Тернополянин Григорій Жук майже 40 років вирощує поблизу свого будинку помідори. Цього року чоловік посадив майже 250 кущів томатів, 18 сортів.
За його словами, щоб був хороший урожай, за рослинами потрібно постійно доглядати. Зокрема, треба берегти їх від фітофтори на листі.
"Фітофтора – це така заразна хвороба помідорів, картоплі. Під час неї скручується і чорніє листя, якщо вже плоди є, то і вони чорніють і відпадають, продукт стає неякісним. З фітофторою треба боротися".
Чоловік каже, обробляє помідори хімією, поки рослина не має плодів.
"Від посадки до першого кроплення має бути десь 2-3 тижні: 14-18-20 днів. Тоді можна вже обробляти. Я, наприклад, мушу це робити і роблю хімічними засобами, оскільки тепер такий час, що працюєш-працюєш, вже плоди майже-майже червоніють, і от тобі все пропало і шкода тієї праці".
Григорій Жук кропить рослини хімією не більше трьох разів. Поміж тим використовує народні методи догляду.
"Як бачу, що вже помідори гарні, то за 12-15-20 днів ніякого хімічного оприскування не треба проводити абсолютно. Між першим, другим і третім оприскуванням застосовую народні методи. Ну, наприклад: змішую літру сироватки з літрою води і цим оприскую, поливаю. Це перший спосіб. Другий – молоко з йодом, бо сироватки може мало. Треба літр знежиреного молока розбавити з десятьма літрами води і дати 15 крапель йоду. Можна оприскувати цим розчином щодня, чи через день".
Також, розповідає Григорій Жук, потрібно проріджувати листя на рослинах.
"Треба, щоб листя не торкалося землі. Земля волога і хвороба може залізти на помідор. Нащо робити ялинку з помідора? Залишається один, два, ну від сили три стебла. Тоді помідор виходить багато. Обов’язково підгорнути помідори, бо коренева система знаходиться на поверхні і щоб додаткові корінці були, то підгортаю".
Поливати помідори, каже Григорій Жук, треба теплою водою.
"Підливати треба під корінь. Ні в якому разі не підливати зі шланга. То взагалі заборонено, бо так поширюється хвороба. Поливати і підживляти треба до обіду, зранку. Не поливати і не підживляти під вечір, бо ввечері може бути холодно і це також провокує".
Обов’язково помідори потрібно підв’язувати.
"Кілок забиваю з північного боку і підв’язую. Треба підв’язувати м’якими шнурками, а не хімічними волокнами, бо воно не зігниє. Я підв’язую старими простирадлами, ганчірками, нарізав і підв’язав".
Читайте також
- Сезон черешні та вишні: які ціни на тернопільському ринку
- Сезон полуниць: що відомо про ціни на тернопільському ринку