Тернополяни взяли участь в акції на підтримку української мови у Львові

Тернополяни взяли участь в акції на підтримку української мови у Львові

Тридцять тернополян взяли участь в акції на підтримку української мови та Ірини Фаріон, яка відбулася у Львові. Це представники громадських організацій, депутати, викладачі, студенти, військовослужбовці.

Про це Суспільному розповіла учасниця акції Наталія Музичук. Загалом біля Львівської політехніки зібралися майже 100 людей.

Протестувальники вимагали відновити на посаді професорку кафедри української мови Львівської політехніки Ірину Фаріон та сформували ряд вимог до адміністрації цього навчального закладу, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, а також до Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України.

Тернополяни взяли участь в акції
Учасники акції. Фото: Наталія Музичук

В акції взяла участь тернополянка Наталія Музичук.

"Нас 10 років гноблять, б'ють, а ми маємо мовчати і толерувати російській мові? Наші вояки російськомовні потребують нашої підтримки і поваги, але вони стали російськомовними не з власного бажання. Їх століттями, їхніх предків, пращурів плюндрували, ставили на коліна, тому вони розмовляють російською. Час просто їм відкрити очі на нашу історію, на те, що потрібно перестати бути рабом і стати на ноги. Не тихо мовчати, а треба боротися. Якщо ми будемо мовчати, то ми програємо цю війну, тоді немає змісту в цій війні і цій великій кількості жертв, добровольців і героїв вже полеглих".

Акція у Львові
Учасники акції прийшли з плакатами. Фото: Наталія Музичук

Біля корпусу "Львівської політехніки" окрім тих, хто підтримує Ірину Фаріон, зібралися і ті, хто проти її висловлювань та за її звільнення. Михайло студент Львівської політехніки. Чоловік каже, з позицією Ірини Фаріон не погоджується.

"Важка ситуація в країні, але доходити до прямої критики військових — це не є нормально. Право свободи однієї людини закінчується там, де починається свобода іншої".

акція протесту у Львові
Акція на підтримку української мови у Львові. Фото: Наталія Музичук

Учасники акції прийняли звернення, яке адресували керівництву Львівської політехніки, Кабінету Міністрів та Верховній Раді України, а також Міністерству внутрішніх справ та Службі безпеки України.

"Вимагаємо відновити на посаді професорку кафедри української мови Національного університету "Львівська політехніка" Фаріон. Розслідувати ймовірне втручання в діяльність Національного університету "Львівська політехніка" очільника Міністерства освіти і науки О. Лісового та уповноваженого Верховної Ради України Д. Дубінця", — йдеться у зверненні.

Звернення на підтримку української мови готують і депутати Тернопільської облради. Його планують прийняти на найближчому засіданні сесії. Про це розповів голова депутатської комісії з питань законності Олег Сиротюк.

"В умовах, коли на нашій землі є ворог, який не дає собі ради під Авдіївкою та в інших містах, але успішно контратакує українську ідею, українську державу по тилових областях, зокрема у Львові. Ми отримали такий інформаційний певний негативний флешмоб. Чи перетвориться він в якісь конкретні кроки, ми не знаємо. Але, однозначно, що ми захистимо українську мову, ми захистимо Ірину Фаріон. Думаю, що цього тижня ми побачимо, що буде оприлюднено з офіційних документів і, однозначно, я думаю, що не тільки Тернопільська обласна рада, а й інші місцеві ради Тернопільщини відреагують на це питання своїми заявами, своїми рішеннями".

Голова депутатської комісії з питань законності
Олег Сиротюк. Фото: Суспільне Тернопіль

Тернопільський українознавець Олег Герман прокоментував ситуацію, яка викликала суспільний резонанс.

"Було стільки принижень української мови з боку викладачів, будь-кого, які старалися змусити розмовляти тебе тою мовою держави, якої вже не існує. Мовою того народу, який тебе нищить. Отой же ж випадок про дніпропетровську дівчинку, яка не могла себе утвердити в тому, що їй професор сказала: "Або розмовляй російською, або їдь до свого Львова". І це в незалежній Україні, де державною мовою є українська. Ти йдеш до прилавку купувати продукцію, з тобою продавець не хоче розмовляти українською мовою. Це приниження мене, як громадянина України".

українознавець
Олег Герман. Фото: Суспільне Тернопіль

Олег Герман каже, що мова потребує захисту на державному рівні.

"Виходить, що в ситуації захисту мови виступають тільки люди, для яких це болить. А державні установи, міністерства, відповідні органи абсолютно не реагують. Закон про мови абсолютно не виконується. Тобто, збоку влади до мови ставлення побічне".

Як повідомили кореспонденти Суспільного зі Львова, вони телефонували до керівниці Центру комунікацій Львівської політехніки Наталії Павлишин, аби отримати коментарі від адміністрації університету, проте ніхто ситуацію не прокоментував.

Що відомо про скандал з Фаріон

4 листопада вийшов ефір програми "Рандеву з Яніною Соколовою", де Фаріон розкритикувала російськомовних українських військових, зокрема з Третьої штурмової бригади (створена на базі добровольчого формування "Азов").

Вранці 7 листопада після інтерв'ю з мовознавицею уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець написав, що звернувся до Національної поліції України, СБУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення щодо дискримінації. Лубінець прямо не назвав прізвища Фаріон, однак його заява з'явилася на тлі скандалу з нею, який зараз обговорюють у соцмережах.

На сайті Львівської політехніки оприлюднили офіційну позицію навчального закладу. Там уточнили, що Львівська політехніка не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.

9 листопада у Міністерстві освіти та науки України відреагували на скандал з Фаріон. І заявили, що підтримують вимоги студентів не співпрацювати з людьми, які не поважають захисників та захисниць. При цьому додали, що рішення про призначення та звільнення працівників ухвалює виш.

13 листопада Фаріон опублікувала скріншот електронного листа від студента з Криму, який став на її бік у мовному скандалі, та не приховала його особисту інформацію.

На початок