"Бери і роби": ветеран з Тернопільщини створив платформи для навчання дітей робототехніці

"Бери і роби": ветеран з Тернопільщини створив платформи для навчання дітей робототехніці

Ветеран з Тернопільщини створив платформи для навчання дітей робототехніці
Проєкт "Бери і роби". Фото надав Роман Бурдейний

50-річний ветеран російсько-української війни з Тернопільщини Роман Бурдейний створив платформи для навчання дітей робототехніці. Проєкт "Бери і роби" реалізовує в двох Заліщицьких навчальних закладах. Гроші на закупівлю обладнання дали німецькі партнери. Як виникла ідея проєкту та чого хочуть навчити дітей — Роман розповів Суспільному.

Ветеран з Тернопільщини створив платформи для навчання дітей робототехніці
Роман Бурдейний і вчитель інформатики разом із дітьми, які беруть участь у проєкті "Бери і роби". Фото надав Роман Бурдейний

Завдання вчителя — зацікавити та провести тією дорогою. Діти подякують вже потім

Як виникла ідея проєкту?

Я колись займався arduino-контролерами. Ще перед війною отримав сертифікат, вивчився на програмування мікроконтролерів і вирішив, що треба. Це зараз актуально, бо на фронті дуже багато видів дронів. Не тільки наших, але й російських. І нам треба щось робити в цьому напрямку, треба допомагати. Тому вирішили, що попробуємо організувати таке навчання для дітей. Домовилися з партнерами — українсько-німецькою асоціацією "Taunusstein". Вони послухали нашу пропозицію та сказали: "Це прийнятно". Виділили бюджет. За ті гроші ми купили дітям стартові набори. Я вже сам підівчився і знаю, що потрібно іншим для того, щоб навчитися. Купили також багато інших речей, які їм будуть потрібні, аби було цікаво і щоб вони завзятіше вчилися. Бо діти є діти. Завдання вчителя — зацікавити та провести тією дорогою. Діти подякують вже потім.

Скільки грошей виділили німецькі партнери та в яких навчальних закладах реалізовуєте проєкт?

— Німецькі партнери виділили десь близько 100 тисяч гривень. Ми відкрили собі класи в двох місцях: перше — це Заліщицька школа №2 і друге Заліщицький центр науково-технічної творчості школярів, туди ми віддали частину цих наборів. У центрі це гурткова робота, там збираються всі діти і працюють. У них є радіомоделювання, комп’ютерні класи і мають тепер ще клас робототехніки.

Що в ці набори входить і скільки їх купили?

— Купили 10 наборів. Ми ще не все доставили, вони ще їдуть, бо деякі набори можна купити тільки за кордоном. Тому якісніші набори до нас ще їдуть. Одноплатний контролер, так званий комп’ютер, цілий набір радіодеталей до них. Ми купили окремо мотори для того, щоб діти могли робити й інші проєкти. Це базовий набір. Бо базовий набір тільки для того, щоб навчитися. А щоб робити конкретні речі, то ми їх зацікавили таким питанням як "розумний дім". "Розумний дім" у всіх зараз на вустах, всі розуміють, що таке є, але ніхто в руки не брав і не пробував, а діти можуть зробити це самі. Кожен датчик, який є в "розумному домі": датчик руху, датчик освітлення, датчик температури, датчик тиску, будь-який датчик, який можна знайти, вони зможуть з ним розібратися, підключити його до одноплатного комп’ютера, зробити для цього датчика програму і використовувати його на свою користь, користь своє сім’ї та своєї країни.

Роман Бурдейний
Ветеран Роман Бурдейний. Фото надав Роман Бурдейний
Потрібно робити розумні дрони, щоб вони могли працювати без зовнішнього управління

Скільки напрямків має проєкт "Бери і роби"?

— Перше завдання, яке ми ставили перед собою, — це створити майданчики для навчання дітей. Для початку створили два таких майданчики. Зараз працюємо над створенням третього. Він для того, щоб інженери мали майданчик для обміну здобутками та досвідом. Основний наш напрямок, яким би ми хотіли зайнятися і який нас цікавить, — це автоматизація процесів розмінування мінних полів. Звичайно, ми впишемося в цю історію з дронами, але їх зараз складають дуже багато. І я розумію, що просто скласти дрон — цього зараз вже замало. Тому що простий дрон випустили, поставили РЕБ і дрон уже не долітає. Потрібно робити розумні дрони, щоб вони мали більше розуму в собі. Щоб вони могли працювати без зовнішнього управління, а це вже розум програміста, також потрібен інженер. Не просто, щоб по схемі склав, а треба написати програму. Так що інженери тепер наше все. І хай діти вчаться, навіть якщо вони мають іти в армію через пару років. То хай вони краще вже йдуть як спеціалісти-інженери робототехніки, а не як лопата чи штурмове м’ясо.

На дітей якого віку спрямований проєкт?

— У самих наборах пишуть — від 6-8-ми років, але я думаю із 7-8-ого класу це дітей вже цікавить і вони вже хочуть цим займатися.

Скільки дітей беруть участь у проєкті?

— У школі задіяли два класи. Ходять також дівчатка, їм зараз цікаво цим займатися. Дітей під 30 уже є точно.

Скільки часу діє проєкт?

Ми тільки стартували. Напевно місяць діє наш проєкт. Перший набір до школи ми віддали десь 29-30 грудня.

Під час уроків робототехніки
Діти під час занять проєкту "Бери і роби". Фото надав Роман Бурдейний
В нас є цікаві ідеї щодо розмінування мінних полів

Коли очікуєте перші результати проєкту?

— Перші результати ми вже маємо. Ми маємо два майданчики, а це для нас вже результат, що процес почався. Отримали приміщення, наразі робимо його. Воно не опалюється, тому не знаю, як ми туди заїдемо, але все одно ми вже раді з того, що ми маємо приміщення і що ми вже облаштовуємо другий етап, а тоді будемо працювати над третім.

А третій етап що передбачає?

— Будемо створювати, як мінімум, прототипи і наробляти матеріал. В нас є цікаві ідеї щодо розмінування мінних полів. Будемо працювати в тому напрямку. Я бачу, що зараз пробують робити автоматизовані апарати, які самі забирають воїнів з поля бою поранених. Щось схоже і ми будемо робити, але ми будемо робити з напрямком, щоб машини самі шукали міни, помічали їх. З одного боку радію, а з іншого боку думаю, чому з німцями ми можемо домовитися про навчання і вони дають гроші, а в нас у державі поки що це не дуже розвивається?

Вчителі, які зараз навчають дітей, проходили спеціальне навчання, курси?

Ні. Я знайшов вчителя інформатики. Він з таким стикався, він з таким працює. Все, що треба, я йому допомагаю. Сідаємо разом, придумуємо уроки, продумуємо модель, а потім діти розбирають ту модель на частини і починають вивчати кожну частину моделі. От таким чином йдемо. В програмі Міністерства освіти є цілий цикл "робототехніка". Я сам цього не знав, я тільки кілька днів тому дізнався. Але Міністерство освіти в школи нічого, крім програми по робототехніці не дало. А як зацікавити дітей і навчити їх робототехніці, маючи тільки програму? Це якийсь нонсенс.

Діти в проєкті "Бери і роби"
Діти, які беруть участь у проєкті "Бери і роби", разом із вчителем інформатики. Фото надав Роман Бурдейний

На початок