У Тернополі провели Конгрес місцевих та регіональних влад: про що говорили

У Тернополі провели Конгрес місцевих та регіональних влад: про що говорили

У Тернополі провели Конгрес місцевих та регіональних влад. Керівники громад Тернопільщини обговорили з профільними міністрами бюджети громад, створення кластерних лікарень, харчування в школах.

Одне із питань, яке обговорили керівники громад області з міністрами — це утворення кластерних лікарень. Одною з таких лікарень стане Теребовлянська.

Лікарня
Теребовлянська міська лікарня. Фото: Суспільне Тернопіль

Директор Михайло Никеруй каже, їхній медзаклад отримає нове обладнання, зокрема ангіограф за 30 мільйонів гривень, для якого вже готують приміщення, та розвиватимуть нові напрямки надання медичної допомоги.

приміщення
Приміщення для ангіографа. Фото: Суспільне Тернопіль

"Раніше в нас не було стентування. Тепер ми будемо надавати таку послугу. Відповідно і нейрохірургічні оперативні втручання і операції на судинах".

Директор лікарні
Михайло Никеруй. Фото: Суспільне Тернопіль

Також у громаді планують створити реабілітаційний центр для українських військових. Такі центри та відділення мають створити при кожній кластерній лікарні.

"В області сформована спроможна мережа закладів охорони здоров’я. До неї увійшли: два надкластерних заклади, три надкластерних центри, 7 кластерних лікарень і 13 закладів загальних. Шістнадцять закладів у мережу не ввійшло. Заклади спроможної мережі будуть включені в маршрут пацієнта обов’язковий, куди будуть пацієнта везти в екстремальних випадках екстрена медична допомога", — розповіла директорка обласного департаменту охорони здоров’я Ольга Ярмоленко.

Директорка обласного департаменту охорони здоров'я
Ольга Ярмоленко. Фото: Суспільне Тернопіль

Щоб отримати гроші на обладнання для відділень реабілітації від держави, керівники медзакладів мають можливість подати свої заявки до Міністерства охорони здоров’я.

"На сьогодні Міністерство, спільно зі Світовим банком реалізує проєкт під назвою Heel Ukraine. Це проєкт зміцнення системи охорони здоров’я. На сьогодні МОЗ залучено на цей проєкт понад 100 мільйонів євро, це є кошти позики Світового банку. Поряд із тим, ці кошти реалізуються на два напрями: перший напрям — це відбудова закладів охорони здоров’я і другий напрям — це є оновлення і модернізація закладів охорони здоров’я. Власне, по другому напряму передбачено також можливість подання заявок за напрямом "реабілітаційна допомога". Якщо Тернопільська область і конкретні заклади мають бажання, то вони можуть також подати заявки, які будуть розглянуті відповідною комісією і в разі якісної підготовки документів — буде отримане фінансування", — говорить заступниця міністра охорони здоров’я Марія Карчевич.

Заступниця міністра охорони здоров'я
Марія Карчевич. Фото: Суспільне Тернопіль

Голова Васильковецької громади Андрій Гайдаш поставив питання першому заступнику міністра аграрної політики.

"Чи передбачені Урядом заходи щодо розширення логістичних шляхів експорту сільгосппродукції та запобігання зростанню логістичних колапсів?".

Конгрес
Конгрес місцевих та регіональних влад. Фото: Суспільне Тернопіль

Зараз робиться все максимально для того, щоб збільшити пропускну спроможність експорту через порти, це є критично важливо, оскільки це дійсно той напрям, який може суттєво збільшити об’єм. Уряд виділив кошти для формування страхового фонду для того, щоби здешевити вартість страховки по суті. В кінцевому результаті, попередні розрахунки показують, що комплекс цих заходів мав би підвищити середню ціну. Також розвиваються інші шляхи, продовжуються інвестиції і необхідні заходи для захисту, розвитку експорту через Донецький регіон, а там менші об’єми, звісно, але все далі експортується залізницею. Ми очікуємо, що експорт через море, він якраз спричинить підняття кінцевих цін для українських фермерів і це вже буде відчутно суттєво, починаючи з грудня", — розповів перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький.

Висоцький
Тарас Висоцький. Фото: Суспільне Тернопіль

Бюджети громад — ще одне питання, яке обговорили під час Конгресу місцевих та регіональних влад. Голова Козівської громади Сергій Добалюк розповідає, їхній бюджет 2023 року становить 140 мільйонів гривень. З них 22 мільйони — це базова дотація, яку надавала держава. Наступного року громада цих грошей не отримає.

"Нині багатьом громадам зрізали базові дотації. Ми розуміємо, що військове ПДФО вкрай важливе вилучення, щоб його не було на місцях, а для того, щоб було на оборону і на підтримку захисту України, то воно є доцільним. Я це питання підтримую, а от щодо базової дотації, то я не до кінця розумію, якою формулою десь відштовхувались, для того, щоб базову дотацію, яка в нас була присутня, 22 мільйони, вона повністю зрізана. А це є захищені статті, енергоносії, медицина, освіта. Сформуємо бюджет, думаю, наступний рік справимося".

Голова Козівської громади
Сергій Добалюк. Фото: Суспільне Тернопіль

Доцент кафедри фінансів Західноукраїнського університету Богдан Малиняк каже, базову дотацію, передбачену для Тернопільської області на наступний рік, в порівнянні із попереднім, зменшили майже вдвічі.

"Базова дотація — це такий інструмент, який дає можливість центральній владі, державі, вирівнювати спроможність громад. Тобто, підтримувати ті громади, які отримують менше доходів і навпаки, ті, які отримують значно більше доходів, ніж інші, частину таких доходів вилучати до державного бюджету. Для цього є розроблена спеціальна формула".

Доцент
Богдан Малиняк. Фото: Суспільне Тернопіль

Богдан Малиняк розповів, що минулого року для місцевих бюджетів Тернопільської області було передбачено більше мільярда 300 мільйонів гривень, то в бюджеті 2024 року це обсяг базової дотації скорочується майже у два рази.

"Це може бути пов’язано зі зміною загальної картини в Україні. Якщо традиційно місцеві бюджети Тернопільщини виглядали значно біднішими, порівняно з іншими бюджетами, Донецької області, Харківської області, Запорізької області, то ми знаємо, що ці регіони найбільше постраждали від воєнних дій. Їхня економіка значно постраждала, відтак, наші бюджети в цьому вирівнюванні не виглядають вже так надто погано, порівняно з іншими бюджетами".

Конгрес
Конгрес місцевих та регіональних влад. Фото: Суспільне Тернопіль

Це перший Конгрес місцевих та регіональних влад, який провели у Тернополі. Такі форуми проводять у всіх областях України для взаємодії центральних органів влади та місцевих громад.

Конгрес
Учасники Конгресу місцевих та регіональних влад. Фото: Суспільне Тернопіль

На початок