Вдруге під міською радою в Тернополі відбулася акція "ЗСУ в першу чергу". Люди вимагали збільшити витрати на армію. Організаторка акції та дружина безвісти зниклого військовослужбовця Ольга Тимошенко повідомила Суспільному, що перед пікетом ініціативна група зустрілася з представниками міської ради.
Тернополяни вдруге пікетують міську раду. Сюди прийшли дружини, батьки та родичі військовослужбовців, волонтери, колишні бійці та жителі міста. Вимагають, аби з бюджету громади виділяли більше грошей на забезпечення армії, а саме — до 15%. Серед пікетувальників — колишній військовослужбовець Сергій Павленко.
"Точно знаю, що в нас завжди буде потреба в дронах, в автомобілях, в антидронових засобах, у засобах нічного бачення. Відповідно, коли ми почали розбиратися в даній ситуацію, що в нас робиться з допомогою від міста, склалося враження, що в нас йде більше будівництво, ніж війна, тому що там запчастини, цвяхи, лопати виділяють, а саме таких дороговартісних предметів, які я вище назвав, то вони чомусь падають на плечі волонтерів".

Прийшов під міську раду й поранений боєць Сергій Барна. Зараз чоловік проходить реабілітацію.
"На мою думку, що не тільки в Тернополі, а й по всій Україні треба максимально допомагати ЗСУ, щоб був мир".

Організаторка акції Ольга Тимошенко розповіла, що перед пікетом ініціативна група, до якої входять волонтери, учасники бойових дій та рідні військовослужбовців зустрілися з представниками міської влади. За її словами, міського голови Сергія Надала не було. Вона розповіла, про що вдалося домовитися. "Нам зразу анонсували, що міського голови не буде, мабуть, у нього є важливіші справи, які для нас не оголосили, були представники від міської ради, був у розмові конструктив. Не всі наші вимоги задовільнили, одна з них не погоджена – це збільшення кількості витрат. Оцих 15 мільйонів, що виділили, це критично мало. Середньостатистична громадська організація більше збирає, ніж виділяє наша міська рада. Не можна зараз вже говорити, що є якісь позитивні напрацювання. Так, домовленості є. Як вони будуть виконуватися – ми будемо слідкувати. Нам пообіцяли, що візьмуть до уваги нашу пропозицію, ми передамо в міську раду запити, які ми отримаємо від військовослужбовців тернопільських підрозділів, ці запити ми маємо самі зібрати, систематизувати та поділити по підрозділах і передати у міську раду".

Ольга Тимошенко каже, що керівники з міської ради мають зв’язуватися з комбригами тернопільських бригад і пропонувати їм закупити ті засоби, які будуть по запитах поступати від їхніх військовослужбовців.
"Якщо комбриги не будуть готові написати запити та акти прийому-передачі, тоді ми будемо це все оголошувати назагал, щоб було відомо реальний стан забезпечення військових частин і бажання керівників бригад задовольняти потреби своїх військовослужбовців. На жаль, є негативний досвід багатьох військовослужбовців і їхніх родин, що офіційні документи не хочуть підписувати, немає бажання брати на себе відповідальність, ставати матеріально відповідальними за ті речі, які ти просиш у міста, тому вони взяли за варіант співпрацювати з волонтерами. У волонтерів сили вичерпуються. Ми намагаємося всіма силами збільшити кількість запитів до міськради".

"Що виявилося? Виявилося те, що гроші в міста є, але немає запитів. Готові виконувати прохання військових, а запитів немає. Є дуже багато сімей, родин, дружин, то скажіть своїм чоловікам, що якщо буде запит офіційний, то його виконають. Я права? На волонтерів такі запити робляться, то і сюди зробляться", — говорить волонтерка Юлія Мамчак.

Не вийшов міський голова і до пікетувальників. Замість нього були секретар міської ради Ігор Гірчак і речниця Мар’яна Зварич.
"У загальному на 2023 рік по "Програмі обороноздатності та підтримки військових формувань Тернопільського гарнізону" в нашій громаді, а також по інших програмах, якими передбачена допомога військовим, родинам військових, дітям військових, загалом передбачено в міському бюджеті понад 150 мільйонів гривень. На останній сесії, зокрема, було додатково виділено 15,7 млн гривень — це на програму обороноздатності. Також було виділено понад 7,7 млн на придбання житла військовим. До нас постійно приходять запити від військових частин, всі запити офіційні від військових частин – все було закуплено, що по списку передбачено. Також, якщо звертається військова частина, що їм потрібно грошима просто перерахувати кошти на їхній рахунок, і вони будуть купувати самостійно обладнання, ми перераховуємо кошти дуже швидко, впродовж 1-2 днів, на їхні рахунки. На сьогодні саме так працюємо. Двома варіантами: перше — це або напряму кошти, або придбання обладнання ми офіційно оголошуємо на сайті "Прозорро", є всі закупівлі. На сьогодні задоволено 100% запитів, ще є кілька запитів, в яких за процедурою оголошено придбання, ми чекаємо, коли буде укладений договір, буде техніка, то ми далі будемо передавати. Сьогодні ми теж передавали і дрони, і старлінки на військові частини, тобто те, що є у списку".

На завершення учасники акції поклали плакати під стіни міської ради та заспівали Гімн України.

Вперше тернополяни пікетували міську раду 14 вересня. Тоді такі ж акції відбулися у Львові, Одесі та Києві.


