Перейти до основного змісту
Мансарда у колишньому домініканському монастирі: чи втратить пам’ятка свій статус

Мансарда у колишньому домініканському монастирі: чи втратить пам’ятка свій статус

Ексклюзивно
Мансарда у колишньому домініканському монастирі: чи втратить пам’ятка свій статус
. Фото: Юрій Вербовецький

Проєкт реставрації колишнього домініканського монастиря, який є частиною Архикатедрального Собору в Тернополі, викликав дискусію серед громадськості. Чи може через реалізацію цього проєкту пам’ятка архітектури національного значення втратити свій статус кореспонденти Суспільного запитали в архітекторів.

Колишній монастир домініканців, збудований у 1749 році, є частиною Архикатедрального Собору у Тернополі. До 2019 року в цій будівлі знаходився обласний архів. Після того, як приміщення передали у власність Тернопільсько-Зборівської архієпархії, його вирішили відреставрувати. Генеральний розробник проєкту реставрації – тернопільський архітектор Юрій Вербовецький. Він розповів, що реставрація передбачає збереження автентичної частини монастирського корпусу. Змінено буде лише форму даху.

"Автентична частина пам'ятки, монастирського корпусу, це від фундаментів, вся мурована частина і до карниза включно. Дах, який ми сьогодні бачимо на різних фотографіях, це той, який робили в різні періоди і це не є найдавніший дах. Дослідження приміщення домініканського монастиря показали, що форма даху, яка є сьогодні, не відповідає ні стилістиці, ні підходам, які застосовувалися в часи будівництва таких пам'яток. Насправді на домініканському монастирі мансардного поверху не було. Це факт. Але колишню форму даху на сьогодні не знає ніхто. Відповідно до аналогів, ми дійшли висновку, що вона мала право бути в бароковому стилі: вища і стрімкіша. Коли ми відтворюємо форму даху, то збільшуємо, відповідно з'являється простір. Ми не надбудовуємо жодної стіни. Змінюється форма даху. Той горішній простір, який змінився, може бути раціонально використаний для приміщень".

Юрій Вербовецький
Юрій Вербовецький. Суспільне Тернопіль

За словами Юрія Вербовецького, проєкт реставрації домініканського монастиря погодили на місцевому та державному рівнях.

"Ми його обговорювали з архітекторами Тернополя на містобудівній раді неодноразово. Є протокол архітектурної містобудівної ради. Наступний крок – це консультативна рада охорони культурної спадщини при облдержадміністрації. Після погодження Міністерства культури науково-проєктної документації, ми проходили експертизу проєкту реставрації та пристосування колишнього домініканського монастиря. Експерти по кожному напрямку вивчали і дали свої зауваження. Ми їх доопрацьовували і, відповідно, ця проєктна документація пройшла експертизу".

На запитання, чи не вплинуть такі архітектурні зміни на статус пам'ятки національного значення, Юрій Вербовецький відповів:

"Ця будівля залишиться пам'яткою національного значення, маючи свій охоронний номер. У ній будуть відреставровані всі автентичні частини. Та частина даху, яку доповнять, теж буде пам'яткою".

Юрій Вербовецький
Юрій Вербовецький. Суспільне Тернопіль

Також Юрій Вербовецький пояснив, що означають слова "реставрація" та "пристосування", які вказані в документах.

"У сфері реставрації є термін "пристосування". Він має свою специфіку – пристосування пам'ятки. Що він передбачає: потрібно зберігати тільки те, що було, то значить не можна прокладати електромереж, тому що їх не було раніше. Не можна прокладати опалення, а тільки палити дровами, так як було. З формою даху були певні проблеми, які потрібно було вирішити, щоб повернути пам'ятці її вищу якість. Реконструкції не відбувається. Це реставрація з пристосуванням. Під час детального обстеження кожної крокви, ми переконались, що на сьогодні жодного автентичного елемента не залишилося. Тобто, це результат побудови даху в післявоєнні роки, тобто в 59-ті роки, коли вже була відбудова Тернополя і, відповідно, цієї будівлі".

За коментарем на цю тему кореспонденти Суспільного звернулися також до архітектора з Хмельницького Сергія Козака.

"Із відкритих джерел порталу єдиної державної електронної системи в сфері будівництва можемо дізнатися, що об'єкт – реставрація монастиря передбачає збільшення поверховості до трьох поверхів, що зразу ставить під сумнів автентичність цієї всієї будівлі. І тут все залежить від тих аргументів, які знайшов проєктант-архітектор для підтвердження цих перетворень на об'єкті. Цікаво те, що в березні 2023 року інспекція ДІАМ відмовила в реєстрації дозволу на виконання будівельних робіт саме через відсутність погодження документації в Міністерстві культури. А в травні цього року вже зареєструвала цей дозвіл. Можливо, було погодження документації або дана звана мовчазна згода Міністерства. Тут важливо ознайомитися з текстом погодження, що спонукало контролюючий орган до схвалення цієї документації. Особисто я негативно ставлюся до так званої авторської або аналогової реставрації, яка законодавством не передбачена, але в Україні має місце. Ті негативні наслідки ми можемо спостерігати. Останнім часом величезна дискусія з так званою реставрацією готелю "Дністер" в Івано-Франківську, раніше виконані реставраційні роботи, так звані, на церкві-фортезії в Сутківцях Хмельницької області, оновлення Кам'янець-Подільської фортеці. Подібні перетворення ставлять об'єкти на небезпечну межу виключення із переліку об'єктів культурної спадщини", – розповів Сергій Козак.

Сергій Козак
Сергій Козак. Суспільне Тернопіль

Продовження цієї теми читайте у нашій наступній статті завтра, 21 липня.

Що відомо про реконструкцію Домініканського костелу

Читайте також

Топ дня

Вибір редакції

На початок