На Тернопільщині відновили давню дерев’яну церкву

На Тернопільщині відновили давню дерев’яну церкву

дерев’яна церква на Тернопільщині
Дерев’яна церква в селі Надрічне. Фото: Тернопільський обласний центр охорони пам'яток культурної спадщини

У селі Надрічне на Тернопільщині відновили дерев’яну церкву XVІІІ століття. Ремонтні роботи тривали впродовж 2021-2023 років. Ініціатором був священник Зеновій Бідула, який служить біля вівтаря у Надрічному вже майже чверть віку.

Про це в соцмережі повідомляє Тернопільський обласний центр охорони пам'яток культурної спадщини.

У повідомленні йдеться, що кошти збирали усім селом.

"Церква святого Миколая більше 20 років була недіючою, бо в селі у 2000 році було побудовано нову церкву. У подібних ситуаціях старі церкви часто занепадають, але у Надрічному цього не допустили. В старій церкві св. Миколая почали здійснювати заупокійні богослужіння. Своєчасно було виявлено, що стара покрівля в деяких місцях починає протікати і руйнуються дерев’яні конструкції. Тому виникла потреба захисту святині".

На Тернопільщині відновили давню дерев’яну церкву
Стан церкви у 2010-му та в 2023 році. Фото: Тернопільський обласний центр охорони пам'яток культурної спадщини

Під час відновлення намагалися зберегти автентичний вигляд сакральної споруди.

"Повністю замінено прогнилу бляху на банях і піддашші. В ідеалі мало б бути ґонтове покриття, але його встановлення, як сказав священик, наразі є надто коштовним і селу не під силу. Проведено заміну прогнилих дощок і пофарбовано фасад. Барабан головного купола, який був оббитий бляхою, тепер має нове дерев’яне покриття (виготовлене на Прикарпатті) і виглядає, як давній зрубний. Разом з тим замінено новими старі хрестоподібні вікна. Малі бані були в незадовільному стані, тому їх замінили, зберігаючи первісні форми", — йдеться у повідомленні.

дзвінниця
Стан споруди у 2010 та 2023 році. Фото: Тернопільський обласний центр охорони пам'яток культурної спадщини

У центрі кажуть, що під час обстеження споруди виявили, що на всіх банях збережені автентичні хрести.

"Виготовлено нові підпірні стовпці, на яких тримається піддашшя. Важливо, що дерев’яні вікна не замінено металопластиковими, як це ми часто спостерігаємо в інших селах. Вікна і двері пофарбовано жовтим кольором, який краще гармонує з фасадом, на відміну від попереднього, синього. Також проведено рятівні заходи на дерев’яній дзвіниці. Підупалий фундамент укріплений залитим по периметру бетоном. На фасаді замінено дефектні дошки і все пофарбовано. Вважаємо, що ошатна церковця в Надрічному може бути включена до туристичних маршрутів мальовничою Бережанщиною".

нова церква
Заступниця директора Тернопільського центру пам'яток Людмила Строцень та ініціатор ремонтних робіт у церкві в Надрічному отець Зеновій Бідула. Фото: Тернопільський обласний центр охорони пам'яток культурної спадщини

Що відомо про церкву святого Миколая

У шематизмахСписок осіб чи установ. У церковних шематизмах подаються списки духовних осіб, зазвичай, з найважливішими даними, списки усіх парафій, кількість вірних та церковних товариств, стан церковного майна. УГКЦ до 1914 року включно дерев'яна церква в Дрищові (історична назва села Надрічне) датована 1771 роком будівництва. За переказом, церква у XVІІІ ст. перевезена з Рогатина Івано-Франківської області. Рік будівництва храму — 1777, вирізьблений на одному з брусів зрубу.

Радянська влада в липні 1964 року примусово закрила церкву. Святиню не використовували за прямим призначенням до початку 1989 року, що негативно вплинуло на збереження будівлі.

Навесні 1989 року церкву віддали в користування громаді УГКЦ, в якій після ремонту провели перше богослужіння.

На початок