9400 гривень.

"Мене попросили, чи можеш позичити, тобто від імені моєї подруги попросили, оскільки вона займається волонтерською діяльністю і я також. І в нас завжди всі розмови чіткі і структуровані, оскільки ми зайвих полемік не розводимо. І, власне, тут і був підкамінь. І я не деталізувала. Можеш позичити — окей. Я сказала, що не маю, запитала, чи з кредитних піде. Прикрість в тому, що я свою кредитку "вигребла".

Людмила Грабовецька
Людмила Грабовецька. Фото: Суспільне Тернопіль

Людмила каже, того дня, коли отримала повідомлення, якраз мала зустрітися з Марією, тому вирішила не телефонувати їй, а просто переказала кошти. Як згодом з’ясувалося, — шахраям. За словами жінки, вона сподівається повернути гроші з допомогою працівників банку, оскільки має оформлену послугу "Захист від шахрайства".

У Тернопільській області від початку року зареєстрували понад 1200 випадків шахрайств. Майже 40 відсотків від цієї кількості — шахрайства у соцмережах. Про це Суспільному розповіла інспекторка відділу протидії кіберзлочинам Софія Цезарук.

"Власне, популярне викрадання даних соціальних мереж. Тобто надсилають людям посилання, на яке людина заходить, в результаті цього шкідливого посилання, на яке людина заходить, викрадаються дані до соціальної мережі. Після чого з її акаунта здійснюються шахрайські дії. Це може бути розсилка якоїсь дезінформації, це може бути посилання: "Надішли мені, будь ласка кошти, мені терміново потрібні". І люди теж не перевіряють, бо знають, що це близька людина і в результаті потраплять на шахраїв".

кіберполіція
Софія Цезарук. Фото: Суспільне Тернопіль

Щоб не потрапити у пастку шахраїв, Софія Цезарук радить не переходити за підозрілими посиланнями або перевіряти їх.

"Щоб перевірити посилання, які вам надходять, чи вони не є вірусними ми можете зайти на сайт VírusTоtal. Там надсилається посилання і йде перевірка на понад 70 вірусів, які можуть міститися в посиланнях. Крім того, перевірити дезінформацію в соцмережах, шахрайські магазини, перевірити, чи це шахрай вам пише навіть в телеграм-каналі "Брама". Ви можете перевірити Інстаграм, Фейсбук, Twitter, TikTok — посилання відео, які можуть бути. За шахрайство передбачена кримінальна відповідальність. За статтею 190 Кримінально кодексу України, за це передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі до трьох років або до двох років виправних робіт або штраф до 50 неоподаткованих мінімумів залежності від важкості правопорушення.

На початок