Тривожність, безсоння та гнів — наслідки частого використання гаджетів у підлітків. Як із залежністю дітей від смартфонів справляються батьки та як працюють в школах Тернополя.
Про це Суспільному розповіла психологиня Світлана Горбатюк.
Оксана Климко — мама десятикласника. Жінка розповідає, весь вільний час її син присвячує смартфону або комп’ютеру. Через залежність від гаджетів у нього погіршилась успішність у школі.
"Весь вільний час він грає комп'ютерні ігри, спілкується з друзями у соцмережах, уникає живого спілкування. Змінилася і його поведінка, він став замкнутим, агресивним. Буває так, що ввечері він лягає спати, чекає, поки всі вдома заснуть і вночі відкриває ноутбук. Зранку невиспаний, нервовий, впала успішність у школі. З батьком щоразу говоримо йому про шкоду для здоров'я, шкідливість тих фільмів і ігор для підліткової психіки. Здається, що він ніби і розуміє, але перебороти йому себе зараз ще важко".

У деяких школах дітям забороняють використовувати смартфони. Це, наприклад, шоста школа Тернополя. У 4-А — урок української мови. При вході до класу — кошик з мобільними телефонами.

"На зборах батьки одноголосно проголосували, що тільки на виході зі школи дозволяють дітям тримати телефон в руках", — говорить класна керівниця Надія Лоджук.

"Мені батьки ставлять обмеження на телефон. Ним користуюсь дві години в день. Сидіти в телефоні довго — це шкідливо, псується зір, стає гіршим відношення до світу", — каже школярка Антоніна Міськів.

Директор школи-ліцею Олександр Остапчук розповідає, не всі батьки згодні з обмеженнями щодо використання смартфонів.
"Щодо освітнього процесу, то це врегульовано. Найбільша проблема — це користування телефонами на перервах. До сьомого класу є ця проблема. Тут потрібна ще робота зі сторони батьків. Якщо в сім'ї є такий порядок встановлений, що, дитинко, ти користуйся телефоном стільки то часу, постарайся на перерві не користуватися, з вчителями не конфліктуй щодо телефонів. Є багато такого в нас, що якийсь конфлікт виникає через телефон, то батьки зразу стають на бік дитини. Це дуже недобре".

Дмитро Васильченко — батько восьмирічної Злати. Чоловік говорить, що стежать за тим, щоб донька користувалася телефоном тільки у разі необхідності.
"Буває ховаємо, ставимо на телефоні додаток для батьківського контролю. Варто забороняти користуватися, ігри грати і так далі. По можливості в учительки має бути телефон, щоб подзвонити батькам при потребі".

Заступниця директора 24 школи Тернополя Олена Зарічна розповідає, Міністерство освіти у 2007 році заборонило використання смартфонів на уроках. Ця заборона проіснувала 7 років — до 2014. Тепер вчителі самостійно вирішують, коли можна учням користуватися гаджетами.
Школяр Артур Безродний каже, використовує смартфон у школі, бо так зручніше навчатися.
"Телефони мають бути в житті шкільному, бо вони можуть допомогти, наприклад, побачити з останньої парти дошку, коли наблизити зображення. Також в інтернеті ми часто пишемо практичні завдання і добираємо інформацію. Допомагає отримувати кращі оцінки, дізнаватися багато нового, чого немає у підручнику".

Психологиня Світлана Горбатюк розповідає, небезпечність гаджетів у тому, що вони викликають залежність у дітей і впливають на їхню психіку.
"Дитина має страхи, які йдуть через інтернет, бо дитина переглядає невідоме. Дитина не може заснути увечері, має тривожність від кольорів екрана. В інтернеті діти спілкуються, а ми не знаємо з ким. Це приводить до того, що дитина є схильна до самогубства, бо хтось в інтернеті їй щось порадив. Ще є істерики в дітей, коли у них забирають телефон дорослі. Я спостерігала в школі, раптові спалахи гніву, обурення, брак спілкування, брак контактів призводять до того, що дитина почувається самотньою, відкинутою, непотрібною. Батьки повинні звернути на це увагу і мають бути прикладом".

За словами лікаря-педіатра Володимира Кучми, найбільший влив гаджетів на здоров’я може бути помітний у підлітків.
"Часте використання гаджетів, мобільних телефонів може призводити до порушення психіки і до безсоння. Особливо це може виникати в дітей підліткового віку, від 12 до 16 років".

Галина Дубінська має двох синів. Обидва навчаються у школі та користуються мобільними телефонами. Жінка розповідає, як їм вдається уникати залежності від гаджетів.
"Я помітила в дітях, не тільки в моїх, а й сусідів, знайомих, що діти дуже часто перебувають у гаджетах своїх, мало спілкуються з однолітками, мало часу допомагають батькам і ми вирішили, що треба щось з цим робити. Ми записали дітей на спортивну секцію, футболом займаються діти. Старший ходить на англійську мову додатково. В церкві вони зустрічаються з друзями, разом проводять час. Живе спілкування підтримується".
